Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama

Forum Kościuszkowskie: Solidarność, Białoruś i Ukraina walczyły z tym samym wrogiem

Nie ma mowy o zamykaniu telewizji Biełsat. Polska będzie konsekwentnie udzielała pomocy niezależnym instytucjom walczącym o wolność Białorusi – zapewniał we wtorek, 4 lutego minister spraw zagranicznych Radosław Sikorski podczas Forum Kościuszkowskiego w Gdańsku.
Radosław Sikorski, Forum Kościuszkowskie, Gdańsk 2025
Forum Kościuszkowskie ma w zamierzeniu organizatorów stać się wydarzeniem cyklicznym. Nie jest jeszcze przesądzone, czy zawsze będzie się odbywać w ECS, ale pytany o to minister Sikorski nie wykluczył takiej możliwości

Autor: Karol Makurat | Zawsze Pomorze

W Forum Kościuszkowskim, stanowiącym najważniejsze wydarzenie programu polskiej prezydencji w Radzie Unii Europejskiej dotyczące stosunków polsko-białorusko-europejskich, poza ministrem Sikorskim uczestniczyli m.in. przewodnicząca Zjednoczonego Gabinetu Przejściowego Białorusi Swiatłana Cichanouska, wiceminister spraw zagranicznych Ukrainy Oleksandr Mishchenko, minister spraw zagranicznych Litwy Kęstutis Budrys i ministerka spraw zagranicznych Szwecji Jessica Rosencrantz oraz ambasadorzy Kanady i Niemiec.

Forum Kościuszkowskie w Gdańsku. O relacjach polsko-białoruskich i problemach regionu

Forum Kośiuszkowskie, Gdańsk 2025

Data gdańskiego spotkania – 4 lutego – jest nieprzypadkowa. To dzień urodzin Tadeusza Kościuszki, bohatera Polski i Białorusi. Cztery lata temu powstał pomysł zorganizowania forum jego imienia, poświęconego nie tylko relacjom polsko-białoruskim, ale i problemom całego regionu. Rosyjski pełnoskalowy atak na Ukrainę potwierdził słuszność tego założenia. Nie da się kwestii demokratyzacji Białorusi i jej zbliżenia z Zachodem rozpatrywać w oderwaniu od wojny w Ukrainie, a przede wszystkim imperialnej polityki Rosji.

Rewolucja 1980 roku trwa. Rozlewająca się autorytarna fala oznacza negację praw wywalczonych 35 lat temu.

Basil Kerski / gospodarz spotkania, dyrektor Europejskiego Centrum Solidarności

Ten wątek paraleli między Powstaniem Kościuszkowskim przeciw carskiej Rosji, rewolucją Solidarności wymierzoną w ZSRR a wojną w Ukrainie i oporem białoruskiej opozycji przeciw rządom wspieranego przez Rosję Łukaszenki powracał w wielu wypowiedziach.

Wiele też mówiono o konieczności wsparcia białoruskiej opozycji. 

Pod względem liczby odbiorców, zasięg mediów niezależnych na Białorusi jest podobny do tych prezentujących prorosyjski punkt widzenia. Te niezależne potrzebują jednak finansowania z zachodnich źródeł. Decyzja nowej amerykańskiej administracji o wstrzymaniu zagranicznej pomocy rozwojowej wiele zmienia.

Jerzy Pomianowski / prezes Europejskiego Funduszu na Rzecz Demokracji

Radosław Sikorski zapewnił, że Polska nie zamierza pozbawiać środków ani tym bardziej zamykać działającej w naszym kraju telewizji Biełsat.

O tym, że Ukraina i białoruska opozycja mają wspólny cel – członkostwo w NATO, mówił ukraiński minister Oleksander Mishchenko. 

– Kto jest naprawdę Europejczykiem, ukraińscy żołnierze walczący z Rosją czy niektórzy zachodni politycy popierający Putina? – pytał retorycznie.

Forum Kościuszkowski ma być wydarzeniem cyklicznym

Forum Kościuszkowskie ma w zamierzeniu organizatorów stać się wydarzeniem cyklicznym. Nie jest jeszcze przesądzone, czy zawsze będzie się odbywać w ECS, ale pytany o to minister Sikorski nie wykluczył takiej możliwości.

Więcej o autorze / autorach:
Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Reklama
Reklama
Reklama