Nagroda im. Pawła Adamowicza to wspólna inicjatywa Międzynarodowej Sieci Miast Schronienia (ICORN), Europejskiego Komitetu Regionów oraz miasta Gdańska. Chodzi nie tylko o uhonorowanie wybitnych ludzi, ale również o przypomnienie znaczenia takich cech, jak międzyludzka solidarność, odwaga, walka o prawa człowieka. W tym roku przyznano nagrodę po raz czwarty.
Nagroda im. Pawła Adamowicza przyznana po raz czwarty
W tym roku laureatem Nagrody im. Prezydenta Pawła Adamowicza został Witalij Kliczko. Mer Kijowa nie mógł przybyć na uroczystość. Przesłał list do uczestników spotkania.
„To dla mnie wielki zaszczyt, że otrzymałem nagrodę prezydenta Pawła Adamowicza” – pisze Witalij Kliczko. – „Nie jest ona jedynie wyrazem uznania mojej pracy. Jest ona także przypomnieniem tego, że my wszyscy, jako przywódcy naszych społeczności, ponosimy ogromną odpowiedzialność za przyszłość. Nasza wspólna walka o wolność, demokrację i prawa człowieka ma znaczenie globalne”.
Paweł Adamowicz dał nam ważną lekcję: przywództwo to nie tylko zarządzanie; to przede wszystkim służenie ludziom – zwłaszcza tym, którzy tego najbardziej potrzebują. Jego praca na stanowisku Prezydenta Gdańska jest żywym przykładem tego, jak solidarność i człowieczeństwo mogą zmienić świat.
Witalij Kliczko / mer Kijowa
„Wiem, że zwycięstwo wymaga ciężkiej pracy, wiary i determinacji. Wiem też, że Ukraina zwycięży. Zwyciężymy, bo jesteśmy silni i niezniszczalni. To, co ważne, to obecność naszych przyjaciół, naszych partnerów, którzy udowodnili swoje zaangażowanie na rzecz naszych wspólnych wartości.
Chciałbym podziękować Gdańskowi, jego mieszkańcom i wszystkim europejskim przyjaciołom za ich wsparcie. Dziękuję za to wielkie wyróżnienie i za Wasze wsparcie. Razem jesteśmy silniejsi. Razem zwyciężymy”.
Wyróżnienie w tegorocznej edycji otrzymali Bassam Aramin i Rami Elhanan, przedstawiciele Parents Circle – Families Forum (PCFF).
Nagroda im. Pawła Adamowicza 2025. Lista nominowanych
Oto sylwetki osób i organizacji nominowanych w tegorocznej edycji Nagrody im. Pawła Adamowicza.
Bassam Aramin i Rami Elhanan to przedstawiciele Parents Circle – Families Forum (PCFF), organizacji rodziców z Palestyny i Izraela, którzy stracili dzieci w konflikcie izraelsko-palestyńskim.Córka Bassama, 10-letnia Abir, zginęła z rąk izraelskiego strażnika granicznego przed swoją szkołą w trakcie przerwy. Córka Ramiego natomiast, 14-letnia Smadar, zginęła w zamachu dokonanym w centrum Jerozolimy przez palestyńskich bojowników-samobójców. Ich ojcowie niosą świadectwo pokoju i przesłanie, że ludzie mogą żyć obok siebie, ramię w ramię. Parents Circle – Families Forum skupia około 700 rodzin i realizuje liczne inicjatywy na rzecz przywrócenia pokoju na Bliskim Wschodzie. Mimo wielu wyzwań i trudności, jak próby zakazu spotkań przez izraelskie Ministerstwo Edukacji czy zagrożenia bezpieczeństwa, organizacja kontynuuje swoją misję.
Alain Chouraqui jest prezesem Fundacji Pamięci i Edukacji Camp des Milles (Francja), która przekształciła dawny obóz internowania w centrum edukacji i pamięci o Holokauście. Dzięki innowacyjnym programom edukacyjnym, badaniom i inicjatywom obywatelskim promującym krytyczne myślenie to miejsce stało się symbolem walki z nietolerancją i dyskryminacją. Sukces tej inicjatywy opiera się na szerokich partnerstwach z lokalnymi, krajowymi i międzynarodowymi organizacjami, w tym z instytucjami rządowymi, placówkami edukacyjnymi oraz firmami prywatnymi, promując w ten sposób prawa człowieka, wartości demokratyczne i aktywne obywatelstwo.
Alexei Gorinov to rosyjski samorządowiec i działacz na rzecz praw człowieka. Były deputowany miejski w Moskwie obecnie przebywa w areszcie za swój czynny sprzeciw wobec rosyjskiego reżimu. Działał na rzecz praw człowieka, pokoju i lokalnej samorządności w Rosji, na rzecz poprawy warunków życia jej mieszkańców, relokacji z podupadłych budynków oraz rozwoju ochrony socjalnej. Jego otwarty sprzeciw wobec wojny w Ukrainie doprowadził do aresztowania i uwięzienia w kolonii karnej. Alexei Gorinow stał się symbolem oporu wobec autorytaryzmu oraz inspiracją dla osób walczących o wolność słowa i sprawiedliwość.
Kamira to Narodowa Federacja Stowarzyszeń Kobiet Romskich (Hiszpania) promująca włączenie społeczne i walkę z dyskryminacją kobiet romskich. Organizacja ta została nominowana za jednoczenie 23 stowarzyszeń kobiet romskich w 8 regionach Hiszpanii. Działania te obejmują edukację, zatrudnienie, zdrowie i kulturę, a także współpracę z instytucjami akademickimi w działalności badawczej. Praca tych organizacji przyniosła już wymierne efekty, to m.in. zwiększenie liczby dzieci romskich w szkołach, lepszy dostęp do opieki zdrowotnej i większą świadomość kultury romskiej. Kamira opiera swoje działania na dotacjach publicznych i wdraża elastyczne, kulturowo wrażliwe rozwiązania, które można adaptować w innych społecznościach romskich.
Witalij Kliczko, burmistrz Kijowa został wyróżniony za swoje niezwykłe przywództwo w promowaniu zaangażowania obywatelskiego oraz obronę praw człowieka i demokracji w obliczu ekstremalnych wyzwań wojny. Jego oddanie wolności, praworządności, integracji europejskiej uczyniło go symbolem odwagi i nadziei na demokratyczną przyszłość Kijowa. Pod jego kierownictwem Kijów skutecznie zarządza zasobami miasta, utrzymując usługi publiczne, wspierając odbudowę i koordynując pomoc humanitarną.
Andrij Sadowyj, burmistrz Lwowa został nominowany za przywództwo podczas rosyjskiej agresji na Ukrainę, skupiając się na wsparciu ofiar wojny i zachowaniu praw człowieka. Jego projekt „Unbroken” zapewnia rehabilitację ofiar wojny, a jego postawa przeciwko agresji i podejście skoncentrowane na ludziach są przykładem innowacyjnego zarządzania, zaangażowania w prawa człowieka i chęci promowania pokoju poprzez partnerstwo i współpracę. Mimo trudności związanych z napływem przesiedleńców i utrzymaniem usług w trakcie konfliktu zbrojnego, Andrij Sadowyj skutecznie zarządzał wsparciem humanitarnym dla ponad 200 tysięcy uchodźców.
Napisz komentarz
Komentarze