Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama
Reklama

Spacerujmy ze sztuką. Gdzie warto się wybrać?

Dla wielu osób przedwiośnie to jeden z najbardziej inspirujących okresów w roku. Choć termometry wciąż pokazują „minusy”, coraz częściej można zauważyć, że przyroda budzi się do życia. Mamy nadzieję, że w kolejnych tygodniach uda się Państwu zaplanować „spotkanie ze sztuką”, do czego serdecznie zachęcamy. Zapraszamy na zestawienie wydarzeń artystycznych na terenie Pomorza, na które warto zwrócić uwagę w najbliższym miesiącu.
budynek autorstwa Wilhelma Wernera, Sopot
Budynek autorstwa Wilhelma Wernera w Sopocie

Autor: Materiały prasowe

W dniu jutrzejszym – Gdańska Galeria Miejska 1, 14.02.-13.04.2025 r.

W solowej wystawie w GGM Martyna Pasternak kontynuuje pracę ze swoim dyplomem. Instalacja „Nasza Szkoła” to makieta, w której artystka odtworzyła z pamięci architekturę i wyposażenie szkoły, do której chodziła jako dziecko. Tym razem jednak spogląda w przyszłość, w której spełnione marzenia mieszają się z katastrofalnymi scenariuszami – a często okazują się jednym i tym samym. Uczennice fantazjują, że budynek szkoły pochłania siła żywiołu.

Reklama
„Nasza Szkoła”, Martyna Pasternak
Fragment instalacji, 2024 (Martyna Pasternak, dzięki uprzejmości artystki)

Studentki ASP obawiają się, że po skończeniu studiów będą musiały zniszczyć swoje prace, bo zwyczajnie nie mają gdzie ich przechowywać. Przyszłość maluje się w ciemnych barwach – dla młodych artystek, dla przestarzałego systemu edukacji, nie wspominając nawet o klimacie, targanym coraz bardziej gwałtownymi klęskami żywiołowymi. Może sposobem na oswojenie tych lęków i niepoprawnych fantazji jest przetestować je w bezpiecznej skali, w kontrolowanych warunkach. Wystawa jest nagrodą Gdańskiej Galerii Miejskiej w konkursie Najlepszych Dyplomów 2023 roku.

„Nasza Szkoła”, Martyna Pasternak
Fragment instalacji, 2024 (Martyna Pasternak, dzięki uprzejmości artystki)

„Wilhelm Werner. Architekt między Sopotem a Gdańskiem” – Muzeum Sopotu, 13.02.-13.04.2025 r.

„Wilhelm Werner. Architekt między Sopotem a Gdańskiem” to kolejna ekspozycja przygotowana z myślą o przybliżeniu sylwetek sopockich architektów oraz ich realizacjom. Wilhelm Werner był architektem, którego przedsiębiorstwo budowlane miało wpływ na układ urbanistyczny i architektoniczny styl Sopotu. Architekt przybył do kurortu około 1890 r. i szybko rozwinął swoją działalność budowlaną.

Wilhelm Werner z rodziną
Wilhelm Werner z rodziną (Materiały prasowe)

Willa jego projektu z 1891 r. przy ul. T. Kościuszki 43, znana jako willa Piotrowskiego, jest jednym z najbardziej rozpoznawalnych budynków w Sopocie. Pomimo przeprowadzki do Gdańska, która nastąpiła już w 1895 r., Werner powracał do Sopotu z różnymi projektami przez kolejne 35 lat, za każdym razem wprowadzając nowe elementy i style odpowiadające upodobaniom danej epoki, od skromnych domów z drewnianymi werandami poprzez formy historyzujące aż do modernistycznych budynków wielorodzinnych. Na wystawie zobaczyć będzie można również kilka gdańskich realizacji Wernera: dom kuracyjny na Westerplatte, kamienice na terenach pofortyfikacyjnych oraz osiedle w Oliwie.

Elvin Flamingo #ObsessiveStates – Centrum Sztuki Współczesnej ŁAŹNIA w Gdańsku – 07.02.-30.03.2025 r.

„Założeniem było stworzyć taki rodzaj „filmu”, aby żaden widz po wyjściu z miejsca zwanego „kinem” nie mógł powiedzieć: Świetny film, ale życie toczy się dalej, to był tylko film. Stworzyć „film” żyjący własnym życiem, uczestniczący, interaktywny i symbiotyczny ze mną” – tymi słowami Elvin Flamingo opisywał swoje artystyczne dążenia na początku swojej drogi artystycznej, w roku 2014, w tekście do projektu „Symbiotyczność tworzenia”. W cytacie pojawiają się najważniejsze tematy prac artysty – fascynacja kinem oraz pytanie, jak włączyć inne byty w proces tworzenia dzieła sztuki. 

Wystawa #ObsessiveStates to rodzaj podsumowania dotychczasowej twórczości artysty Elvina Flamingo, próba analizy głównych wątków pojawiających się w kolejnych pracach twórcy, co zmieniło się przez ostatnie dziesięć lat? Osią gdańskiej ekspozycji będą stany obsesyjne rozumiane z jednej strony jako tematy powracające w poszczególnych realizacjach, z drugiej analiza stanów wyobraźni generowanych przez chorobę afektywną dwubiegunową. Film, biologia, owady, symbiotyczne tworzenie, wolność, laboratorium – to tylko niektóre z artystycznych wątków, które zostaną nakreślone w prezentacji.


Reklama Newsletter Zawsze Pomorze - zapisz się

Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Reklama
Reklama
Reklama