Aktualizacja
godz. 9:05
Do godz. 21 w poniedziałek, w całym województwie pomorskim odnotowano 209 interwencji. Najwięcej w powiatach słupskim, wejherowskim i starogardzkim.
- KM PSP Słupsk 46
- KP PSP Wejherowo 31
- KP PSP Starogard Gdański 25
- KM PSP Gdańsk 22
- KP PSP Pruszcz Gdański 21
- KP PSP Tczew 20
- KP PSP Kartuzy 16
- KP PSP Puck 15
- KP PSP Chojnice 15
- KP PSP Bytów 13
- KP PSP Kwidzyn 12
- KP PSP Nowy Dwór Gdański 11
- KP PSP Malbork 11
- KM PSP Gdynia 8
- KP PSP Sztum 6
- KP PSP Kościerzyna 6
- KP PSP Człuchów 6
- KP PSP Lębork 5
- KM PSP Sopot 2
Wietrzne podsumowanie opublikował Pomorski Alarm Pogodowy.
- We wtorek powieje już nieco słabiej, choć wzmożony wiatr może się utrzymać na północy województwa jeszcze do rana. W środę znów czeka nas dość silny wiatr, który nieco osłabnie w czwartek i piątek - czytamy.
Wcześniej
Pogotowie energetyczne oraz strażacy nadal usuwają skutki orkanu, który dotarł nad w ten weekend nad Pomorze.
– Z raportu na godz. 19:30 wynika, że bez prądu nadal pozostaje ok. 850 odbiorców – mówi Paweł Janiak z Energi Operator. – Nasze ekipy sprawnie usuwają skutki orkanu. W ciągu minionych czterech godzin udało się przywrócić prąc do 4600 gospodarstw. Niestety, już ogłoszono kolejny alarm pogodowy. Staramy się jak najwięcej szkód naprawić, jeszcze zanim nadciągnie kolejny silny wiatr.
W powiecie starogardzkim, gdzie, oprócz Słupska, odnotowano najwięcej zdarzeń, do północy z 19/20 lutego strażacy interweniowali ponad 100 razy.
– Najwięcej akcji związanych było z usuwaniem połamanych konarów, powalonych drzew – mówi asp. Michał Swobodziński z Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Starogardzie Gdańskim. – Odnotowaliśmy również 14 uszkodzeń dachów. Na szczęście, nie trzeba było ewakuować żadnego z domostw. Na naszym terenie przez długi czas wiele gospodarstw pozbawionych było prądu.
I strażacy, i energetycy mają nadzieję, że zdołają się uporać ze skutkami, jakie przyniósł niż Eunice, zanim na dobre rozgości się Antonia.
Silny wiatr na Pomorzu. Ostrzeżenie II stopnia
Ostrzeżenie drugiego stopnia o silnym wietrze na obszarze województwa pomorskiego dotyczy powiatów:
- Gdańsk,
- Gdynia,
- lęborskiego,
- nowodworskiego,
- puckiego,
- Słupska,
- słupskiego,
- Sopotu,
- wejherowskiego.
Jak podaje Pomorski Alarm Pogodowy, wzmożony wiatr zaobserwujemy w poniedziałek, 21 lutego nad Polską, zwłaszcza na Wybrzeżu.
– Wiać będzie z południowego-zachodu, a porywy w pasie od Ustki po Rozewie mogą przekraczać 80, a punktowo 90 km/h – czytamy w komunikacie. – W okolicach: Lęborka, Słupska, Wejherowa, Trójmiasta, Helu czy Mierzei Wiślanej, wyniosą miejscami ponad 70 km/h. Słabiej powieje wgłębi Kaszub, na Kociewiu czy Powiślu, tam do 60-75 km/h. Silny wiatr towarzyszyć nam będzie od rana do nocy z poniedziałku na wtorek, 21/22 lutego, choć we wtorek także może być odczuwalny.
Ostrzeżenie obowiązuje od godz. 3:00 do 21:00 w poniedziałek, 21 lutego.
Silny wiatr na Pomorzu. Ostrzeżenie I stopnia
Ostrzeżenie pierwszego stopnia o silnym wietrze dotyczy 11 powiatów:
- bytowskiego,
- chojnickiego,
- człuchowskiego,
- gdańskiego,
- kartuskiego,
- kościerskiego,
- kwidzyńskiego,
- malborskiego,
- starogardzkiego,
- sztumskiego,
- tczewskiego.
W tym przypadku ostrzeżenie obowiązuje również od godz. 3:00. Jednak przestaje obowiązywać wcześniej o 3 godziny niż w przypadku drugiego stopnia, czyli o 18:00.
Warto wiedzieć, że w przypadku ostrzeżenia pierwszego stopnia, przewiduje się warunki sprzyjające wystąpieniu niebezpiecznych zjawisk meteorologicznych. Mogą one powodować straty materialne oraz zagrożenie zdrowia i życia. Meteorolodzy zalecają ostrożność oraz śledzenie komunikatów i rozwoju sytuacji pogodowej.
W przypadku ostrzeżenia II stopnia, należy liczyć się z dużymi stratami materialnymi oraz z zagrożeniem zdrowia, a nawet życia. Zalecenia są takie same jak przy I stopniu, ale dodatkowo należy bezwzględnie przestrzegać zaleceń wydanych przez służby ratownicze w sytuacji zagrożenia. Należy także dostosować swoje plany do warunków pogodowych.
Biuro Prognoz Hydrologicznych w Gdyni, Wydział Prognoz i Opracowań Hydrologicznych w Gdyni wydało również ostrzeżenie 2. stopnia w związku z przekroczeniem stanów ostrzegawczych. Obowiązywać będzie: do godz. 15:00 dnia 22 lutego.
– W związku z wysokim napełnieniem Bałtyku (20.02. – 549 cm) oraz prognozowaną sytuacją meteorologiczną, przewidywane są wahania oraz wzrosty poziomów wody w strefie wody wysokiej i powyżej stanów ostrzegawczych – informuje Patryk Rosiński z Urzędu Miejskiego w Gdańsku. – Na Zatoce Pomorskiej oraz na Wybrzeżu Wschodnim z możliwością przekroczenia stanów alarmowych.
Do poniedziałki, 21 lutego do godz. 12:00 obowiązuje ostrzeżenie dotyczące Rzek Przymorza. W związku ze spływem wód opadowych, na rzekach przewidywane są wzrosty w strefie wody wysokiej, miejscami powyżej stanów ostrzegawczych.
Napisz komentarz
Komentarze