Ceremonia pogrzebowa Tadeusza Makowskiego odbyła się w kościele parafialnym w Chmielnie. W ostatnie drodze zmarłemu towarzyszyły tłumy ludzi. Rodzina Tadeusza Makowskiego prosiła, aby zamiast kupować kwiaty, przeznaczyć pieniądze na Kartuskie Hospicjum Dom Nadziei.
Pogrzeb Tadeusza Makowskiego. Spoczął na cmentarzu w Chmielnie
Kaszuby straciły niezwykle ważnego dla kultury regionu człowieka. Z reperowania i tworzenia kaszubskich instrumentów: diabelskich skrzypiec, bazun, burczybasów, słynął daleko poza granicami gminy Chmielno. Zresztą, sam grał na diabelskich skrzypcach w kapeli Kaszubskiego Zespołu Pieśni i Tańca „Chmielanie”, od trzech dekad brał udział w Ogólnopolskim Konkursie Gry na Instrumentach Pasterskich im. Kazimierza Uszyńskiego w Ciechanowcu.
CZYTAJ RÓWNIEŻ: Nie żyje Tadeusz Makowski, człowiek zasłużony dla kultury kaszubskiej
Co ważne, Tadeusz Makowski zgromadził ponad 60 kronik oraz 1000 zdjęć z wydarzeń na Kaszubach. Był pomysłodawcą zakopania kapsuły czasu „Skrzyni Damroki” z pamiątkami na 200 lat z okazji obchodów 800-lecia Chmielna. Znajdował się w gronie współzałożycieli Kaszubskiej Grupy Folklorystycznej „Pleskota”. To tylko drobna cząstka zasług zmarłego.
Napisz komentarz
Komentarze