Nie będzie to jednak całkowite zaćmienie, a jedynie częściowe. Nie zapadnie zatem absolutna ciemność, jak to bywa przy pełnych zaćmieniach słońca. Widoczne będzie natomiast czarny wycinek księżyca, który przysłoni słoneczną tarczę. Trzeba nadmienić, że poziom zakrycia Słońca przez Księżyc będzie się różnił w zależności od miejsca obserwacji.
Zaćmienie Słońca już w piątek
W Świnoujściu Księżyc przesłoni aż 16,5 proc. tarczy słonecznej. W centrum kraju, w tym w Warszawie, zakryte zostanie 7,3 proc. powierzchni Słońca, natomiast w Rzeszowie, jedynie 3,6 proc. Obserwujmy jednak z głową! Aby w pełni podziwiać to zjawisko i nie narazić się na uszkodzenie wzroku należy patrzeć w górę przez specjalistyczne okulary z folią mylarową, albo mocne szkło spawalnicze. Same okulary przeciwsłoneczne na pewno nie wystarczą.
CZYTAJ TEŻ: Krwawe zaćmienie, a potem Pełnia Robaczego Księżyca. Zapowiada się widowisko na niebie!
- Zaćmienie odbędzie się w godzinach 11:43 - 13:12 ze szczytowym punktem o 12:27. Stopień zaćmienia w Gdańsku, czyli jaki procent powierzchni Słońca zostanie przysłonięty to około 13%, zaś maksymalna faza zaćmienia, o ile zostanie skrócona średnica Słońca, to około 23% Punkt kulminacyjny w fazie 94% widoczny będzie w Kanadzie, na wschodnim brzegu zatoki Hudsona. Hevelianum przygotowało darmowe wydarzenie z obserwacją Słońca na żywo oraz relację live on-line – mówi Bogna Pazderska, specjalista ds. naukowych w zakresie astronomii w gdańskim Hevelianum.
Zaćmienie Słońca. Gdzie oglądać w Gdańsku?
Z okazji tego nietuzinkowego zjawiska swoje atrakcje przygotowało Hevelianum. Na Górze Gradowej zwiedzający będą mogli spojrzeć w niebo z dwóch stanowisk do obserwacji, aby podziwiać zjawisko z różnych perspektyw. Na bieżąco wydarzenia i zaćmienie będą również komentować astronomka Magdalena Więcek-Olszewska oraz Krzysztof Horodecki z zaprzyjaźnionego Obserwatorium Gdańskich Szkół Autonomicznych. Pierwsze 50 osób, które zgłoszą się do punktu informacyjnego na placu przed koszarami, otrzyma profesjonalne okulary do obserwacji.
Czy pogoda pozwoli?
Niezbędnym elementem, który może pokrzyżować plany obserwacji, jest pogoda. W piątek, 29 marca raczej nie będziemy mogli narzekać na temperaturę, bo przewidywanych jest 15 stopni, więc w oglądaniu zaćmienia może przeszkodzić jedynie zachmurzenie. Jego średni pomiar na piątek przewiduje się na 39%.
W Polsce następne całkowite zaćmienie Słońca nastąpi dopiero 7 października 2135 roku. Nieco wcześniej, bo 13 lipca 2075 roku, będziemy mogli zaobserwować obrączkowe zaćmienie Słońca. Natomiast najbliższe zaćmienie całkowite odbędzie się 12 sierpnia 2026 roku i będzie widoczne w Hiszpanii i Portugalii.
Napisz komentarz
Komentarze