Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama
Reklama

Rusz się z Trójmiasta, czyli imprezy kulturalne na Pomorzu. Gdzie pojechać, co zobaczyć?

W Gdańsku, Sopocie i Gdyni wiele się dzieje, ale coraz częściej mamy ochotę wyjechać z Trójmiasta na weekend. A w mniejszych miejscowościach Pomorza też kwitnie życie kulturalne. Pod hasłem „Rusz się z Trójmiasta!” proponujemy wybrane wydarzenia odbywające się poza Trójmiastem.
„Opowieść wigilijna”
„Opowieść wigilijna” w Nowym Teatrze w Słupsku, propozycja dla całej rodziny

Autor: M. Tramer

O Mikołaju, który zapomniał. Spektakl w słupskiej Tęczy

O Mikołaju, który zapomniał, spektakl, Słupsk
(fot. M. Tramer)

Czy wyobrażacie sobie, że Mikołaja może dotknąć amnezja? Co się wówczas stanie? Czy nadejdą święta i czy dzieci dostaną prezenty? W obliczu zagrożenia, wszyscy muszą pomóc w odzyskaniu utraconej pamięci. A najbardziej widzowie słupskiego teatru Tęcza. Scena zaprasza, by obejrzeć historię zapracowanego Mikołaja, który uderzył się w... głowę, i przekonać się, co z tego wynikło… 

Spektakl dla widzów od lat 3.

7 grudnia 2024 r.,  godz. 11.00.

Teatr Lalki Tęcza, ul. Waryńskiego 2 w Słupsku

Szczegóły dotyczące repertuaru i biletów: www.teatrlalkitecza.pl.

***

„Dziadek do orzechów” w Teatrze Tęcza

„Dziadek do orzechów”
(fot. M. Tramer)

Główna bohaterka ucieka przed samotnością w krainę wyobraźni. Tam znajduje przyjaciół, ciepło, serdeczność. W obronie godności Dziadka do orzechów wyrusza z nim w niebezpieczną podróż, by zmierzyć się z podstępnymi myszami i własnym lękiem. Ucieczka w świat wyobraźni daje Klarze sprawczość i niezwykłą moc. Spektakl dla widzów od lat 5.

10-12 grudnia 2024 r., godz. 19.00.

Teatr Lalki Tęcza, ul. Waryńskiego 2 w Słupsku

Szczegóły dotyczące repertuaru i biletów: www.teatrlalkitecza.pl.
***

Zdjęcia z przełomu wieków na wystawie w Malborku

wystawa zdjęć Hermanna Ventzke, Malbork
(fot. Muzeum Miasta Malborka)

Blisko 70 unikalnych fotografii wykonanych u schyłku XIX w. na Pomorzu przez Hermanna Ventzke (1847-1936), jeszcze na szklanych płytach, obejrzeć można w Muzeum Miasta Malborka. To dzięki jego zdjęciom można prześledzić m.in. odbudowę zamku. Hermann Ventzke urodził się w 1847 roku w Neumannshof. Po wykształceniu na nauczyciela rysunku, matematyki i geografii osiadł około roku 1870 w Rathenow nad Hawelą, aby objąć tam posadę pedagoga. Pod koniec lat siedemdziesiątych XIX wieku rozpoczął swoją działalność fotograficzną. Każde wykonane zdjęcie opatrywał dokładnym opisem: użyty aparat fotograficzny, obiektyw, panujące warunki świetlne, pory dnia, a także minuty i sekundy czasu naświetlania. 

Od 1886 roku aparat fotograficzny był jego nieodłącznym towarzyszem, którym uwiecznił swoją rodzinę i przyjaciół, lokalnych dostojników i ludność wiejską podczas przeróżnych uroczystości. Szczególną uwagę poświęcił zamkowi w Malborku. Zdjęcia budowli wykonał w 1887, 1891, 1894 i 1897 roku. W zbiorach Niemieckiego Muzeum Historycznego w Berlinie znajduje się kolekcja licząca prawie 2500 zdjęć wykonanych przez Hermanna Ventzke na szklanych płytach w formatach od 18x24 cm do 9x12 cm (w tym 29 z Malborka). 

