Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama Ziaja kosmetyki kokos i pomarańcza
Reklama

Kwartalnik „Prowincja” zaprasza do lektury. To ostatni numer w tym roku

Jeszcze przed świętami ukaże się drukiem kolejny numer kwartalnika społeczno-kulturalnego Dolnego Powiśla i Żuław „Prowincja”. Jest on wydawany od roku 2010, to już 58 wydanie. Jak zapowiada redakcja pisma, „niezależnie od tego, czy będzie śnieżnie, czy ponuro, zapraszamy Państwa do lektury ostatniego w tym roku numeru kwartalnika”.
okładka 58. numeru kwartalnika „Prowincja”
Kwartalnik „Prowincja” jest wydawany od roku 2010

Autor: Archiwum „Prowincji”

Jakie materiały warto polecić w tym wydaniu kwartalnika? Najlepiej uczyni to w tzw. wstępniaku Leszek Sarnowski, redaktor naczelny „Prowincji”.

Ostatnie w tym roku wydanie „Prowincji”. Co warto przeczytać?

– Poezją ze swojej nowej książki wraca do nas Dominika Lewicka-Klucznik z zaprzyjaźnionego Elbląga – zaczyna Leszek Sarnowski. – W prozie tym razem spory tłok. Marek Suchar, jak można się spodziewać, zabiera nas do Jerozolimy swoją nową powieścią. Łukasz Walendziak wraca do Nepalu. Sylwia Kubik kontynuuje opowieść o Miłoradzu. Barbara Elmanowska ze Świdnicy prezentuje po raz pierwszy na naszych łamach swoją debiutancką powieść, a Janusz Ryszkowski odsłania rąbek tajemnicy ze swojej najnowszej książki o Antonim Donimirskim, która ukaże się jeszcze w tym roku w ramach Biblioteki Prowincji. Andrzej C. Leszczyński tym razem o starości, a ja wracam do czasów opresyjnego PRL-u i „zaczadzeniu” inteligencji komunizmem, z refleksją ku współczesności.

Radosław Biskup ze swoją studentką Aleksandrą Thielmann prezentują nam średniowieczny przywilej lokacyjny Sztumu w XVIII-wiecznej polszczyźnie – czytamy w dalszej treści wstępniaka. – Rafał Panfil z kolei analizuje spór między starostą malborskim a sztumskim, na szczęście w odległych czasach, bo w XV wieku. Piotr Napiwodzki proponuje nam nowe spojrzenie na zakon krzyżacki, które, mamy nadzieję, wywoła dyskusję wśród specjalistów. Ryszard Rząd pisze o „wędrujących” pomnikach, a Andrzej Lubiński o udziale powiślańskich ziemianek w sprowadzeniu do Polski prochów Juliusza Słowackiego.

Alicja Łukawska, jakby zamieszkała w Zwierznie, bo odkrywa przed nami kolejne żuławskie losy mieszkańców tej niewielkiej miejscowości. Andrzej Kasperek przypomina sylwetkę Tadeusza Nieśpiałowskiego, nauczyciela i byłego więźnia obozu koncentracyjnego Stutthof, który „przeżył i dał świadectwo”, którego fragment również publikujemy. Piotr Podlewski zaprasza na ciąg dalszy historycznych penetracji po Powiślu w poszukiwaniu miejsc po dawnych młynach, wiatrakach czy karczmach. Krzysztof Czyżewski nie tylko poetycko o Ukrainie, a Piotr Zawada na kolejnym napoleońskim szlaku, tym razem w Lipsku, i oczywiście w roli Napoleona – czytamy.

– Jak zwykle mogą Państwo liczyć na kolejną dawkę muzycznych podróży Wacława Bieleckiego w Zapiskach melomana – kontynuuje Leszek Sarnowski. – Ale wprowadzamy też nowy dział „Na moje ucho” autorstwa Arkadiusza Wełniaka, który tym razem nie występuje w roli archiwisty-badacza, a wrażliwego melomana, i wprowadza nas w swój muzyczny świat i „relaksacyjny masaż dźwiękiem”. Piotr Napiwodzki prezentuje sylwetkę Wiktorii Baranowicz, młodej artystki z Barcic, a Paulina Jagnicka kontynuuje swoje opowieści o dzieciach i szkole. 

Mimo że na okładce Mariusza Stawarskiego nie widać zimowej scenerii, to świąteczna aura jest tu obecna. Dym z komina, więc w domu już grzeją, światła się palą, zatem wszyscy w środku, w oczekiwaniu na Dobrą Nowinę. No i ten nieznajomy wędrowiec. Miał wejść do środka, bo od dawna czeka na niego puste miejsce przy stole, a on dźwiga cały dom i niesie nas dalej. Życzymy Państwu udanych podróży w rodzinnym i przyjaznym gronie, nie tylko w świąteczny czas, ale w całym przyszłym roku, oby przyjemnym, zdrowym, radosnym, pełnym miłości, nadziei i pokoju.

Leszek Sarnowski / redaktor naczelny kwartalnika „Prowincja”

Kwartalnik „Prowincja”. Gdzie kupić?

Kwartalnik jest do nabycia drogą internetową poprzez wydawcę – Stowarzyszenie „Taka Gmina”, można go też poszukiwać na spotkaniach autorskich. 

  • Pierwsze z nich już w poniedziałek, 16 grudnia o godz. 18.30 w salach Sztumskiego Centrum Kultury.
Więcej o autorze / autorach:
Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama