Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama
Reklama

Większości miast ubywa mieszkańców – za to w Rumi jest ich coraz więcej!

Z roku na rok populacja naszego kraju staje się coraz mniej liczna, mimo głośnych i kosztownych akcji mających służyć poprawie tzw. dzietności. Maleje liczba mieszkańców większości miast na Pomorzu, przykładem jest Tczew, Malbork czy Kwidzyn. W tej perspektywie wyjątkiem jawi się Rumia, której mieszkańców systematycznie przybywa. Według danych miejscowego samorządu osób zameldowanych w Rumi na pobyt stały i czasowy było w roku ubiegłym 47 553.
Większości miast ubywa mieszkańców – za to w Rumi jest ich coraz więcej!
Demograficzny fenomen? W Rumi wciąż przybywa mieszkańców

Autor: UM Rumia | Daniel Pietrzykowski

Pod koniec roku 2023 liczba osób zameldowanych w Rumi na pobyt stały i czasowy wynosiła łącznie 47 340. W roku 2024 liczba ta wzrosła do 47 553, a kobiety nadal stanowią większość miejskiej społeczności (ponad 52%). Tak wynika z danych, którymi dysponują miejscy urzędnicy. Natomiast według pracowników Głównego Urzędu Statystycznego liczba rumian sięgnęła już 53 585 osób (stan na 30.06.2024 r.), a sama Rumia znajduje się w gronie osiemdziesięciu najludniejszych polskich miast.

Rumską społeczność tworzą także cudzoziemcy z Ukrainy, Białorusi, Włoch i Niemiec. Pod koniec 2023 roku w Rumi rezydowało 385 obcokrajowców zameldowanych na pobyt stały i czasowy. Według zeszłorocznych statystyk liczba ta nieznacznie zmalała do 377.

W porównaniu do roku 2023 liczba mieszkańców Rumi wzrosła o 213. Nie jest to więc imponujący wzrost populacji, lecz i tak wart podkreślenia, kiedy ludność większości miast maleje. Gwoli ciekawostki, według danych GUS na koniec czerwca ub. roku liczba mieszkańców wynosiła aż 53 585 osób, co lokowało Rumię w pierwszej osiemdziesiątce polskich miast z największą liczbą mieszkańców. Ponad 52 procent spośród zameldowanych w Rumi stanowią kobiety. 

Maleje liczba nowych narodzin dzieci, meldowanych w Rumi - z 382 dziewczynek i chłopców w roku 2023 do 351 w roku ubiegłym. Tu kolejna ciekawostka - troje dzieci przyszło na świat w samej Rumi, ponieważ miasto nie posiada szpitala. 

Najpopularniejsze imiona nadawane w 2024 r. noworodkom 

  • Dla dziewczynek: Maja, Lilianna, Łucja, Zuzanna oraz Alicja
  • Dla chłopców: Franciszek, Marcel, Ignacy, Bruno, Maksymilian i Aleksander

Statystyka dotycząca liczby zawieranych małżeństw - tak jak w całej Polsce - przynosi kolejny spadek - z 211 związków małżeńskich w 2023 roku do 180 w roku ubiegłym. Wystawianych jest mniej aktów zgonu, tu notowany jest w odpowiednich  latach spadek z 374 do 356. Jak podkreśla rumski samorząd, wystawiane akty zgonu nie dotyczą wyłącznie mieszkańców miasta, bowiem część tych dokumentów dotyczy osób zmarłych poza granicami kraju.

Najczęstsze spotykane w Rumi nazwiska

W skali kraju najpopularniejszym nazwiskiem od lat pozostaje Nowak. W Rumi nie nastąpiła zmiana, z tym, że najczęściej wśród mieszkańców miasta występuje nazwisko:

  • Kreftowie - noszą je 174 osoby, 
  • Wiśniewscy - 171
  • Kowalscy - 150
  • Nowakowie - 142
  • Lewandowscy - 142

Oczywiście musi się pojawić pytanie o przyczyny rumskiego fenomenu powiększającej się społeczności w dobie kryzysu demograficznego? To wyborne zadanie dla naukowców, lecz miasto może korzystać z obserwowanej od pewnego czasu tendencji poszukiwania mieszkań w miejscowościach sąsiadujących z dużymi miastami. W metropolii się pracuje, mieszka w pewnej odległości, gdzie nie ma już wielkomiejskiego zgiełku, wyraźnie niższe są też koszty w wielu dziedzinach - m.in. najmu i utrzymania mieszkania.

Więcej o autorze / autorach:
Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

znany na całym świecie proces... 04.02.2025 13:55
"Fawelizacji metropolii". Trójmiasto nie zasługuje na miano metropolii, jednak patologicznie rosnące koszty utrzymania powodują pojawianie się procesów, które znane są w większych organizmach. Nie pomaga w tym mechanizm uzależnienia samorządu od dochodów mieszkańców oraz prosty a i smutny fakt, że samorządy stają się dobrym i znaczącym ilościowo pracodawcą. Szczególnie poprzez tworzenie samorządowych organizacji gospodarczych. Najczęściej nie mają konkurencji, mają zapewnione finansowanie i szybko degenerują się w kierunku mafijnym. Te czynniki powodują, że zamiera współpraca samorządów i jakiekolwiek przedsięwzięcia przerzuca się na szczebel państwowy. Bo samorząd wystarczająco dobrze bawi się we własnym gronie...

Rumianin 04.02.2025 08:28
Skoro miasto tak się rozrasta, to dlaczego do tej pory nie zostało miastem powiatowym, którym jest mniejsze pod względem liczby ludności Wejherowo?

mieszkaniec Rumi od 1965 03.02.2025 15:45
Z perspektywy ładnego miasteczka zrobiono zwykle blokowisko ,sypialnie skupisko uboższych ludzi których nie stać na kupno mieszkania w Trójmieście ot cała tajemnica.

Reklama
Reklama
Reklama