Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama

Lekarze rodzinni chcą obowiązkowych szczepień dla wybranych grup zawodowych

„Polityczne korzyści w zarządzaniu realiami życia społeczno-gospodarczego nie powinny stanowić prymatu nad zdrowiem całego narodu przyczyniając się do tragicznego wzrostu tzw. zgonów nadmiarowych” – czytamy w opublikowanym w poniedziałek, 22 listopada oświadczeniu Federacji Porozumienie Zielonogórskie zrzeszającej lekarzy podstawowej opieki zdrowotnej. Lekarze rodzinni popierają stanowisko Rady Medycznej przy premierze, by obowiązkowe szczepienia przeciw COVID-19 obejmowały: pracowników ochrony zdrowia, nauczycieli, pracowników gastronomii, handlu, administracji i służb porządkowych.
(Fot. Karol Makurat)

Gwałtowny wzrost liczby zakażeń – średnio 20 tys. dziennie w ostatnich dniach – oraz znacznie większa liczba pacjentów z SARS-CoV-2 trafiających w poważnym stanie do szpitali (w skali kraju zajętych jest 75 proc. łóżek ), budzą poważny niepokój wśród medyków. W poniedziałek, 22 listopada Zarząd Federacji Związków Pracodawców Ochrony Zdrowia Porozumienie Zielonogórskie, zrzeszający większość przychodni w Polsce, wydał oświadczenie, w którym w pełni popiera zalecenia powołanej przez Premiera RP Rady Medycznej dotyczące obowiązkowych szczepień przeciw SARS CoV-2 wśród przedstawicieli wybranych grup zawodowych.

Obowiązek szczepień miałby dotyczyć:

  • pracowników służby zdrowia i osób mających bezpośredni kontakt z pacjentami,
  • nauczycieli szkolnych i akademickich,
  • pracowników gastronomii,
  • pracowników handlu,
  • pracowników administracji,
  • przedstawicieli służb porządkowych.

W komunikacie czytamy:

„Eksperci Federacji PZ podzielają także opinię, że restrykcyjne przestrzeganie rocznych certyfikatów szczepień umożliwiających uczestnictwo w życiu publicznym jest niezbędne w celu ograniczenia ryzyka zakażeń – polityczne korzyści w zarządzaniu realiami życia społeczno-gospodarczego nie powinny stanowić prymatu nad zdrowiem całego narodu przyczyniając się do tragicznego wzrostu tzw. zgonów nadmiarowych. Zagraża to prawidłowemu funkcjonowaniu systemu ochrony zdrowia, a zwłaszcza w sprawowaniu opieki nad polskimi pacjentami i ich rodzinami w POZ zmagającej się z rosnącymi trudnościami kadrowymi i dostępem do ambulatoryjnej opieki specjalistycznej”.

Premier Mateusz Morawiecki zapowiedział w poniedziałek, 22 listopada, że rząd chce przedyskutować z partiami opozycyjnymi projekt, który zezwala między innymi na kontrolowanie przez pracodawcę, czy pracownik jest zaszczepiony.

– Chcemy rozmawiać, czy projekt, który zaproponowaliśmy, będzie miał większość, by go wprowadzić – stwierdził.

Dodał także, że przepisy mogłyby dopuszczać, by „część pracowników przesunąć do pracy bez klientów, bez bezpośredniego kontaktu bądź do pracy zdalnej”.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama