Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama

Połamane drzewa, naderwane dachy, brak prądu. Prawie 1200 interwencji strażaków na Pomorzu

Chociaż główne uderzenie niżu Eunice, na szczęście, już za nami, to nadal w województwie pomorskim bez prądu pozostaje ok. 850 odbiorców. Pełen ręce pracy mają nadal strażacy. Do niedzielnego poranka, w związku z silnymi wiatrami, interweniowali już 1192 razy.
Usuwanie skutków wichury w okolicach Opery Bałtyckiej (fot. Karol Makurat | Zawsze Pomorze)

Aktualizacja, niedziela godz. 20

Jak wynika z raportu przygotowanego przez Energę Operator, na godz. 19.30 bez prądu pozostaje jeszcze około 850 domostw. Przez cały czas w terenie pracują ekipy monterów z Energi. 

Najwięcej zerwanych linii energetycznych wskutek orkanu było w rejonie Słupska i Starogardu Gdańskiego.

A jak sytuację w powiecie starogardzkim oceniają sami strażacy?

- 19 lutego 2022 roku do Stanowiska Kierowania Komendanta Powiatowego Państwowej Straży Pożarnej w Starogardzie Gdańskim wpłynęło 101 zgłoszeń związanych ze skutkami silnych wiatrów - informuje mł. asp. Michał Swobodziński. - Strażacy Ochotniczej Straży Pożarnej, jak i Państwowej Straży Pożarnej najczęściej wyjeżdżali do przewróconych drzew i konarów tarasujących szlaki komunikacyjne, a także do zabezpieczenia zerwanych linii energetycznych. Uszkodzonych również zostało 19 budynków mieszkalnych, jak i gospodarczych. Działania trwały całą dobę. Na szczęście, nikt nie został poszkodowany. Również dzisiaj tj. 20  lutego do SKKP w Starogardzie Gdańskim wpłynęło 14 zgłoszeń (stan na godz. 20:30) dotyczących przede wszystkim niebezpiecznie zwisających gałęzi i przewróconych drzew.

Aktualizacja, niedziela godz. 12.15

Jeszcze wieczorem w sobotę 19 lutego, bez prądu było około 17 tys. odbiorców. Teraz sytuacja jest lepsza.
- Obecnie bez prądu jest około 7500 odbiorców na całym Pomorzu - mówi Paweł Janiak z Energi Operator. - Najwięcej problemów - bo dotyczy to 2500 odbiorców  - występuje w regionie Słupska. Około 1500 gospodarstw nie ma prądu w rejonie starogardzkim. To stan na godz. 7.30. Myślę, że w południe liczba będzie już mniejsza. 
Wiatr się uspokoił i ekipy monterów Energi mogą wreszcie pracować przy usuwaniu skutków wichury bez zagrożenia życia. 
- To praca na wysokości i warunki pogodowe są bardzo ważne w trakcie usuwania skutków wichury - mówi Paweł Janiak. - Również w terenie zalesionym, jeżeli wiatr nadwerężył drzewa, to też może być niebezpiecznie. Trzeba bardzo uważać.
Na brak pracy nadal nie mogą także narzekać strażacy. Eunice sprawił, że interweniowali aż 1192 razy. 
- Strażacy usuwali połamane gałęzie czy też powalone drzewa - mówi bryg. Łukasz Płusa, rzecznik Komendy Wojewódzkiej Państwowej Straży Pożarnej w Gdańsku. - Mieliśmy też interwencje związane z zabezpieczeniem uszkodzonych dachów. Były to przeważnie dachy, na których częściowo została zerwana blacha, albo dachówka. Były też przypadki, że całe dachy zostały zerwane przez silny watr.  

Aktualizacja 19.00

Do godziny 15.30 strażacy na Pomorzu zanotowali 1050 interwencji.

W związku z ogólnopolską awarią numeru 112  Komenda Miejska PSP w Gdańsku uruchomiła dwa dodatkowe numery alarmowe: 58 511 13 98 oraz 695 860 128

Aktualizacja 18.00

Prędkość wiatru na Pomorzu zaczęła spadać od godziny 15. Udało się także podłączyć do sieci część pozbawionych prądu gospodarstw. Jak poinformował nas Paweł Janiak z Energi obecnie na Pomorzu 39 tys. odbiorców pozbawionych jest energii elektrycznej. W najgorszej sytuacji są mieszkańcy powiatu starogardzkiego, gdzie bez prądu jest 13 tysięcy gospodarstw domowych.

