Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama

Nowa wystawa w Gdańsku. Inspiracją była książka sprzed lat

„W czarodziejskim młynie Afanasjewów” w Nadbałtyckim Centrum Kultury to ekspozycja dla dzieci i dla dorosłych.
Alina i Jerzy Afanasjewowie

Autor: Dział Teatralny MNG

„W czarodziejskim młynie wyobraźni, czyli śladami Aliny i Jerzego Afanasjewów” to motto wystawy, która w styczniu otworzy podwoje w Nadbałtyckim Centrum Kultury w Gdańsku. Inspiracją była książka „Czarodziejski młyn” Afanasjewów z 1961 roku.

"Czarodziejski młyn" Ilustracja Teresy Wiblik, 1986 (fot. NCK)

- To jedna z ukochanych bajek mojego dzieciństwa – mówi kuratorka ekspozycji Monika Konca. - Książka zapodziała nam się podczas którejś z przeprowadzek i na wiele lat o niej zapomniałam. Wróciłam do tej opowieści po latach. Nie straciła nic z dawnego uroku! Bijąca z tych kart życzliwość dla świata oraz fantazyjne opisy niezmiennie czynią ją wartą lektury. Opowieść o rodzeństwie poszukującym lekarstwa na smutek podbiła serca dzieci kilku pokoleń. Idea podróży latającym młynem ekscytowała twórców teatralnych. Bezsprzecznie niesłabnącym atutem książki są prace Teresy Wilbik, która w 1970 roku stworzyła pierwszy zestaw ilustracji dla tej bajki – moim zdaniem kanoniczny.

Ilustracja Jerzego Afanasjewa  (fot. NCK)

Na wystawie – przygotowanej z myślą o dzieciach, ale i o dorosłych – zobaczymy oryginalne ilustracje Teresy Wilbik, a także projekty lalek oraz zdjęcia z realizacji teatralnych bajki. Zwiedzający będą mogli przekonać się, jak „Czarodziejski Młyn” wyglądał na scenie i jak ożywał dzięki pracy aktorów. Prapremierowy spektakl na podstawie „Czarodziejskiego młyna” zatytułowany „Latający wiatrak” wystawił w 1964 roku gdański Teatr Miniatura. Reżyserował Michał Zarzecki, a scenografię stworzyła Gizela Bachtin- Karłowska. 

Ekspozycja w Nadbałtyckim Centrum Kultury stała się również pretekstem do przygotowania publikacji poświęconej legendarnym twórcom.

- Afanasjewowie to małżeństwo, które przez dekady współtworzyło artystyczny klimat Sopotu – dodaje Monika Konca. - Ona: malarka, scenografka, autorka bajek i scenariuszy. On: pisarz, poeta i reżyser, autor książek dla dzieci i dorosłych. Ludzie teatru. I właśnie to połączenie teatralnej wyobraźni Afanasjewów i malarskich ekspresji Teresy Wilbik stanowi dla mnie najbardziej przejmujący element „Czarodziejskiego młyna”.
Wystawa czynna: 24.01-23.03.2025, godz. 9.00-18.00

Wernisaż: 1.02.2025, godz. 17.00, NCK - Ratusz Staromiejski, ul. Korzenna 33/35 w Gdańsku. Wystawie towarzyszy bogaty program edukacyjny

Więcej o autorze / autorach:
Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Reklama