Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama
Reklama

Mrówki, kaktusy i bakterie. Niezwykła wystawa w CSW Łaźnia

W Centrum Sztuki Współczesnej Łaźnia 1 w Gdańsku do 30 marca można podziwiać wystawę Elvina Flamingo pt. „#ObsessiveStates”. Artysta prezentuje na niej swoje najbardziej popularne instalacje oraz kilka nowych. Największe kontrowersje budzą dzieła, w które zaangażowane są organizmy żywe.
„#ObsessiveStates”, wystawa, CSW Łaźnia 1, Gdańsk
Wystawę „#ObsessiveStates” Elvina Flamingo w CSW Łaźnia 1 w Gdańsku można oglądać do 30 marca

Autor: Daria Szczygieł | CSW Łaźnia

„#ObsessiveStates” to swoiste podsumowanie dotychczasowej twórczości artysty. Nazwa wystawy nawiązuje do obsesyjnych stanów, czyli tematów, które niczym obsesja powracały w kolejnych dziełach Elvina Flamingo w ciągu ostatnich 10 lat jego twórczości. Jednym z takich motywów jest nawiązanie do elementów związanych z biologią: organizmów żywych, roślin, grzybów, bakterii. To tzw. bioart, czyli balansowanie na granicy nauki, biologii i sztuki.

„#ObsessiveStates”. Niezwykła wystawa z CSW Łaźnia w Gdańsku

„#ObsessiveStates”, wystawa, CSW Łaźnia 1, Gdańsk

To nie pierwszy raz, kiedy w Gdańsku możemy oglądać taką wystawę. Swego czasu ogromne poruszenie wzbudził projekt dr. Gunthera von Hagensa pod tytułem „Body Worlds”. W stolicy województwa pomorskiego mogliśmy go oglądać w 2019 oraz 2024 roku, był on skupiony na anatomii człowieka. Przedstawiał prawdziwe ciała osób, które za życia zgodziły się oddać swoje organy na rzecz Instytutu Plastynacji w Heidelbergu.

Wystawa Elvina Flamingo, choć nie jest tak drastyczna, również zawiera w sobie elementy żywe. Artysta wykorzystał brazylijskie mrówki, których hodowla jest częścią projektu „Symbiotyczność tworzenia”. Podczas gdy w Brazylii naukowcy szukają sposobów na pozbycie się tego gatunku, Flamingo postanowił w jakiś sposób go ochronić, umieszczając brazylijskie mrówki w centrum swojego dzieła. 

– Chodziło o to, żeby zejść z pozycji demiurga i nie być tą najważniejszą osobą w tworzeniu sztuki, żeby otworzyć się na inne byty – w tym przypadku jest to kolonia mrówek – wyjaśnia artysta w rozmowie z Katarzyną Dydo w radiowej Czwórce.

Oprócz mrówek, na wystawie można zobaczyć sklonowane kaktusy i inne sukulenty, zamknięte w słoikach, czy bakterie umieszczone w próbówkach.

Nowe projekty Elvina Flamingo w Gdańsku

Dialog między nauką a artyzmem, wyjście z laboratorium do galerii sztuki to właśnie cechy bioartu. Ale wystawa „#ObsessiveStates” nie skupia się wyłącznie na sztuce biologicznej. Znajduje się na niej również kilka nowych projektów Elvina Flamingo. To między innymi projekty graficzne prezentowane na masce samochodu Dodge Challenger, które nawiązują do filmu „Znikający punkt” z 1971 roku. W CSW Łaźnia 1 można też obejrzeć instalację powstałą we współpracy z Kliniką Psychiatrii Uniwersyteckiego Centrum Klinicznego w Gdańsku. Jej głównym elementem jest przełomowe odkrycie nowej metody diagnozowania w psychiatrii.

Dla Elvina Flamingo to szczególnie ważny element wystawy. Artysta nie ukrywa swoich problemów psychicznych. W 2017 roku trafił do szpitala psychiatrycznego, gdzie zdiagnozowano u niego psychozę maniakalno-depresyjną. Doświadczenie to było dla niego inspiracją do refleksji na temat zaburzeń psychicznych i stworzenia instalacji. W ten sposób prawdziwe wydarzenia z życia Flamingo stały się elementem jego sztuki. W CSW Łaźnia przy wejściu do jednego z pomieszczeń, w których znajduje się wystawa, artysta umieścił nawet własne orzeczenie o niepełnosprawności, by jeszcze bardziej podkreślić osobisty charakter znajdujących się tam dzieł.

Plakaty studentów ASP na wystawie Elvina Flamingo

Na wystawie „#ObsessiveStates” można również obejrzeć plakaty nawiązujące do nurtu art&science. Wykonali je studenci Wydziału Rzeźby i Intermediów Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku, którzy na co dzień są uczestnikami zajęć z projektowania graficznego prowadzonych przez Elvina Flamingo.

Kim jest Elvin Flamingo?

Elvin Flamingo to pseudonim urodzonego w Pelplinie polskiego artysty Jarosława Eugeniusza Czarneckiego, absolwenta, a obecnie profesora, doktora habilitowanego Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku. Jego projekt „Symbiotyczność tworzenia” został obroniony jako doktorat art&science na tej samej uczelni. To pierwszy doktorat artystyczny w dyscyplinie bioart w Polsce.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Reklama
Reklama
Reklama