Rozmowy w klasie, krzyki na korytarzu, głośne dzwonki - hałas w szkołach dokucza zarówno uczniom, jak i nauczycielom. Wystarczy spędzić jeden dzień w szkole, aby przypomnieć sobie, że poziom decybeli daleko wykracza poza zalecane. Dopuszczalne wartości poziomu hałasu w klasach (z wyjątkiem pracowni zajęć technicznych), nie powinny przekraczać 40 dB, aby warunki akustyczne sprzyjały skutecznej komunikacji i procesowi nauki. Jednakże rzeczywiste poziomy hałasu w klasach podczas zajęć lekcyjnych bywają znacznie wyższe i wahają się od 53 do 75 dB, co może negatywnie wpływać na komfort i koncentrację uczniów oraz nauczycieli. Najgłośniej jest jednak na korytarzach podczas przerw, szczególnie w szkołach podstawowych. Szacuje się, że wrzawa sięga nawet do 98 dB.
Jak hałas w szkole wpływa na nauczycieli i uczniów?
„Szkoła – środowisko sprzyjające zdrowiu. Jak dźwięk i przestrzeń w szkole wpływają na zdrowie uczniów i nauczycieli?” to temat 11 już edycji konferencji z cyklu „Zdrowy Pomorzanin”, organizowanej przez Pomorskie Centrum Edukacji Nauczyciela. Tematem przewodnim tego spotkania, skierowanego do nauczycieli, będzie wpływ hałasu oraz organizacji przestrzeni na zdrowie i samopoczucie uczniów i nauczycieli w pomorskich szkołach i przedszkolach.
O nadmiarze dźwięków – z czym kojarzy się szkolna i przedszkolna przestrzeń - mówić będą zaproszeni na konferencję eksperci. Problem szkolnego hałasu jako przyczynę chorób zawodowych przybliży lek. med. Małgorzata Bartoszewska-Dogan, dyrektor Wojewódzkiego Ośrodka Medycyny Pracy w Gdańsku, z kolei o jego wpływie na uczniów i nauczycieli oraz o profilaktyce mówić będzie dr inż. Jan Radosz, kierownik Pracowni Zwalczania Hałasu w Centralnym Instytucie Ochrony Pracy w Państwowym Instytucie Badawczym.
Natomiast o tym, jak można spróbować ograniczyć hałas, czyli o aranżacji przestrzeni szkolnej jako strefy relaksu mówić będą Iwona Polańska, wicedyrektor Szkoły Podstawowej nr 4 w Pruszczu Gd. i Piotr Czaja, dyrektor I LO z Oddziałami Dwujęzycznymi w Pucku.
Nad tym, jakie warunki powinna spełniać współczesna szkoła, by wspierać zdrowie oraz rozwój dzieci i młodzieży debatować będąw drugiej części konferencji dyrektorzy szkół, uczniowie, przedstawiciele wydziałów edukacji oraz Państwowej Inspekcji Pracy. Będzie to okazja do wspólnej refleksji.
UWAGA! Nie tylko uczestnicy konferencji będą mogli wyrazić swoje zdanie na temat wpływu hałasu na zdrowie nauczycieli i uczniów. Dzięki ankietom każdy pomorski nauczyciel i uczeń zyska okazję do podzielenia się refleksją na ten temat. Wyniki sondażu zostaną omówione podczas konferencji.
- Ankieta składa się z czterech pytań zamkniętych, jej wypełnienie zajmuje około 30 sekund. Nauczycielu, wypełnij ankietę i przekaż ją dalej – swoim uczniom. Wasz głos jest dla nas ważny! - zachęcają organizatorzy:
- ankieta dla nauczycieli: https://tiny.pl/x782b7t9
- ankieta dla uczniów: https://tiny.pl/7p-f0py3
Bezpłatna konferencja odbędzie się w środę 20 listopada 2024 r. w godz. 9.30–13.30 w Sali Okrągłej im. Lecha Bądkowskiego w Urzędzie Marszałkowskim Województwa Pomorskiego (Gdańsk, ul. Okopowa 21/27). Rejestracja na konferencję: TUTAJ
Napisz komentarz
Komentarze