Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama

Dyktando o tytuł Sztumskiego JęzykoMistrza w Dniu Języka Ojczystego

Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego przypada dziś, 21 lutego - z tej okazji na zamku krzyżackim w Sztumie odbyło się interesujące dyktando, w którym zdobyć można było tytuł Sztumskiego JęzykoMistrza. Uczestnicy zapisywali fragmenty powieści Henryka Sienkiewicza "Krzyżacy".
Dyktando poprowadził Arkadiusz Dzikowski, hetman Kapituły Rycerstwa Polskiego Fot. Piotr Piesik

Dyktando o tytuł Sztumskiego JęzykoMistrza zorganizowano staraniem Bractwa Rycerzy Ziemi Sztumskiej oraz miejscowego oddziału Muzeum Zamkowego w Malborku. Uczestników wprowadzono w tematykę dyktanda prezentując scenę z "Krzyżaków" Henryka Sienkiewicza, kiedy brat Rotgier rzuca wyzwanie rycerzom mazowieckim i rękawicę podnosi Zbyszko z Bogdańca. 

Potem Arkadiusz Dzikowski dyktował kolejne zdania. Dyktando nie odbywało się na ocenę, każdy z uczestników mógł potem porównać swój zapis z oryginałem i obliczyć liczbę pomyłek. Warto podkreślić, że w dyktandzie udział wzięły również - mimo ferii - uczennice Szkoły Podstawowej nr 2 w Sztumie. W gronie uczestników znaleźli się też m.in. starosta sztumski Leszek Sarnowski, znany sztumski historyk Andrzej Lubiński, kierownik oddziału muzeum Aleksander Masłowski oraz autor niniejszego tekstu.

Z kronikarskiego obowiązku dodajmy, że najmniej błędów (mimo wszystko zdarzyły się!) popełnili Aleksander Masłowski oraz autor. Wszyscy zgodnie ocenili, że była to bardzo ciekawa językowa zabawa, zaś dla młodzieży szkolnej zachęta, by czytać Sienkiewicza. Na miejscu można było też poznać tajniki pracy dawnego mincerza i skryby.



Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama