Millennium Docs Against Gravity w Gdyni. To już 10. edycja
22. Millennium Docs Against Gravity rozpocznie się już 9 maja. Do Gdyni festiwal ten zawitał równo 10 lat temu. Dokładnie wtedy, kiedy powstało Gdyńskie Centrum Filmowe, prowadzone obecnie przez dyrektora Jerzego Radosa. Będą to więc wspólne urodziny MDAG i GCF, w którym festiwal dokumentów zadomowił się na dobre i jest bardzo dużym oraz ważnym wydarzeniem obok Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych.
10. Millennium Docs Against Gravity w Gdyni. Co w programie?
10. gdyńska edycja festiwalu Millenium Docs Against Gravity to bogactwo nie tylko dokumentów (około 80), ale także trzy konkursy, spotkania z twórcami filmowymi oraz warsztaty (m.in. produkcji wina), a także wystawa fotografii Anny Rezulak, która aparatem dokumentuje historię gdyńskiej edycji MDAG.
Sam festiwal – jak zawsze – dostarczy niezapomnianych chwil i wyjątkowych wzruszeń.
- Zobaczymy m.in. dokument o tym, jak ukraińska reżyserka Alisa Kovalenko walczy na froncie i codziennie łączy się online, by rozmawiać ze swoim synem Théo. W Gdyni będziemy gościć oboje bohaterów – matkę i syna.
- Powróci też nominowany do Oscara Christian Frei z niesamowitym popandemicznym filmem śledczym.
- Gdynię odwiedzą też twórcy nagradzanego już na świecie filmu „Listy z Wilczej”.
Niemal codziennie będzie możliwość posłuchania rozmów z gośćmi z Polski – od premiery z udziałem reżyserów i bohaterów filmu o legendarnym zespole Kury, przez spotkania z Jaśminą Wójcik, reżyserką „Króla Maciusia Pierwszego” i Rafałem Listopadem, montażystą „Pociągów” (reż. Maciej Drygas), tegorocznym laureatem najważniejszego festiwalu filmów dokumentalnych IDFA, po opowieść Sebastiana Juszczyka o Jacku „Budyniu” Szymkiewiczu.
.jpg)
Festiwal, który trzyma rękę na pulsie
To jedyny taki festiwal, który trzyma rękę na pulsie. Nic dziwnego, że pozwoli nam szukać odpowiedzi na ważne dziś pytania o: podstawowe zasoby na Ziemi, zagrożenia ze strony big techów, Palestynę i Izrael, losy Pierwszych Narodów, stany relacji rodzinnych. Będą też tematy dotyczące praw ludzkich, m.in. podstawowych praw osób LGBT+, dziedzictwa sowieckiej architektury czy produkcji wina.
Jak mówi Przemysław Rydzewski, koordynator gdyńskiej edycji Millennium Docs Against Gravity w dokumentach, które będziemy oglądać, pokazana jest prawda, a przynajmniej jakaś jej szczera wersja. Pokazana tak, że pozwala nam to lepiej zrozumieć nasz świat i siebie samych. Zbliżyć się do jego problemów, naszych problemów i akcentów z różnych perspektyw. Przyjeżdżają też bohaterowie tych filmów z całego świata. I to, że każdy z widzów może im po seansie zadać pytanie, jest również wielką sprawą, przeżyciem. Ten festiwal to emocje, w dodatku wspólnie przeżywane.

Często jestem świadkiem tego, że duża część sali płacze. Widzę owacje na stojące. To się w kinie nie zdarza. A zdarza się na tym festiwalu i to każdego dnia.
Przemysław Rydzewski / koordynator gdyńskiej edycji Millennium Docs Against Gravity
Jakie filmy powalczą o Nagrodę Prezydenta Miasta Gdyni?
W tym roku o Nagrodę Prezydenta Miasta Gdyni powalczy 12 filmów nominowanych do Konkursu Głównego o Nagrodę Banku Millennium w Warszawie. Konkurować będą takie dokumenty jak:
- „2000 metrów do Andrijiwki” (2000 metres to Andriivka), reż. Mstyslav Chernov,
- „Apokalipsa w Tropikach” (Apocalypse in the Tropics), reż. Petra Costa,
- „A w niej pragnienie” (A Want in Her), reż. Myrid Carten,
- „Baby doe”, reż. Jessica Earnshaw,
- „Chodź, zobacz mnie w dobrym świetle” (Come See Me in the Good Light), reż. Ryan White,
- „Coexistence, my ass!”, reż. Amber Fares,
- „Moja skradziona planeta” (My Stolen Planet), reż. Farahnaz Sharifi,
- „Nagłe przebłyski głębi istnienia” (A Sudden Glimpse To Deeper Things), reż. Mark Cousins,
- „Pan Nikt kontra Putin” (Mr. Nobody Against Putin), reż. David Borenstein, Pavel Talankin,
- „Pociągi” (Trains), reż. Maciej Drygas,
- „Tylko na Ziemi” (Only on Earth), reż. Robin Petré,
- „Yintah”, reż. Jennifer Wickham, Brenda Michell, Michael Toledano.
Jakie jeszcze nagrody zostaną przyznane?
W Gdyni przyznawane są także nagrody lokalnych partnerów festiwalu.
- Oddział Etnografii Muzeum Narodowego w Gdańsku wręczy nagrodę Etnomatograf dla najlepszego filmu o tematyce etnograficznej i antropologicznej,
- a Europejskie Centrum Solidarności wybierze laureata All About Freedom Festival za najlepszy film przyczyniający się do szerokiego zrozumienia wartości solidarności.
Kiedy początek festiwalu Millennium Docs Against Gravity w Gdyni?
- Festiwal rusza 9 maja o godz. 19:00. Otwarcie nastąpi w sali Warszawa Gdyńskiego Centrum Filmowego.
Tuż po nim odbędą się pokaz filmu „Pan Nikt kontra Putin” w reż. Davida Borensteina oraz otwarcie wystawy fotografki Anny Rezulak: Anna Rezulak × 10 lat MDAG Gdynia.
„Pan Nikt kontra Putin”. O czym jest film?
„Pan Nikt kontra Putin” to film niezwykle aktualny. Opowiada o Paszy, nauczycielu w małym miasteczku na Uralu pracującym w tej samej szkole, do której sam uczęszczał. Pasza ceni sobie ciekawość i entuzjazm swoich uczniów, których często filmuje jako szkolny kronikarz. Jego gabinet jest bezpieczną przystanią dla punków oraz innych buntowników. Jednak wszystko zmienia się, gdy po agresji na Ukrainę Putin rozpoczyna militaryzację szkół w Rosji. Pasza kontynuuje kronikarską pracę, filmując narzucony uczniom dryl wojskowy, deklaracje lojalności nauczycieli, strach i niepewność całego miasteczka.
.jpg)
Do tego filmu epilog dopisało samo życie. Pasza, mimo zaproszenia, nie przyjedzie do Gdyni, ponieważ Putin nie chce wypuścić go z kraju.
Napisz komentarz
Komentarze