– Funkcjonariusze Wydziału Postępowań Kontrolnych Delegatury CBA w Gdańsku prowadzą od 14 grudnia 2021 r. kontrolę wybranych zamówień publicznych udzielanych i realizowanych przez Uniwersytet Morski w Gdyni. Postępowanie kontrolne obejmuje lata 2018-2019. Celem kontroli jest sprawdzenie decyzji w zakresie udzielonych przez Uniwersytet Morski w Gdyni zamówień publicznych, w tym zamówień związanych z organizacją Uroczystości Inauguracji Rejsu Niepodległości – relacjonuje w komunikacie medialnym Wydział Komunikacji Społecznej CBA.
Jak się dowiadujemy, zakończenie kontroli zaplanowane zostało na 14 marca 2022 roku, jednak przepisy prawa pozwalają przedłużyć postępowanie o kolejne 6 miesięcy. Czynności mają zweryfikować zarówno prawidłowość przeprowadzenia procedury udzielenia zamówień publicznych, jak i realizację udzielonych zamówień.
– Współpracujemy z CBA w jak najbardziej otwarty sposób. Do dyspozycji jesteśmy zarówno my, pracownicy uczelni, jak i pełna dokumentacja – komentuje dr Agnieszka Czarnecka, rzeczniczka prasowa Uniwersytetu Morskiego w Gdyni.
Rejs Niepodległości był jednym z flagowych wydarzeń stulecia odzyskania niepodległości w 2018 roku. Dar Młodzieży – jedna najsłynniejsza z polskich fregat, od maja tamtego roku w ciągu 10 miesięcy na morzu pokonała ok. 33 tysięcy mil morskich.
Jak czytamy na rządowej stronie obchodów rocznicy (niepodlegla.gov.pl):
„Żaglowiec na swojej trasie odwiedził 22 porty w 18 krajach. W każdym z nich zadaniem młodych żeglarzy było promowanie ojczystej kultury. Czterystu załogantów zostało wyłonionych w konkursie. Następnie przeszli oni odpowiednie szkolenia i uzyskali niezbędne certyfikaty. W czasie wyprawy poznali smak codziennej marynarskiej służby, uczestniczyli w prace bosmańskich, rozładunku zaopatrzenia, sztauowaniu, pucowaniu mosiądzów, służbie na pokładzie i w kuchni. Wraz z załogą stałą, studentami Akademii Morskiej w Gdyni i uczniami szkół morskich ze Świnoujścia i Szczecina, byli ambasadorami Rzeczypospolitej Polskiej i ojczystej kultury w portach, na morzach i oceanach. Kulminacyjnym punktem rejsu była Panama, gdzie w styczniu załoganci uczestniczyli w Światowych Dniach Młodzieży i mieli okazję spotkać się z papieżem Franciszkiem. W audiencji u Ojca Świętego wzięli udział wszyscy laureaci, którzy płynęli statkiem w ramach Rejsu Niepodległości, na wszystkich etapach. Z Panamy jednostka udała się na Florydę, mijając Kanał Panamski i odwiedzając Cartagenę. Po zacumowaniu w Miami, gdzie jednostka stacjonowała przez cztery dni, rozpoczął się powrót do Europy. Dar Młodzieży na początku marca dotarł na Azory i pierwszego europejskiego portu po pokonaniu Atlantyku. Ostatnim przystankiem na trasie historycznej wokółziemskiej podróży był Londyn. Żaglowiec był tam – jak wszędzie – otwarty dla zwiedzających. Odwiedziło go ponad 2 tysiące osób, a kolejki sięgały nawet kilkuset metrów. W stolicy Wielkiej Brytanii był czas na spotkanie z mieszkającymi tu rodakami, na świętowanie i wymianę doświadczeń. Prosto z Londynu Dar Młodzieży wyruszył w drogę powrotną do Gdyni, gdzie spodziewany jest w czwartek, 28 marca”.
Napisz komentarz
Komentarze