Punkty Selektywnego Zbierania Odpadów Komunalnych (w skrócie PSZOK) tworzone są przez gminy - obowiązek ten nałożyła na samorządy ustawa o utrzymaniu czystości i porządku. Gminy muszą tworzyć miejsca odbioru od obywateli rozmaitych odpadów, które nie powinny trafić do pojemników na śmieci. To w dużej części tzw. odpady niebezpieczne: lakiery, farby, substancje chemiczne, akumulatory, leki, sprzęt elektryczny i elektroniczny. To również meble, odpady wielkogabarytowe i gruz budowlany. Trafiają do tzw. sorterowni, gdzie oddzielane są poszczególne frakcje odpadów i kierowane do dalszej utylizacji bądź recyklingu.
CZYTAJ TEŻ: Tczew chwali się segregacją odpadów. PSZOK oblegany przez mieszkańców
Na terenie Gdańska istnieją dwa takie punkty - przy ul. Jabłoniowej 55 na Szadółkach oraz przy ul. Elbląskiej 66 na Rudnikach. Wkrótce powstanie trzeci PSZOK, dla którego wybrano lokalizację przy ul. Meteorytowej w dzielnicy Osowa. Jak podaje Dyrekcja Rozbudowy Miasta Gdańska, niebawem ogłoszony zostanie przetarg na budowę tego punktu.
Nowy PSZOK będzie przyjmować odpady komunalne, zbierane selektywnie: opakowaniowe, budowlane i rozbiórkowe, meble i inne odpady wielkogabarytowe, odpady roślinne, zużyty sprzęt elektryczny i elektroniczny, chemikalia, przeterminowane leki. Miasto zakłada, że PSZOK odbierać będzie rocznie około 3 tysięcy ton odpadów. Teren przy ul. Meteorytowej zostanie ogrodzony i odpowiednio zabezpieczony, m.in. przed możliwym przenikaniem substancji niebezpiecznych do gruntu i atmosfery. Powstanie specjalna rampa z kontenerami do lokowania poszczególnych frakcji odpadów. Wykonawca ma mieć niespełna rok od chwili podpisania umowy na jej realizację.
Kolejne PSZOK-i planowane są przy ulicach Uczniowskiej i Hynka. Docelowo na terenie Gdańska takich punktów ma być siedem.
Napisz komentarz
Komentarze