Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama

Nie żyje Tadeusz Makowski, człowiek zasłużony dla kultury kaszubskiej

Tadeusz Makowski, długoletni działacz ludowy, animator kultury, człowiek zasłużony dla gminy Chmielno, laureat tytułu „Zasłużony dla Kultury Polskiej” zmarł w sobotę, 16 listopada. Jak wspominają ludzie, którzy mieli okazję z nim współpracować, był osobą pełną humoru i ciepła, znakomitym gawędziarzem i miłośnikiem tradycji.
Tadeusz Makowski
Tadeusz Makowski zmarł w sobotę, 16 listopada

Autor: Archiwum GOKSiR Chmielno

Gminny Ośrodek Kultury, Sportu i Rekreacji w Chmielnie przypomina, że Tadeusz Makowski był mieszkańcem gminy Chmielno od 55 lat. W wieku 17 lat wstąpił do sekcji baletowej Zespołu Pieśni i Tańca „Kaszuby” w Kartuzach. Kiedy powołany został do służby wojskowej, pracował w dekoratorni i rozgłośni pułkowej. 

Tadeusz Makowski nie żyje. Był człowiekiem niezwykle zasłużonym dla kultury polskiej i kaszubskiej

W 1984 r. rozpoczął pracę w Muzeum Kaszubskim w Kartuzach jako starszy rzemieślnik, konserwator eksponatów muzealnych. W czasie pracy w muzeum wykonywał instrumenty ludowe na potrzeby zespołów, które w tym czasie powstawały w Sierakowicach, Chmielnie, Koszalinie, Płocku, nawet dla słynnego zespołu „Mazowsze”. Był autorem wystawy „Instrumenty ludowe Kaszub, muzyka i wykonanie”, reaktywował tradycję gry na bazunach odbywającą się co roku 1 stycznia w Chmielnie. 

Z reperowania i tworzenia kaszubskich instrumentów: diabelskich skrzypiec, bazun, burczybasów, słynął daleko poza granicami gminy Chmielno. Zresztą, sam grał na diabelskich skrzypcach w kapeli Kaszubskiego Zespołu Pieśni i Tańca „Chmielanie”, od trzech dekad brał udział w Ogólnopolskim Konkursie Gry na Instrumentach Pasterskich im. Kazimierza Uszyńskiego w Ciechanowcu.

Prowadził warsztaty z wycieczkami szkolnymi z całej Polski oraz z zagranicy, pokazując instrumenty ludowe, prezentował je w szkołach i przedszkolach, na zajęciach edukacyjnych, promując kulturę kaszubską i tutejsze tradycje, w tym muzykę i instrumenty. 

Zgromadził ponad 60 kronik oraz 1000 zdjęć z wydarzeń na  Kaszubach. Był pomysłodawcą zakopania kapsuły czasu „Skrzyni Damroki” z pamiątkami na 200 lat z okazji obchodów 800-lecia Chmielna. Znajdował się w gronie współzałożycieli Kaszubskiej Grupy Folklorystycznej „Pleskota”

Przez Radę Gminy Chmielno został wyróżniony tytułem „Zasłużony dla Gminy Chmielno”, w tym roku został też laureatem medalu Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego „Zasłużony dla Kultury Polskiej”. Osobiście wyrabiał tradycyjną kaszubską tabakę.

Pogrzeb Tadeusza Makowskiego odbędzie się 19 listopada

Ceremonia pogrzebowa Tadeusza Makowskiego odbędzie się we wtorek, 19 listopada o godz. 10 w kościele parafialnym w Chmielnie. Bliscy zmarłego poprosili, by zamiast kwiatów przekazać datki na Kartuskie Hospicjum Dom Nadziei – specjalne puszki będą się znajdować przy kościele.

Więcej o autorze / autorach:
Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Reklama
Reklama
Reklama