Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama Ziaja kosmetyki kokos i pomarańcza

Gdańsk. Niedźwiednik w roli głównej, czyli NARRACJE po raz 15

Ten festiwal sztuki współczesnej ma już swoich wiernych fanów. Prace artystyczne prezentowane w przestrzeni publicznej prowokują, interweniują i zrywają warstwy codzienności, aby ujawniać ukryte znaczenia.

To już 15. edycja NARRACJI - tym razem na osiedlu Niedźwiednik. W dniach 15 i 16 listopada można uczestniczyć w wielu atrakcjach, a bohaterką tematów prac artystów jest oczywiście sama dzielnica. 

Narracje to organizowany co roku, nieprzerwanie od kilkunastu lat, festiwal sztuki współczesnej, osadzony w przestrzeni publicznej Gdańska. Do tej pory festiwal odbywał się na Starym i w Głównym Mieście, na terenie dawnej Stoczni Gdańskiej, na Dolnym Mieście, Długich Ogrodach, we Wrzeszczu Górnym i Dolnym, na Biskupiej Górce, w Nowym Porcie, Brzeźnie, Oliwie, na Siedlcach, Przeróbce oraz na Oruni. 

Tym razem NARRACJE zawitały na Niedźwiednik, niezwykle malowniczo położone osiedle. Autorami koncepcji kuratorskiej tej edycji festiwalu są Zuzanna Mielczarek i Mateusz Włodarek.

WIĘCEJ Sztuka z gdańskim Niedźwiednikiem w tle. Rusza 15. edycja Narracji

Festiwal jest jak zawsze interdyscyplinarne, czyli dla każdego coś ciekawego. Widzów wita np. gigantyczny mural autorstwa Stacha Szumskiego - „Morena denna falista”, który znajduje się na ścianie budynku Szkoły Podstawowej nr 38.

Na fanów astronomii czeka spacer astronomiczny z Bogną Pazderską pod hasłem: Niedźwiednik oczami Wielkiej Niedźwiedzicy.

Atrakcją może być też Grota dymna (Smoke room), do której zapraszają Kaja Domińska i Wojciech Gawroński – perfumiarka i twórca obiektów wizualnych. W popielnicach z wizerunkami twarzy, zainspirowanych urnami z wczesnej epoki żelaza kultury pomorskiej, umieścili kadzidła, powstałe z roślin zebranych na Niedźwiedniku: szyszek, pąków i igieł sosny, dzikiej róży i korzenia prawoślazu.

„Pensjonat Jaszczurówka” Dominiki Święcickiej przenosi nas w klimat dawnych lat, tak jakby historia się zatrzymała. Projekt artystki łączy przeróżne dziedziny – ceramikę, światło, znalezione artefakty i pamiątki, a także turniej brydża.

W sobotę - drugiego dnia festiwalu po godz. 17 podwoje otwiera Klub festiwalowy. W namiocie przy hydroforni będą m.in. takie atrakcje jak hity z uzdrowiska i krzyżówki, wspomnienia z Niedźwiednika z komentarzem Horacego Muszyńskiego oraz Żaba i Miś – czyli kuratorska potańcówka.

Więcej o autorze / autorach:
Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Reklama