Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama Ziaja kosmetyki kokos i pomarańcza

Historia Czarnych Huzarów nierozerwalnie wiąże się z historią Gdańska

Spotkanie z Wojciechem Gruszczyńskim – autorem książki „Leibhussaren. Historia Czarnych Huzarów”, regionalistą i rekonstruktorem historycznym odbędzie się w czwartek, 5 grudnia. Rozmowę, nie tylko o gdańskim regimencie, poprowadzi dr Jan Daniluk.
„Leibhussaren. Historia Czarnych Huzarów”
W liczącej ponad 400 stron publikacji autor przedstawia historię gdańskich huzarów, kompleksu koszarowego we Wrzeszczu i dowódców obu regimentów

Autor: Materiały prasowe

Niewiele było w historii tak sławnych jednostek wojskowych, wokół których przez lata narosło tak dużo legend. Historia pruskich Czarnych Huzarów nierozerwalnie wiąże się z historią Gdańska. Tak bardzo, że huzarzy w czarnych mundurach i futrzanych czapkach z trupią główką byli przez wiele lat jego symbolem i powodem do dumy. Choć dziś, po okrucieństwach II wojny światowej, trupia główka kojarzy się jednoznacznie, w czasie gdy jednostka była formowana, nie była ona niczym niezwykłym, a posługiwało się nią wiele oddziałów huzarskich w całej Europie. W liczącej ponad 400 stron publikacji autor przedstawia historię gdańskich huzarów, kompleksu koszarowego we Wrzeszczu i dowódców obu regimentów. Bogate materiały ikonograficzne, także tyczące się umundurowania, niewątpliwie podnoszą wartość merytoryczną publikacji. 

„Leibhussaren. Historia Czarnych Huzarów”
Materiały prasowe

Wojciech Gruszczyński (1969) urodził się i wychował w Gdańsku. Choć wcześnie zainteresował się historią rodzinnego miasta, nie znalazło to odzwierciedlenia w jego edukacji. Uczył się w słynnym Conradinum i ukończył studia ekonomiczne na Uniwersytecie Gdańskim. W 2001 roku wyjechał do Szwecji na studia doktoranckie i tam mieszka do dzisiaj. Jest kolekcjonerem gdańskich pamiątek, w szczególności zdjęć i pocztówek, także tych związanych ze sławnymi gdańskimi huzarami śmierci. Od 2015 roku zajmuje się też rekonstrukcją historyczną związaną z regimentami huzarów i prowadzi na Facebooku stronę poświęconą ich historii.


„Leibhussaren. Historia Czarnych Huzarów” (Wyd. Region). Spotkanie odbędzie się w czwartek 5 grudnia o godzinie 17:00 w sali nad księgarnio-kawiarnią „Sztuka Wyboru” na terenie Garnizonu (ul. Słowackiego 19). Wstęp bezpłatny.  

Więcej o autorze / autorach:
Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Reklama
Reklama
ReklamaPomorskie dla Ciebie - czytaj pomorskie EU
Reklama