Wystawa czynna do 4 maja.

Muzeum Miasta Malborka, ul. Kościuszki 54 w Malborku

Szczegóły: www.muzeum.malbork.pl.

***

Gwiozdka jidze przez Wdzydze 

kolędnicy z Nowej Wsi Kartuskiej w 1973 r.
Kolędnicy z Nowej Wsi Kartuskiej w 1973 r. (fot. Stanisław Klupiński)

Między adwentem a świętem Trzech Króli prastarym zwyczajem po wsiach wędrowali zamaskowani przebierańcy, zwani m.in.: Dziadami, Gwiazdkami, Gwiazdorami, Gwizdami, Gwiżdżami, Mikołajami, Paneszkami. Tak pisał o nich w 1911 roku Izydor Gulgowski:

„Przebierają się za niedźwiedzie, wielbłądy, kozły, bociany, kominiarzy, gwiazdorów, ciągną od domu do domu i urządzają różnego rodzaju żarty.  Dzieci muszą odmówić modlitwy. Kto zna swoją lekcję, zostanie pochwalony i dostanie orzechy i jabłka. Wałkonie dostają rózgą”.

W muzeum we Wdzydzach do 3 stycznia 2025 roku w trakcie zwiedzania wysłuchamy opowieści o kaszubskich kolędnikach oraz poznamy dawne adwentowe i bożonarodzeniowe zwyczaje otraz wróżby. Zwiedzanie z przewodnikiem odbywa się od poniedziałku do piątku (z wyjątkiem 6, 25 i 26 grudnia oraz 1 stycznia) o każdej pełnej godzinie: 10:00, 11:00, 12:00, 13:00 i 14:00.

W grudniu w muzeum także warsztaty „Boże Narodzenie na Kaszubach”. Poznamy dawne świąteczne obrzędy i zwyczaje, dowiemy się, skąd przywędrowała na Pomorze choinka, a także nauczymy się własnoręcznie wykonywać tradycyjne ozdoby choinkowe.

Muzeum – Kaszubski Park Etnograficzny im. Teodory i Izydora Gulgowskich we Wdzydzach

Szczegóły: www.muzeum-wdzydze.gda.pl.

***

„Opowieść wigilijna” w Nowym Teatrze w Słupsku

„Opowieść wigilijna”
(fot. M. Tramer)

Na scenie Nowego Teatru znów lubiana przez widzów „Opowieść wigilijna”. Ponadczasowa klasyka literatury w nowej odsłonie. Dla widzów od lat 8 do 100. Premiera odbyła się w 2021 roku.

Spektakle do 11 grudnia. 

Nowy Teatr im. Witkacego, ul. Lutosławskiego 1 w Słupsku

Szczegóły dotyczące repertuaru i biletów: www.nowyteatr.pl.

***

Wystawa w muzeum w Kartuzach

– W Muzeum Kaszubskim w Kartuzach wernisaż prac Justyny Pająk-Gąski. Prezentować będziemy autorską wystawę, w technice wymyślonej przez malarkę, do tej pory niestosowanej na terenie Kaszub przy prezentowaniu haftu kaszubskiego – informują organizatorzy.

Postacie świętych zostały namalowane akwarelą, następnie są wycinane i podklejane na czarne tło, zdobione złotym haftem kaszubskim, którego inspiracją jest ornat z I poł. XVIII w., jaki prezentuje Muzeum Norbertanek Żukowskich znajdujące się w Parafii Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Żukowie.  Czarne tło, jakie zastosowano przy tworzeniu, nawiązuje  do zakopiańskiego malarstwa na szkle,  które od lat urzeka autorkę prac. 

Wernisaż: 14 grudnia, godz. 14 w siedzibie Muzeum Kaszubskiego, ul. Kościerska 1 w Kartuzach.

