Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama

Baltic Power coraz bliżej! Dwie olbrzymie trafostacje gotowe

Gotowe są już dwie stacje elektroenergetyczne dla Baltic Power – nowoczesnego projektu, w ramach którego powstaje 76 morskich turbin wiatrowych, każda o mocy 15 megawatów. Wyprodukowaną energię trzeba dostarczyć do krajowego systemu przesyłowego, do czego konieczne są właśnie okazałe trafostacje. Zbudowane zostały przez spółki należące do Grupy Przemysłowej Baltic: Baltic Operator i Energomontaż-Północ Gdynia. W Porcie Gdynia przygotowano je do załadunku na specjalistyczną barkę.
trafostacja, Baltic Power
Stacja elektroenergetyczna dla przesyłania energii z morskich turbin wiatrowych ma rozmiary dużego budynku

Autor: Materiały prasowe ARP

To kolejny krok na drodze do powstania w metropolii trójmiejskiej przemysłowego hubu branży offshore. Grupa Przemysłowa Baltic ma szansę zajęcia w nim pozycji czołowego dostawcy dla projektów morskiej energetyki wiatrowej. Tym staraniom sekunduje Agencja Rozwoju Przemysłu, właściciel tej grupy.

Reklama

Dwie trafostacje dla morskiej farmy wiatrowej Baltic Power już gotowe!

trafostacja Baltic Power
(Materiały prasowe ARP)

– Agencja Rozwoju Przemysłu już dziś jest ważnym ogniwem łańcucha dostaw dla polskiej energetyki wiatrowej. Ogromne inwestycje poczynione w ramach spółek z Grupy ARP, w celu odbudowy zdolności produkcyjnych, oraz ich niepodważalne doświadczenie związane z przemysłem morskim, pozwalają nam być częścią rozwijającej się branży offshorowej – powiedział Radosław Niedzielski, wiceprezes Agencji Rozwoju Przemysłu.

Przekazane dziś stacje elektroenergetyczne dla morskiej farmy wiatrowej Baltic Power są namacalnym dowodem kompetencji i wysokiej jakości produktów pochodzących z polskich fabryk, a budowana po sąsiedzku największa i najnowocześniejsza w Europie fabryka morskich wież wiatrowych Baltic Towers wzmocni pozycję Agencji jako lidera polskiej transformacji energetycznej.

Radosław Niedzielski / wiceprezes Agencji Rozwoju Przemysłu

Nowe stacje elektroenergetyczne to duże i skomplikowane obiekty techniczne. Służyć będą do przenoszenia na ląd energii dostarczanej z turbin wiatrowych. Każda z dwóch trafostacji jest wielkości dużego budynku o rozmiarach 20 na 40 na 40 metrów. Jej masa przekracza 1300 ton. Budowa stacji trwała 2 lata, zaangażowanych w nią było ponad 400 specjalistów z zakładów Baltic Operator i Energomontaż-Północ Gdynia, należących do Grupy Przemysłowej Baltic.

trafostacja Baltic Power
(Materiały prasowe ARP)

– Udowodniliśmy, że dysponujemy niezbędnymi kompetencjami, jesteśmy gotowi na kolejne projekty w obszarze offshore i aktywny udział w polskiej transformacji energetycznej – mówi Adam Kowalski, prezes zarządu Grupy Przemysłowej Baltic.

W ciągu najbliższych kilkunastu lat program rozwoju MEW w Polsce pochłonie kilkaset miliardów złotych. Jak największa część tych środków powinna zostać w kraju, wzmacniając potencjał technologiczny i produkcyjny polskich firm oraz  ich konkurencyjność, kontrybuując do polskiego PKB i rozwoju gospodarczego. Ten projekt potwierdza, że Grupa Przemysłowa Baltic ma tu do odegrania istotną rolę.

Adam Kowalski / prezes zarządu Grupy Przemysłowej Baltic

przekazanie trafostacji dla MFW Baltic Power
(Materiały prasowe ARP)

Baltic Power. Co wiemy o tej morskiej farmie wiatrowej?

Baltic Power jest wspólnym przedsięwzięciem Grupy Orlen i Northland Power. To jeden z najbardziej zaawansowanych projektów morskiej energetyki wiatrowej w Polsce. Na obszarze około 130 km kw. powstaje 76 turbin wiatrowych o wysokości ponad 250 m. Każda będzie w stanie dostarczać 15 MW energii elektrycznej, czyli cała farma zaspokoi 3 procent krajowego zapotrzebowania na energię elektryczną.

Reklama
Więcej o autorze / autorach:
Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Pomorzanin 27.01.2025 18:16
I super! Trzeba budować nasz krajowy potencjał.

Reklama
Reklama
Reklama