Aktualizacja 16.30

Akcja oczyszczania ulicy po powaleniu drzewa w okolicach Opery Bałtyckiej.

Aktualizacja 14.45

Miasto i gmina Chojnicach pozbawione są energii elektrycznej. Sytuacja nie stanowi zagrożenia dla pacjentów Szpitala Specjalistycznego w mieście. Szpital włączył już własny agregat prądotwórczy, dodatkowo placówka zasilana jest z agregatu przekazanego przez OSP Charzykowy.

Aktualizacja 14.00

Wierzchucino, powiat pucki, gm. Krokowa. Wiatr przewrócił ścianę budynku. Gmina zabezpiecza mieszkanie zastępcze dla matki i trójki dzieci.

W Rokicinach (pow. bytowski) przybór wód rozerwał drogę powiatową,  jedyną trasę prowadzącą do wsi. Zapadła się część asfaltu, przyczyną było podmycie drogi przez wodę spływającą z okolicznych pól.

Aktualizacja 13.45

Tak wyglądało dziś przed południem wejście do portu w Ustce.

Macie zdjęcia lub filmy pokazujące skutki wichury? Podzielcie się z naszymi Czytelnikami i wyślijcie je na [email protected]

 Aktualizacja 13:15 

Zastępy Ochotniczej Straży Pożarnej z Tuchomia od rana walczą z usuwaniem zniszczeń, spowodowanych przez orkan Eunice. Już o godzinie 7.23 zastęp strażaków usuwał powalone drzewo na drodze powiatowej  Tuchomie-Ciemno. Niecałą godzinę później wspólnie z druhami z OSP Nowe Huty usuwali wiatrołom na trasie Tuchomie- Nowe Huty. - Po zakończeniu działań następnie dwa zastępy z OSP Tuchomie zostały zadysponowane do Trzebiatkowej, celem wsparcia druhów z OSP Trzebiatkowa i usunięciu wspólnie ze strażakami z Jednostki Ratowniczo-Gaśniczej PSP w Bytowie, drzewa, które zagrażało pobliskiemu domowi - relacjonuje dh Damian Chamier Gliszczyński, naczelnik Ochotniczej Straży Pożarnej w Tuchomi.  Kolejne działania strażaków prowadzone były od godziny 11  w Modrzejewie, wspólnie z miejscowymi druhami z OSP Modrzejewo. Do usunięcia drzewa, które zagrażało pobliskiej nieruchomości, trzeba było wykorzystać prawie 14-metrową drabinę oraz sprzęt wysokościowy z OSP Tuchomie.

 

Aktualizacja 12.30

Strażacy informują, że do godz. 12  odnotowano na terenie woj. pomorskiego 735 zdarzeń związanych z silnym wiatrem (połamane drzewa, naderwane dachy budynków mieszkalnych, gospodarczych, garaży). Najwięcej w powiecie słupskim - 109, starogardzkim - 60, kwidzyńskim - 58, wejherowskim - 55, bytowskim - 55. Brak informacji o poszkodowanych. Cały czas napływają nowe zgłoszenia.

Aktualizacja 11.40. Koniec utrudnień

Usunięto przeszkody na drodze nr 55 (Kwidzyn - Grudziądz)  i na drodze nr 21 (Słupsk-Miastko)

Aktualizacja 11.10. Utrudnienia na drogach

Na drodze nr 55 w Kwidzynie w kierunku Grudziądza przewrócone drzewo blokuje jezdnię . Utrudnienia są także na drodze nr 21 ,Słupsk - Miastko, gdzie wiatrołomy blokują przejazd. Usuwanie przeszkód może potrwać godzinę.

 

Aktualizacja 10:39.

To nie była także spokojna noc na Powiślu. Poniżej zdjęcia z nocnych akcji strażaków w z powiatów sztumskiego i kwidzyńskiego.