***

Opowieść o artystach Słupska i Pomorza Środkowego

(Materiały prasowe)

Muzeum Pomorza Środkowego w Słupsku zaprasza na spotkanie z cyklu „Forum sztuki i artystów – wykłady z historii sztuki”. Na sobotnim wykładzie omówione zostaną wybrane dzieła najbardziej znanych i zapomnianych artystów, malarzy i rzeźbiarzy Stolpu-Słupska oraz okolicy, którzy odegrali ważną rolę w rozwoju kulturowym miasta od XVII do XX wieku, urodzili się albo zamieszkali na terenie Słupska i w okolicach, zdobili miasto dziełami sztuki albo mieli skuteczny wkład w rozwój Pomorza, Polski czy świata. 

Obszar tego tematu mieści ciekawe fakty z życia słupskich artystów różnych czasów, znalezienie związków pomiędzy nimi, określenie nurtów artystycznych i najważniejszych kolizji historycznych, w których uczestniczyli. Temat daje również możliwość uzupełnienia ważnych fragmentów panoramy kulturalnej miasta i jego okolicy poprzez postrzeganie twórczości słynnych postaci na tle globalnych procesów i zmian historycznych na Pomorzu Środkowym.

Spotkanie poprowadzi Vladyslava Diachenko, adiunkt Działu Edukacji i Promocji Muzeum Pomorza Środkowego w Słupsku.

7 grudnia 2024 r., godz. 10:00, wstęp wolny

Biały Spichlerz, ul. Szarych Szeregów 12 w Słupsku

Szczegóły: www.muzeum.slupsk.pl.

***

Koncert dla powodzian w Wejherowie

W Filharmonii Kaszubskiej w Wejherowie – Koncert dla powodzian. „Otwórzmy ponownie nasze serca, bo nadchodząca zima nie nastraja pozytywnie. A do wiosny bardzo daleko… Ciągle potrzeba materiałów budowlanych i wykończeniowych, a strumień datków i zainteresowania spada jak poziom wody w rzekach…” – apelują twórcy. 

Wystąpią: Krzysztof Jurkiewicz, Chińskie pomarańcze, Słodki Całus od Buby, New Blues Batalion.

8 grudnia, godz. 17.00, Filharmonia Kaszubska, ul. Sobieskiego 255, Wejherowo

Wejściówki-„cegiełki” będą dostępne 7 i 8 grudnia na terenie Filharmonii Kaszubskiej od godz. 12.00 do 20.00. Odbędzie się też zbiórka do puszek wolontariuszy PCK.

***

„La Bombe” – bomba komediowa w Tczewie

Caroline i Stéphane wyjeżdżają na Korsykę do swojego wakacyjnego domu zdeterminowani, by odpocząć po urodzeniu najmłodszego dziecka i ponownie zakochać się w sobie. To – jak zapowiadają twórcy – nie będzie łatwe... Ona jest w środku „poporodowej” depresji, rozwija irracjonalną zazdrość. On to sfrustrowany psycholog, rozumie powagę sytuacji. Z troski o żonę, zatrudnia opiekunkę dla dzieci na czas wakacji...

7 grudnia, godz. 17.

Centrum Kultury i Sztuki w Tczewie, ul. Wyszyńskiego 10 w Tczewie

Szczegóły dotyczące biletów: www.ckis.tczew.pl.

***

Jarmark Bożonarodzeniowy w Pucku

A na jarmarku: stoiska z rękodziełem, gastronomia, wyroby rzemieślnicze. Dla najmłodszych bezpłatne przejażdżki karuzelą i kolejką, fotobudka oraz bujaki. Do tego: warsztaty plastyczne, dekorowanie pierników. A także: ceremonia zakończenia zawodów „Lodowe Lwy Morskie”, uroczyste rozświetlenie choinki, występ iluzjonisty, występ Puckiej Orkiestry Dętej, animacje dla najmłodszych z ImproDance czy pokaz Teatru Ognia TARO. Będą i wspólne kolędowanie oraz jasełka.

