W Pucku nie kryją dumy, iż język kaszubski jest fundamentem kultury i tożsamości całego powiatu. Z okazji przypadającej w tym roku 20. rocznicy wejścia w życie ustawy o mniejszościach narodowych i etnicznych oraz o języku regionalnym, która nadała językowi kaszubskiemu status języka regionalnego, Rada Powiatu Puckiego zadecydowała o mianowaniu roku 2025 „Rokiem Języka Kaszubskiego w Powiecie Puckim”.
Rok 2025 rokiem języka kaszubskiego w powiecie puckim
Język kaszubski to więcej niż słowa – to nośnik historii, tradycji i wartości, które budują wspólnotę i łączą pokolenia. Jego przyszłość zależy jednak od nas wszystkich.
Starostwo Powiatowe w Pucku
W tym roku samorząd powiatu planuje skupić swoje działania na wspieraniu nauki i promocji kaszubskiej mowy.
– Celem tego przedsięwzięcia jest zwiększenie prestiżu języka kaszubskiego oraz promowanie go w społeczności lokalnej, w celu jego dalszego rozwoju i zachowania. Język kaszubski stanowi nieodłączny element dziedzictwa kulturowego Kaszub i Pomorza, będąc symbolem tożsamości lokalnej. Jego żywotność zależy jednak od codziennego używania i przekazywania go młodszym pokoleniom. Doświadczenia społeczności posługujących się językami mniejszościowymi w Europie i na świecie pokazują, że język regionalny może przetrwać i rozwijać się jedynie wtedy, gdy jest używany nie tylko w szkołach, muzeach czy domach kultury, ale także w codziennej komunikacji – w rodzinach i przekazywany z pokolenia na pokolenie – czytamy w uzasadnieniu uchwały nadającej „Rok Języka Kaszubskiego”.
„Rok Języka Kaszubskiego” w powiecie puckim. Co będzie się działo?
Radni powiatu puckiego jednogłośnie przyjęli, iż zadaniem samorządów i wszystkich mieszkańców regionu jest uświadamianie zagrożeń związanych z zanikiem języka kaszubskiego oraz podejmowanie działań, które zachęcą do jego ponownego włączenia do codziennego życia. I tu jednym z kroków jest organizowanie wydarzeń kulturalnych, warsztatów językowych, działań edukacyjnych i promujących język kaszubski, które zaangażują mieszkańców powiatu puckiego.
– W planie na obchody „Roku Języka Kaszubskiego” w powiecie puckim jest większa promocja takich konkursów, jak „Bë nie zabëc mòwë starków” czy Méster Bëlnégò Czëtaniô. Będziemy też wspierać Muzeum Ziemi Puckiej w ich działaniach podczas wydarzeń plenerowych promujących kulturę kaszubską. Aktywnie będziemy uczestniczyć w wydarzeniach organizowanych przez oddziały Zrzeszenia Kaszubsko-Pomorskiego w różnych miejscowościach ziemi puckiej – mówi naczelnik Wydziału Aktywności Społecznej w puckim starostwie Karol Miller.
Napisz komentarz
Komentarze