Aktualizacja godzina 10.30. Problemy na torach

Powalone drzewa utrudniają ruch na trasach kolejowych.Utrudnienia występują m.in. na linii Słupsk - Stargard.  Służby techniczne usuwają już skutki wichury, ale trudno przewidzieć, kiedy zakończą prace. Sytuacja jest bardzo dynamiczna.

Aktualizacja godzina 10. Zamknięte cmentarze w Gdańsku

Z uwagi na silny wiatr zamknięte zostały cmentarze komunalne i Park Oliwski - informuje referat prasowy gdańskiego magistratu.

Z powodu porywistego wiatru ze względów bezpieczeństwa do odwołania zamknięte zostały cmentarze komunalne. Nie można wejść również na teren Parku Oliwskiego. Wciąż aktualne pozostają ostrzeżenia meteorologiczne dotyczące silnego wiatru oraz sztormu. Ze względu na panujące bardzo trudne warunki atmosferyczne – silny, porywisty wiatr – Gdański Zarząd Dróg i Zieleni zamknął cmentarze komunalne oraz Park Oliwski. Apelujemy do mieszkańców Gdańska, z uwagi na zachowanie bezpieczeństwa, o rezygnację z odwiedzin na cmentarzach i spacerów w Parku Oliwskim. Do odwołania na Cmentarzu Łostowickim oraz Cmentarzu Centralnym Srebrzysko obowiązuje zakaz wjazdu samochodów.
Uwaga! Zaplanowane na cmentarzach komunalnych pogrzeby będą odbywać się zgodnie z wyznaczonymi terminami.

 

Aktualizacja godzina 9.30

Od północy do godziny 9 w sobotę odnotowano na terenie woj. pomorskiego 400 zdarzeń związanych z silnym wiatrem (połamane drzewa, naderwane dachy). Najwięcej w powiecie słupskim - 59, wejherowskim - 35, kościerskim - 30, chojnickim - 29. Brak informacji o poszkodowanych. Cały czas napływają nowe zgłoszenia.

W okolicach Łeby zanotowano porywy wiatru sięgające 119 kilometrów na godzinę.

Aktualizacja godzina 8.30

Od godziny 21 w piątek do godziny 6 rano w sobotę strażacy odnotowali 135 interwencji związanych z nadciągającym od zachodu orkanem Eunice. Najwięcej - 27 - w powiecie wejherowskim, 18 w powiecie słupskim i 11 w powiecie człuchowskim. Wezwania dotyczyły głównie powalonych drzew i połamanych gałęzi. Nikt nie został poszkodowany.

W Gdyni na ul. Dąbka na samochód przewróciło się drzewo, w Sobieszewie na ul. Boguckiego złamał się słup energetyczny.

Obecnie  na Pomorzu 17 tysięcy odbiorców pozbawionych jest prądu, 733 stacji średniego napięcia nie ma zasilania. Najgorzej jest w powiecie starogardzkim, gdzie zasilania nie ma aż 328 stacji.

Najsilniej minionej nocy wiało w Karżniczce koło Słupska, gdzie porywy wiatru dochodziły do 113 km na godzinę.

 "W związku z silnym wiatrem na terenie całego kraju, które powodują utrudnienia w ruchu kolejowych, informujemy, że dziś (19 lutego) mogą występować opóźnienia w kursowaniu pociągów. Rekomendujemy rozważenie rezygnacji z podróży" - apeluje do podróżnych PKP Intercity, informując, że pasażerowie, którzy wykupili bilety w kasie otrzymają zwrot pieniędzy bez potrącenia odstępnego.

 

 

Po odsunięciu się na wschód niżu Dudley, który pozostawił po sobie liczne zniszczenia wywołanie porywistym wiatrem, Polska ponownie dostanie się w zasięg układu niskiego ciśnienia, nazwanego Eunice.

O NIŻU DUDLEY NA POMORZU PRZECZYTASZ W ARTYKULE: Niż Dudley nad Polską! Nawałnice, sztorm i burze

Jak prognozują synoptycy, w nocy z piątku na sobotę, 18/19 lutego niż przyniesie gwałtowne porywy wiatru, przelotny deszcz, deszcz ze śniegiem i lokalne burze. Niewykluczone są również trąby powietrzne. Na Wybrzeżu porywy wiatru mogą osiągać 125 km/h, na północy kraju do 110 km/h, a na pozostałym obszarze do 90 km/h. Wiatr będzie wiać z kierunku południowo-zachodniego. Do mieszkańców całego kraju trafił alert RCB.

