Specjalnego drona do tego typu kontroli powiat słupski zakupił w ramach projektu Rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych. Dzięki temu pracownicy Wydziału Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego wraz z uprawnionymi pracownikami gmin dokonują kontrolnych pomiarów zanieczyszczeń powietrza w miejscach wytypowanych lub wskazanych przez mieszkańców.
- Dron wyposażony jest w głowicę pomiarową służącą do pomiaru stopnia zanieczyszczenia powietrza, która umożliwia analizę składu dymu z komina, bez konieczności bezpośredniego dostępu do pieca – informują w powiecie słupskim.
- Użycie drona umożliwia skuteczne dotarcie do trudno dostępnej strugi dymu z komina i pozwala na przeprowadzenie szybkiej oraz rzetelnej analizy składu powietrza pod kątem obecności szkodliwych substancji. Jednym słowem, od razu wiemy, jeśli ktoś zanieczyszcza środowisko. Wynik kontroli możemy wydrukować na miejscu i przedstawić właścicielowi domu – mówi Waldemar Fuchs, naczelnik Wydziału Zarządzania Kryzysowego i Obronności.
Użycie drona umożliwia skuteczne dotarcie do trudno dostępnej strugi dymu z komina i pozwala na przeprowadzenie szybkiej oraz rzetelnej analizy składu powietrza pod kątem obecności szkodliwych substancji. Jednym słowem, od razu wiemy, jeśli ktoś zanieczyszcza środowisko. Wynik kontroli możemy wydrukować na miejscu i przedstawić właścicielowi domu
Waldemar Fuchs / naczelnik Wydziału Zarządzania Kryzysowego i Obronności
W pierwszych dniach prowadzonej akcji urzędnicy wykryli kilka przekroczeń dopuszczalnych norm emisji spalin. Osoby, które ogrzewały swoje domy, niedozwolonymi substancjami, zostały pouczone natomiast w jednym przypadku Straż Gminna nałożyła mandat karny.
Urządzenia pomiarowe, w które wyposażony jest dron, mogą także zidentyfikować inne substancje, jak formaldehyd, amoniak, chlorowodór, cyjanawodór i siarkowodór.
Jak przypominają urzędnicy, palenie odpadami jest wykroczeniem. Grozi za to kara aresztu lub grzywny do pięciu tysięcy złotych.
Napisz komentarz
Komentarze