Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama
Reklama

Felieton. Pomorskie szkolnictwo zawodowe na fali

Cieszy fakt, że wśród pierwszej dziesiątki najlepszych techników w województwie pomorskim są również szkoły poza-trójmiejskie, w tym ze Starogardu Gdańskiego, Kartuz, Słupska, Kwidzyna, Sierakowic i Warcina.

Po raz 27 miesięcznik „Perspektywy” ogłosił wyniki rankingu polskich szkół średnich w 2025 roku. Oczywiście adresatami rankingu są zarówno ósmoklasiści jak i rodzice uczniów, którzy muszą podejmować decyzje dotyczące wyboru dalszej drogi kształcenia. Coroczne dane przygotowywane przez magazyn stanowią istotną pomoc dla młodych ludzi w wyborze liceum lub technikum, która doprowadzi ich do wymarzonych studiów lub ułatwi zdobycie wybranego zawodu. W tegorocznym rankingu techników w województwie pomorskim swoje pierwsze miejsce utrzymało gdańskie Technikum Łączności wymienione w wykazie jako Technikum nr. 4 im. Obrońców Poczty Polskiej w Gdańsku. Niestety pomimo prośby szkoły w rankingu nie używa się tradycyjnej i wiele mówiącej nazwy szkoły. Na marginesie należy dodać, że kiedyś ktoś wdrożył pomysł ponumerowania techników i mamy takie dziwolągi typu: Technikum nr. 2 (ZSZiO). Niewiele to mówi i nikomu nie pomaga. Drugie miejsca w omawianym rankingu obejmującym województwo pomorskie zajęło Technikum Informatyczne im. Macieja Płażyńskiego w Pucku. Ta nowoczesna szkoła średnia rozpoczęła swoją działalność we wrześniu 2014 roku i jest niepubliczną placówką z uprawnieniami szkoły publicznej. Organem prowadzącym są Pozytywne Inicjatywy-Edukacja sp. z o.o. odnoszące duże sukcesy na polu edukacyjnym. Cieszy fakt, że wśród pierwszej dziesiątki najlepszych techników w województwie pomorskim są również szkoły poza-trójmiejskie, w tym ze Starogardu Gdańskiego, Kartuz, Słupska, Kwidzyna, Sierakowic i Warcina. 

Obecnie dyrektorem najlepszej średniej szkoły technicznej, czyli Zespołu Szkół Łączności w Gdańsku jest dr inż. Wojciech Władziński aktywnie wspierany przez byłą wieloletnią dyrektor Jadwigę Piechowiak, która założyła Fundację Rozwoju Zespołu Szkół Łączności. W 2024 roku szkoła zorganizowała Ogólnopolską Konferencję Techniczną „Przedsiębiorcy dla rozwoju szkolnictwa technicznego”, a Fundacja wystąpiła z inicjatywą przeprowadzenia pierwszej ogólnopolskiej edycji konkursu dla szkół zawodowych. Zgłosiło się wówczas ponad 600 uczniów z najlepszych techników w Polsce. Pula nagród wyniosła ponad 30 000 złotych. Ponadto zwycięzcy otrzymali indeksy Politechniki Gdańskiej i Polsko-Japońskiej Akademii Technik Komputerowych. W bieżącym roku Ogólnopolskie Zawody Techniczne „Primus Inter Pares” odbędą się w dniach 10-11 kwietnia. 

Szkolnictwo zawodowe zawsze było w centrum zainteresowania pomorskich organizacji gospodarczych. Pracodawcy Pomorza biorą aktywny udział w procesie reformy szkolnictwa zawodowego sukcesywnie dążąc do takich rozwiązań, aby proces edukacyjny opierał się na coraz bliższej współpracy szkół z przedsiębiorcami. Pracodawcom zależy, aby proces kształcenia na poziomie szkół branżowych i technicznych był systematycznie, we współpracy z przedsiębiorcami, dostosowywany do dynamicznie zmieniającego się rynku pracy. Pracodawcy są także ważnym ogniwem opiniującym wprowadzanie nowych zawodów do klasyfikacji zawodów szkolnictwa branżowego. Ponadto przedsiębiorcy zabiegali m.in. o wprowadzenie do ustawy Prawo Budowlane zapisów umożliwiających zdobycie w określonym zakresie uprawnień budowlanych przez absolwentów techników branży budowlanej. Dlatego też realizując ideę współpracy z przedsiębiorcami Państwowe Szkoły Budownictwa w Gdańsku zainicjowały założenie Stowarzyszenia Innowacyjnej Edukacji Zawodowej. Przedsiębiorcy mają świadomość, że obecne podstawy programowe szkolnictwa branżowego dają uczniowi podstawową wiedzę i umiejętności, ale innowacyjne kształcenie musi polegać na elastycznym wprowadzaniu do programów najnowszych rozwiązań technicznych i technologicznych, zgodnych z trendami w gospodarce. 


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Reklama
Reklama