Nadchodzi niż Eunice. Silny wiatr i burze

– W sobotę wiatr nadal będzie silny, nad morzem bardzo silny, od 45 km/h do 60 km/h, w całym kraju porywisty, zachodni – mówi Grzegorz Walijewski, rzecznik prasowy Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej w Warszawie. – Wieczorem wiatr będzie stopniowo słabł.

IMGW prognozuje również przelotny deszcz i deszcz ze śniegiem, lokalnie burze. Więcej przejaśnień będzie pojawiać się na południu kraju. Temperatura od 3 do 9 st. C. Od niedzieli, 29 lutego będzie już spokojniej i nadal dość ciepło, jak na luty.

Pogoda na Pomorzu. Niespokojna sytuacja hydrologiczna

W minionych dniach dynamiczna sytuacja pogodowa spowodowała również wzrost zagrożenia hydrologicznego. Silny wiatr z sektora zachodniego przyczynił się do pojawienia się sztormu na Bałtyku (11 w skali Beauforta). Na stacjach morskich i będących pod wpływem Bałtyku licznie przekroczone zostały stany ostrzegawcze, a punktowo także alarmowe. Największe wzrosty notowano na Wybrzeżu Wschodnim i w rejonie Zatoki Gdańskiej. Intensywne opady, pojawiające się na froncie atmosferycznym i towarzyszące burzom, spowodowały gwałtowne wzrosty stanów wody również na rzekach.

– Obecnie obserwujemy spływ wód opadowych w dół zlewni. Sytuacja powoli się stabilizuje. Niestety w nadchodzących dniach czeka nas kolejny dynamiczny epizod w hydrologii, związany z kolejnym nasuwającym się ośrodkiem niżowym. Spodziewamy się ponownych wzrostów na Wybrzeżu oraz w miejscu pojawienia się opadów. Większa stabilizacja nadejdzie dopiero z początkiem przyszłego tygodnia – mówi Grzegorz Walijewski.

Aktualizacja

Jak informuje Paweł Janiak z Energi Operator, na godz. 11.30 na terenie obsługiwanym przez tę firmę bez prądu nadal pozostaje 5500 odbiorców. Najtrudniejsza sytuacja - bez zmian - pozostaje w regionie Słupska i Starogardu Gdańskiego. 

- W rejonie obsługiwanym przez Energę Operator przy usuwaniu skutków orkanu pracuje 400 ekip monterów - mówi Paweł Janiak.

Aktualizacja

Jak wynika z raportu przygotowanego przez Energę Operator, na godz. 19.30 bez prądu pozostaje jeszcze około 850 domostw. Przez cały czas w terenie pracują ekipy monterów z Energi. 

Najwięcej zerwanych linii energetycznych wskutek orkanu było w rejonie Słupska i Starogardu Gdańskiego.

A jak sytuację w powiecie starogardzkim oceniają sami strażacy?

- 19 lutego 2022 roku do Stanowiska Kierowania Komendanta Powiatowego Państwowej Straży Pożarnej w Starogardzie Gdańskim wpłynęło 101 zgłoszeń związanych ze skutkami silnych wiatrów - informuje mł. asp. Michał Swobodziński. - Strażacy Ochotniczej Straży Pożarnej, jak i Państwowej Straży Pożarnej najczęściej wyjeżdżali do przewróconych drzew i konarów tarasujących szlaki komunikacyjne, a także do zabezpieczenia zerwanych linii energetycznych. Uszkodzonych również zostało 19 budynków mieszkalnych, jak i gospodarczych. Działania trwały całą dobę. Na szczęście, nikt nie został poszkodowany. Również dzisiaj tj. 20  lutego do SKKP w Starogardzie Gdańskim wpłynęło 14 zgłoszeń (stan na godz. 20:30) dotyczących przede wszystkim niebezpiecznie zwisających gałęzi i przewróconych drzew.



Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama