Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama

Choroba Newcastle na Pomorzu! Zutylizowano prawie 150 sztuk drobiu

Ognisko rzekomego pomoru drobiu – groźnej choroby wirusowej ptaków, wykryto w jednym z gospodarstw we wsi Nowa Kościelnica w gminie Ostaszewo. Konieczne było zutylizowanie blisko 150 sztuk drobiu. Samorząd powiatu nowodworskiego oraz służby sanitarne już wprowadziły ograniczenia i restrykcje, by nie dopuścić do rozprzestrzenienia się choroby.
kury
Choroba Newcastle szerzy się szybko, groźna jest zwłaszcza dla kur i gołębi, lecz także dla innych ptaków, nie wyłączając dzikich

Autor: Canva | Zdjęcie ilustracyjne

Rzekomy pomór drobiu nazywany jest też chorobą Newcastle. To choroba wirusowa, uznawana za najgroźniejszą dla drobiu obok ptasiej grypy. 

Choroba Newcastle na Pomorzu! Jakie są objawy rzekomego pomoru drobiu?

Objawami są m.in.:

  • drgawki, 
  • utrudnione oddychanie, 
  • skręt szyi, 
  • paraliż nóg i skrzydeł, 
  • sinica.

Choroba zawsze daje wysoką śmiertelność i padanie drobiu w trakcie 3-4 dni od chwili wystąpienia objawów. Składane jaja mają cienką skorupę, zdarza się też znoszenie ich bez skorup, tzw. lanie jaj. Objawy choroby mogą być czasem trudne do zauważenia, mimo to wirus nadal się rozprzestrzenia. Rzekomy pomór drobiu znajduje się na liście chorób obowiązkowo zgłaszanych i zwalczanych w krajach Unii Europejskiej.

Choroba Newcastle na Pomorzu! Zutylizowano prawie 150 sztuk drobiu

Do tej pory rzekomego pomoru drobiu nie stwierdzano na terenie województwa pomorskiego. Tymczasem w jednym ze stad w miejscowości Nowa Kościelnica w gminie Ostaszewo w powiecie nowodworskim wirus się pojawił, co potwierdził Powiatowy Lekarz Weterynarii w Nowym Dworze Gdańskim. Niezwłocznie zutylizowano blisko 150 sztuk kaczek i kur. Na obszarze 10 km od tego gospodarstwa ogłoszono zagrożony obszar zapowietrzony.

Choroba szerzy się szybko, groźna jest zwłaszcza dla kur i gołębi, lecz także dla innych ptaków, nie wyłączając dzikich.  Aby zapobiec rozprzestrzenianiu się choroby, ważne jest przestrzeganie podstawowych zasad bioasekuracji w gospodarstwach utrzymujących drób. Co istotne – ludzie nie są wrażliwi na zakażenie tym wisusem,  w związku z czym, choroba ta nie stwarza zagrożenia dla ich zdrowia i życia.

Inspektorat wezwał do natychmiastowego kontaktu w razie wystąpienia w gospodarstwach drobiarskich nietypowych zachowań ptaków, zwiększonych, nagłych upadków, lub też zauważenia zwiększonych padnięć ptaków dzikich. Ponadto starosta Barbara Ogrodowska zwołała posiedzenie Powiatowego Zespołu Zarządzania Kryzysowego. Powiatowy Lekarz Weterynarii Piotr Zdralewicz poinformował o działaniach, które, zgodnie z obowiązującymi procedurami, zostaną wdrożone.

Więcej o autorze / autorach:
Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

ReklamaPomorskie dla Ciebie - czytaj pomorskie EU
Reklama