Szczegóły programu: miastopuck.pl.

7-8 grudnia 2024, Stary Rynek w Pucku

W sobotę w godzinach 10:00-20:00, w niedzielę w godzinach 10:00-18:00.

***

Jarmark Bożonarodzeniowy w Tczewie

Jak co roku tuż przed Bożym Narodzeniem, tczewska Starówka nabiera świątecznego charakteru. Oko przechodniów przykuwają przepiękne ozdoby rękodzielnicze. Można też rozsmakować się za sprawą słodkości, pieczywa wypiekanego na naturalnym zakwasie, swojskiej wędliny, różnego rodzaju serów i innych smakołyków. Świąteczne jarmarki mają także bogatą oprawę artystyczną.

7-8 grudnia, plac Hallera, ul. Mickiewicza, ul. Krótka, ul. Jarosława Dąbrowskiego (deptak), ul. Wyszyńskiego (deptak), ul. Łazienna (fragment)

***

Jarmark Świąteczny w Starogardzie Gdańskim

Na Rynku w Starogardzie Gdańskim 8 grudnia odbędzie się jarmark świąteczny, który wpisuje się w miejską tradycję przygotowań do świąt.Na scenie w nastroju świątecznym wystąpią artyści, wykonując kolędy i piosenki świąteczne. O godzinie 15.15 odbędzie się rozświetlenie Starogardzkiej Choinki.

Organizatorzy przygotowali kilka atrakcji: karuzelę wenecką, warsztaty świąteczne, występy, spotkanie z mikołajem, świąteczny pokaz szczudlarzy, fotobudkę.

8 grudnia, godz. 11-18 

Rynek w Starogardzie Gdańskim

***

Cysterski Jarmark Bożonarodzeniowy w Pelplinie


W krużgankach katedry pelplińskiej w niedzielę, 8 grudnia Kociewskie Centrum Kultury organizuje „Cysterski Jarmark Bożonarodzeniowy”. Na zwiedzających czeka wiele atrakcji, m.in. warsztaty kreatywne, stoiska z rękodziełem i swojskim jadłem, wizyta św. Mikołaja.

8 grudnia, od godz. 9

Pelplin, Plac Mariacki 2

***

Świąteczny koncert kolęd i pastorałek w Chojnicach

Chojnickie Centrum Kultury zaprasza 8 grudnia o godz. 16:00 na koncert najpiękniejszych kolęd i pastorałek w wykonaniu orkiestry Campanella. Działa ona przy Gminnym Ośrodku Kultury w Cekcynie. Orkiestra powstała w 1971 roku z inicjatywy jej pierwszego dyrygenta – Stanisława Fiegla. Od września 1985 roku prowadzą ją nauczyciele muzyki – Anna i Adam Filipscy, a od 2009 roku współprowadzącą jest ich córka Magdalena Filipska, prezes orkiestry, pracownik naukowy Akademii Muzycznej w Bydgoszczy. 

Od początku istnienia orkiestry grało w niej ponad 500 osób. Odbyło się ponad 500 koncertów, zarówno w Polsce, jak i za granicą. Zespół liczy obecnie 50 osób w składzie koncertowym. Skupia uczniów szkół podstawowych, szkół średnich oraz studentów z terenu gminy Cekcyn i powiatu tucholskiego. Instrumentarium orkiestry tworzą: mandoliny, banjo, akordeony, gitary akustyczne, gitara basowa, fortepian, flety proste, dzwonki, trąbka, saksofon tenorowy, saksofon altowy, instrumenty perkusyjne i perkusja. Repertuar Campanelli obejmuje m.in. muzykę filmową, klasyczną, taneczną i popularną. Aranżacji wszystkich utworów dokonują Anna, Adam i Magdalena Filipscy.

8 grudnia 2024 r., godz. 16:00

Chojnickie Centrum Kultury, ul. Swarożyca 1, Chojnice 

Szczegóły: www.ckchojnice.pl.

Więcej o autorze / autorach:
Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama