Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama

Słowiańska Dusza dla Ukrainy

Dziś chylimy czoła przez Ukraińcami, przed ich walecznością i siłą. Wystąpimy im w hołdzie. Mamy nadzieję, że ukraińska muzyka zjednoczy nas wszystkich w ten wieczór – mówi Barbara Skarżyńska z zespołu Słowiańska Dusza.
Słowiańska Dusza
(fot. Słowiańska Dusza)

Miał być zwykły, radosny koncert karnawałowy w Oliwskim Ratuszu Kultury… Będzie koncert pieśni ukraińskich, jako wyraz, jak zaznaczyli organizatorzy, solidarności Słowiańskiej Duszy z siostrami i braćmi z Ukrainy.

Słowiańska Dusza to zespół międzynarodowy, którego członkowie pochodzą z Polski, Ukrainy i Białorusi. Połączyła ich miłość do muzyki i chęć ocalenia bogactwa kulturowego narodów słowiańskich.

Barbara Skarżyńska, menadżerka i wokalistka zespołu:

– To miał być zupełnie inny koncert, radosny, karnawałowy, ale gdy w czwartek usłyszeliśmy, że wybuchła wojna, w pierwszej chwili chciałam odwołać występ. Gdy nieco ochłonęliśmy, uznaliśmy, że jednak musimy zademonstrować nasze wsparcie dla Ukrainy, że wspaniale będzie, gdy wystąpimy, gdy zabrzmią te cudowne pieśni ukraińskie, które mamy przecież w repertuarze. To będzie wyraz solidarności z naszymi braćmi i siostrami z Ukrainy. Wciąż  to, co się stało, przeżywamy, jesteśmy tą wojną zdruzgotani i na pewno pełen emocji będzie nasz koncert w Ratuszu Oliwskim. W 2014 roku, gdy wybuchła wojna w Donbasie, do naszego repertuaru włączyliśmy starą pieśń łemkowską „Pływe kacza po Tysyni”. I zaśpiewamy ją też w niedzielny wieczór. Nie wiem, jak sobie poradzimy, bo nawet, jak teraz o tym mówię, to mam łzy w oczach, a co dopiero, gdy dojdą wzruszenia na scenie. Mamy w Ukrainie wielu znajomych, i w Kijowie, i we Lwowie, nasza skrzypaczka, Ukrainka o huculskich korzeniach, Mariana Myslitska ma mamę w Truskawcu… Dziś chylimy czoła przed Ukraińcami, przed ich walecznością i siłą. Jutro Słowiańska Dusza wystąpi im w hołdzie. Mamy nadzieję, że ta muzyka, piękna i bogata, zjednoczy nas wszystkich tego wieczoru.

Wystąpią:

  • Krystyna Gedzik – wokal, fortepian,
  • Ada Majdzińska – wokal,
  • Basia Skarżyńska – wokal,
  • Gala Audzeyenka – wokal,
  • Mariana Myslitska – skrzypce,
  • Adam Pachla – kontrabas,
  • Leszek Muchowiecki – akordeon,
  • Łukasz Świerkosz – perkusja.

WIĘCEJ: Do opery, do teatru, ale i na koncert pieśni ukraińskich

KRYSTYNA GEDZIK, wokal, fortepian

Absolwentka Wydziału Wokalistyki Jazzowej Akademii Muzycznej w Gdańsku. Wykształcenie klasyczne zdobyła na Białorusi i z folkloru tego regionu czerpie inspiracje muzyczne. Wydała debiutancką płytę Krystyna Gedzik Folk Inspirations. Laureatka konkursu Swingujący Kruk oraz finalistka Festiwali Hot Jazz Spring. Białorusinka o ukraińskich korzeniach.

ADA MAJDZIŃSKA, wokal

Od lat związana wokalnie z trójmiejskimi zespołami. Jej głos charakteryzuje się pełnym brzmieniem o głębokiej barwie. Jest profesorem na Wydziale Rzeźby w Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku. Od 2015 r. współkoordynuje WL4 Przestrzeń Sztuki, niezależną społeczność artystyczną.

BASIA SKARŻYŃSKA, wokal, menedżer zespołu

Współtwórczyni programu „Od przedszkola do Opola” dla TVP. Z wykształcenia skandynawistka. Zamiłowanie do śpiewania odnalazła i realizuje w Słowiańskiej Duszy.

GALA AUDZEYENKA, wokal

Absolwentka Szkoły Muzycznej w Brześciu. Pochodzi z Białorusi. Z zawodu lekarka okulistka. Jej wrażliwość muzyczna i pasja śpiewania skłoniły ją do przystąpienia do zespołu.

MARIANA MYSLITSKA, skrzypce

Absolwentka Akademii Muzycznej w Gdańsku w klasie skrzypiec. Współpracowała z Orkiestrą Tutta Forza, Orkiestrą Młodych Artystów Sinfonia Artistica Juwenilia oraz Cappellą Gedanensis. Występowała z Nigelem Kennedym oraz Adamem Makowiczem. Jest Ukrainką o huculskich korzeniach.

ADAM PACHLA, kontrabas, bas

Absolwent Akademii Muzycznej w Gdańsku w klasie kontrabasu Wydziału Instrumentalnego oraz kontrabasu jazzowego na kierunku jazz i muzyka estradowa. Współpracował z: Filharmonią Sudecką, Filharmonią Sinfonia Baltica, Tutta Forza, Capellą Gedanensis, Operą Bałtycką, Filharmonią Bałtycką oraz Sinfoniettą Consonus.

ŁUKASZ ŚWIERKOSZ, perkusja

Absolwent Akademii Muzycznej w Gdańsku w klasie perkusji Wydziału Instrumentalnego. Współpracuje z Polską Filharmonią Bałtycką i Operą Bałtycką. Zajmuje się edukacją muzyczną. Krakus z urodzenia, gdańszczanin z wyboru.

LESZEK MUCHOWIECKI, akordeon

Absolwent Akademii Muzycznej w Gdańsku. Współpracował ze sceną teatralną Centrum Kultury w Gdyni w projektach: Recital Café Piosenka francuska oraz Piosenka żydowska, a także z Teatrem Wybrzeże w Gdańsku w spektaklach Fado i Fatum. Autor wielu projektów i opracowań muzycznych.

Ratusz Oliwski, ul. Opata Jacka Rybińskiego 25, Gdańsk-Oliwa

Niedziela, 27 lutego, godz. 18:00

Bilety na: kupbilecik.pl.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama