Fryderyki to bez wątpienia najbardziej prestiżowa nagroda w polskim przemyśle muzycznym. W ostatnich latach jednak - jak wiele innych podobnych konkursów - kapituła przyznaje statuetki nieco bardziej za samą popularność, niż za jakość. To powoduje coraz liczniejsze dyskusje na temat tego, że Akademia Fonograficzna powinna zmienić podejście.
W tym roku na liście ponownie znaleźli się pomorscy artyści. Nominację w kategoriach Muzyka Oratoryjna i Operowa oraz Najwybitniejsze Nagranie Muzyki Polskiej dostał Polski Chór Kameralny za płytę „Requiem”. Jak mówi Jan Łukaszewski, dyrektor chór, to wyjątkowe dzieło współczesnej muzyki sakralnej, w którym tradycja łączy się z nowoczesnym językiem muzycznym.
PRZECZYTAJ TEŻ: W Gdańsku nagrano najlepszą płytę i odbył się najlepszy festiwal jazzowy
Od dawna wiadomo, że lokalna scena jazzowa jest mocna. Nie dziwi zatem, że dwóch jej przedstawicieli znalazło się wśród nominowanych do nagrody Fryderyka. Pierwszym z nich jest Leszek Możdżer - muzyk, którego nikomu nie trzeba przedstawiać. Pianista nominowany jest w dwóch kategoriach - Jazzowy Kompozytor Roku i Album Roku Jazz Eksperymentalny/Współczesna Muzyka Improwizowana - za złożoną z 13 unikalnych kompozycji płytę „Beamo” tria Leszek Możdżer & Lars Danielsson & Zohar Fresco. Drugim zaś jazzmanem z nominacją za Fonograficzny Debiut Roku jest saksofonista Szymon Zawodny.
Na liście nominowanych znalazł się również Wiktor Dyduła, który powalczy w kategorii Singiel Roku Pop. Utwór „Tam słońce, gdzie my”, który ukazał się premierowo w czerwcu ubiegłego roku, i okrył potrójną platyną.
W kategorii Album Roku Muzyka Ilustracyjna Akademia Fonograficzna doceniła płytę „1989 Musical”. Muzykę do spektaklu w reżyserii Katarzyny Szyngiery, który jest koprodukcją Gdańskiego Teatru Szekspirowskiego i Teatru im. Juliusza Słowackiego w Krakowie, skomponował Andrzej Mikosz „Webber”, a teksty napisali Marcin Napiórkowski, Patryk Bobrek „Bober”, Łona i Antek Sztaba.
ZOBACZ RÓWNIEŻ: Katarzyna Szyngiera: Szukajmy w historii tego, co nas połączy, a nie podzieli
W tym roku odbędą się aż trzy fryderykowe gale - 23 marca Gala Muzyki Jazzowej w warszawskim muzeum Polin, 30 marca Gala Muzyki Klasycznej w NOSPR w Katowicach i 5 kwietnia Gala Muzyki Rozrywkowej w krakowskiej Tauron Arenie.
Napisz komentarz
Komentarze