Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama

Co roku ratuje się tutaj od kilku do ponad 30 fok

Stacja Morska w Helu - na przestrzeni lat powstawały w niej laboratoria, baza noclegowa i fokarium – wizytówka tej instytucji, miejsce odwiedzane rocznie przed około pół miliona osób. Stacja jest jedyną tego typu placówką w Polsce. W helskim fokarium bada się m.in. zachowanie fok, sposoby odżywiania i ich dietę, wiek, trasy wędrówek, zatrucie tkanek substancjami toksycznymi, a także stan zapasożycenia oraz ustala najważniejsze zagrożenia i przyczyny śmierci tych zwierząt. Zapoznając się z historią życia fok, zwiedzający poznają także problemy ochrony przyrody Bałtyku.
Fot. Fokarium Stacja Morska Hel

Fokarium, będąc częścią naukowo-edukacyjnej placówki akademickiej wspomaga odtworzenie i ochronę fok szarych w rejonie południowego Bałtyku. Jedną z wielu atrakcji dla odwiedzających, w szczególności dzieci, są karmienia fok, które odbywają się dwa razy dziennie – o godz.  11.00 i 14.00.

Zaczęło się od foki o imieniu Balbin

Ośrodek istnieje od 1999 r., choć działalność na rzecz badań i ochrony fok podjęto znacznie wcześniej. Inspiracją była udana próba wyleczenia, pierwszej dostarczonej na rehabilitację do helskiej placówki foki o imieniu Balbin. Ranne zwierzę podjęto z plaży w Juracie 31 marca 1992 roku. Od tego dnia, rozwijając badania biologiczne, weterynaryjne i hodowlane nad fokami, helski ośrodek w sposób praktyczny wspomaga międzynarodową akcję odtwarzania i ochrony zasobów tych zwierząt na Bałtyku. Co roku ratuje się tutaj od kilku do ponad 30 fok. Działający tu foczy szpital pozwala ratować młode foki potrzebujące pomocy człowieka. Jest to działanie mające na celu ograniczenie nadmiernej śmiertelności tych ssaków w Bałtyku. uratowane, zdrowe foki są przywracane środowisku naturalnemu. Do morza trafia także przychówek pochodzący ze stada hodowlanego (do 3 szczeniąt rocznie). O czasu rozpoczęcia rozrodu w 2001 r. wypuszczane foki w miarę możliwości finansowych wyposaża się w specjalne satelitarne nadajniki, za pośrednictwem których uzyskiwane są dane na temat wędrówek i strategii życia fok.

Unikatowa kolekcja

Ważnym elementem działalności helskiej placówki jest także upowszechnianie informacji dotyczących ochrony ekosystemu Morza Bałtyckiego, w tym szczególnie sytuacji morskich ssaków.

Warto dodać, że placówka prowadzi zbiór informacji na temat występowania w Bałtyku rzadkich i nierodzimych dla tego morza gatunków ryb. Posiada unikatową kolekcję ichtiologiczną okazów pochodzących zarówno z Bałtyku jak i ryb antarktycznych, którą założono na bazie polskich i międzynarodowych wypraw. Tutaj prowadzi się autopsje dużych morskich zwierząt, głównie fok morświnów i ryb, ale na koncie Stacji są także delfiny i trzy wieloryby.

Nie byłoby tego miejsca bez prof. Skóry

Stacja Morska IO UG powołana została w 1992 roku po przekształceniu się z Morskiego Laboratorium Terenowego (1977) i wybudowaniu nowego budynku laboratoryjno – socjalnego, w którym znalazła swoją siedzibę. Jest stacją terenową w strukturze organizacyjnej Instytutu Oceanografii Uniwersytetu Gdańskiego na Wydziale Oceanografii i Geografii. Od roku 2016 placówka nosi imię swojego twórcy, założyciela i długoletniego kierownika profesora Krzysztofa E. Skóry.

Profesor Krzysztof Skóra związał całe swoje życie zawodowe ze Stacją Morską w Helu (zmarł w lutym 20216 r.). W latach 1977-1992 przekształcił zrujnowany budynek dawnej wędzarni przedsiębiorstwa połowowego w nowoczesną i prężnie działającą placówkę. Na przestrzeni lat powstawały w niej laboratoria, baza noclegowa i fokarium – wizytówka Stacji, miejsce odwiedzane rocznie przed około pół miliona osób. Stacja jest jedyną tego typu placówką w Polsce i stała się rozpoznawalna również zagranicą. Problematyka badawcza zespołu Stacji Morskiej koncentruje się głównie na biologii bałtyckich ssaków morskich, biologii i ekologii ryb strefy przybrzeżnej Bałtyku, ochronie rzadkich gatunków i biotopów Bałtyku oraz biologii i ekologii ryb antarktycznych. W Stacji prowadzone są także zajęcia dydaktyczne służące polskim i zagranicznym szkołom wyższym. W trakcie realizacji jest obecnie projekt Edu Eco Hel, który ma być ośrodkiem kształcenia studentów oraz popularyzacji najnowszych osiągnięć badań morskich, wiedzy o morzu oraz idei zrównoważonego rozwoju. Stacja jest rozbudowywana w ramach projektu „Błękitna Wioska”, którego celem jest stworzenie w Helu odpowiedniej infrastruktury dla prowadzenia szerszej działalności dydaktyczno-naukowej.

Godziny otwarcia i bilety wstępu

Fokarium jest otwarte codziennie, w godzinach 9.30-1600
Dziennie odbywają się dwa karmienia o 11.00 i 14.00
Zasady odwiedzania fokarium

  • W związku z koniecznością zachowania bezpiecznej odległości od siebie na terenie fokarium obowiązuje liczebny limit wejść na karmienia fok:  350, 250 lub 170 osób, w zależności od dostępności basenów danego dnia.
  • Obowiązuje jedna kolejka do wejścia
  • (zarówno osoby indywidualne, jak i grupy zorganizowane)
  • Wejście tylko za opłatą 2 x 5 zł/osobę.
  • Każda osoba POWINNA MIEĆ dwie MONETY 5-ZŁOTOWE do wejścia przez bramkę automatyczną (wstęp bezpłatny dla dzieci do trzeciego roku życia i osób na wózkach).
  • Możliwość banknoty 10 i 20 zł można rozmienić w automacie przed wejściem
  • Wstęp do budynku ekspozycyjnego w fokarium – 1 zł/osobę. W budynku obowiązuje limit: 30 osób.
  • Obowiązuje zakaz wprowadzania (również wnoszenia) zwierząt na teren fokarium.

Położenie

Fokarium znajduje się w województwie pomorskim, w powiecie puckim, w Helu, ul. Morska 2 (wejście od ul. Portowej)

Kontakt

Stacja Morska im. Profesora Krzysztofa Skóry 
Instytut Oceanografii, Uniwersytet Gdański 
ul. Morska 2, 84-150 Hel
tel. 58 / 675-08-36, fax. 58 / 675-04-20

[email protected]


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama