Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama
Reklama

Rejs patrolowy i spotkanie z ministrami w Morskim Oddziale Straży Granicznej

O bezpieczeństwie granic i infrastruktury krytycznej rozmawiał w piątek, 7 lutego szef MSWiA Tomasz Siemoniak z komisarzem Unii Europejskiej ds. Wewnętrznych i Migracji Magnusem Brunnerem. Spotkanie odbyło się na pokładzie jednostki pływającej SG-301 Generał Józef Haller, na której goście popłynęli w rejs patrolowy po Zatoce Gdańskiej.
Kliknij aby odtworzyć

Ministrowie i unijny komisarz z wizytą w Morskim Oddziale Straży Granicznej

Po złożeniu meldunku ministrowi spraw wewnętrznych i administracji i wprowadzeniu delegacji na pokład SG-301 przez zastępcę komendanta Morskiego Oddziału SG, kmdr. SG Wojciecha Heninborcha goście przystąpili do rozmów, które koncentrowały się na  bezpieczeństwie granic i infrastrukturze  krytycznej. Podczas rejsu patrolowego po Zatoce Gdańskiej delegacja została  zapoznana ze specyfiką działań Straży Granicznej w ochronie morskiej granicy państwowej, w tym zewnętrznej granicy Unii Europejskiej, i na polskich obszarach morskich, z uwzględnieniem wsparcia w ochronie infrastruktury krytycznej. Zaprezentowano także wyposażenie i możliwości najnowszego patrolowca Straży Granicznej SG-301 Generał Józef Haller, zakupionego dzięki dofinansowaniu przez Unię Europejską ze środków Funduszu Bezpieczeństwa Wewnętrznego.

Minister spraw zagranicznych Radosław Sikorski, minister spraw wewnętrzny i administracji Tomasz Siemoniak, komisarz UE ds. wewnętrznych i migracji Magnu Brunner oraz minister sprawiedliwości i prokurator generalny Adam Bodnar (fot. MSWiA)
CZYTAJ TEŻ: Donald Tusk w Gdańsku: Polska nie będzie wdrażać paktu migracyjnego

Pełnomorska jednostka patrolowa OPV (offshore patrol vessel) SG-301 Generał Józef Haller ma długość prawie 70 m, szerokość 11,5 m oraz zanurzenie około 4,5 m. Patrolowiec może wykonywać zadania bez zawijania do portu minimum przez 12 dni z 35 osobami (w tym 20 członkami stałej załogi). Na jednostce są zamontowane dwa kontenery z wyposażeniem ratowniczym, dodatkowo na burtach znajdują się dwie szybkie łodzie służące do działań interwencyjnych. 

W części rufowej przewidziano miejsce dla w sumie 250 rozbitków, którzy będą mogli tam przebywać do 24 godzin. Do ewakuacji medycznej służy na pokładzie dziobowym płaszczyzna do współpracy ze śmigłowcem, która może być wykorzystywana również jako platforma do operowania dronem. Główne zadania nowego patrolowca to m.in. ujawnianie prób przekroczenia morskich granic Unii Europejskiej wbrew przepisom, przeciwdziałanie nielegalnej migracji oraz transportowaniu przez morskie granice odpadów i szkodliwych substancji chemicznych. Jednostka może również uczestniczyć w akcjach ratowniczych i humanitarnych.

Rejs patrolowy odbył się w asyście jednostki patrolowo-interwencyjnej SG-215 i funkcjonariuszy Wydziału Zabezpieczenia Działań na szybkiej łodzi typu RIB.

(fot. MSWiA)
Więcej o autorze / autorach:
Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Reklama
Reklama
Reklama