– Celem inwestycji fotowoltaicznej jest uzyskanie energii elektrycznej na potrzeby własne portu lotniczego. Planowana farma ma wytwarzać rocznie prawie 2700 MWh. Jest to około 12% zapotrzebowania całego gdańskiego lotniska na energię elektryczną, i przyczyni się do redukcji śladu węglowego o około 13,5 procent – mówi Agnieszka Michajłow, rzeczniczka gdańskiego lotniska.
Ilość energii produkowana przez farmę to równowartość zapotrzebowania prawie 1,5 tysiąca lokali mieszkalnych, które średnio zużywają około 150 kWh miesięcznie. Szacujemy, że nasza instalacja przyczyni się do redukcji dwóch milionów kilogramów ekwiwalentu CO2.
Agnieszka Michajłow / rzeczniczka gdańskiego lotniska
Carport na lotnisku w Gdańsku. Powstaną nowe miejsca parkingowe
Pod panelami fotowoltaicznymi powstanie nowy parking na ponad 900 miejsc. Obecnie lotnisko udostępnia około 4700 stanowisk postojowych, w przyszłym roku będzie kolejnych tysiąc, a po powstaniu farmy z parkingiem – w sumie około 6,5 tysiąca.
– Jako Port Lotniczy Gdańsk jesteśmy zaangażowani w zrównoważony rozwój, przyjmując na siebie odpowiedzialność środowiskową, społeczną i korporacyjną. Stale pracujemy nad zmniejszeniem naszego wpływu na środowisko i zwiększeniem efektywności wykorzystania zasobów, wykraczając także poza sferę nałożonych na nas wymagań prawnych i regulacyjnych. Celujemy w osiągnięcie zerowej emisji netto gazów cieplarnianych w działalności portu lotniczego do 2050 roku. W polityce naszego przedsiębiorstwa zależy nam na gwarantowaniu sprawiedliwego, bezpiecznego i atrakcyjnego środowiska dla naszych pracowników, partnerów i klientów, a także stałej kooperacji z ośrodkami samorządowymi, w celu zapewnienia spójnego rozwoju regionu – powiedział Tomasz Kloskowski, prezes Portu Lotniczego Gdańsk.
Co dla środowiska robi gdańskie lotnisko?
To kolejny punkt na długiej ekologicznej liście lotniska. Już teraz port korzysta z zeroemisyjnych samochodów, zmniejszono zużycie energii elektrycznej poprzez wymianę oświetlenia i urządzeń na bardziej energooszczędne. Jak informuje Agnieszka Michajłow, zredukowano emisję w procesie odladzania poprzez wykorzystanie ekologicznych środków, wdrożono też działania optymalizacji zużycia ciepła sieciowego poprzez wykorzystywanie zmodyfikowanego systemu gospodarowania ciepłem i urządzeniami wentylacyjnymi, jak również stale monitorowana oraz poprawiana jest jakość wód opadowych i roztopowych oddawanych z terenów portu lotniczego do środowiska.
Napisz komentarz
Komentarze