Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama

Twórcy Bractwa Kaphornowców zostaną upamiętnieni w Gdyni

Dziennikarze nie tylko piszą czy mówią, ale mają też dobre pomysły. Świadczy o tym choćby fakt założenia przed 50. laty przez trójkę dziennikarzy żeglarskiego Bractwa Kaphornowców.
Twórcy Bractwa Kaphornowców zostaną upamiętnieni w Gdyni
Od lewej Kazimierz Kołodziej, Zenon Gralak i Tadeusz Jabłoński - założyciele Bractwa Kaphornowców

Autor: Archiwum PoZŻ

O tym co zrobili będzie teraz przypominać tablica Zenona Gralaka, Tadeusza Jabłońskiego i Kazimierza Kołodzieja, która odsłonięta zostanie w sobotę, 9 listopada w Alei Żeglarstwa Polskiego w Gdyni. 

To już trzecia tablica, która odsłonięta zostanie w tym roku w Alei Żeglarstwa Polskiego w Gdyni, gdzie od 2012 roku upamiętniani są zasłużeni ludzie morza. 

- 3 maja b. r. z okazji stulecia założenia Yacht Klubu Polski Gdynia uhonorowano w ten sposób admirała Józefa Unruga, wybitnego wojskowego i przedwojennego komandora klubu. Natomiast 29 czerwca w związku z obchodami stulecia powołania do życia Polskiego Związku Żeglarskiego uczczono Włodzimierza Głowackiego – pierwszego prezesa po reaktywacji związku w 1957 roku oraz wielkiego popularyzatora żeglarstwa – informuje Jędrzej Szerle, dziennikarz zajmujący się tematyką żeglarską. 

CZYTAJ TEŻ: Ewa Lewandowska z Gdańska najlepszą żeglarką świata!

Trzecia tegoroczna tablica, która odsłonięta zostanie w najbliższą sobotę, związana jest z przypadającą w tym roku ważną rocznicą. 50-lecie powstania obchodzi Bractwo Kaphornowców, stowarzyszenie skupiające żeglarzy, którzy opłynęli pod żaglami Przylądek Horn. Organizacja założona została przez trzech trójmiejskich dziennikarzy: Zenona Gralaka (1933-2020), Tadeusza Jabłońskiego (1919-2019) i Kazimierza Kołodzieja (1928-2007) – i to oni upamiętnieni zostaną w Alei Żeglarstwa Polskiego.

- Byli oni wielkimi pasjonatami tematyki morskiej, związanymi m.in. z „Głosem Wybrzeża”. To właśnie podczas pracy w tej redakcji po rejsie Leonida Teligi wpadli na pomysł powołania Nagrody Honorowej Rejs Roku w 1970 roku – dodaje Jędrzej Szerle. 

Cztery lata później powołali do istnienia Bractwo Kaphornowców. Tablica odsłonięta zostanie w sobotę 9 listopada o godzinie 15 w Alei Żeglarstwa Polskiego w Gdyni – na falochronie południowym basenu żeglarskiego im. gen. Mariusza Zaruskiego.

Jak informuje nas Jędrzej Szerle po odsłonięciu tablicy na statku-muzeum „Dar Pomorza” odbędzie się tradycyjne jesienne spotkanie żeglarskie Bractwa Kaphornowców. Podczas uroczystości kaphornowiec Maciej Sodkiewicz opowie o tegorocznym pokonaniu Przejścia Północno-Zachodniego, a Ziemowit Barański przypomni opłynięcie Hornu przez „Fryderyka Chopina”. 

Wydarzenia te są otwarte dla wszystkich chętnych.

Przypomnijmy, że Aleja Żeglarstwa Polskiego powstała z inicjatywy Polskiego Związku Żeglarskiego, Pomorskiego Związku Żeglarskiego, miasta Gdyni oraz Ligi Morskiej i Rzecznej. Od 2012 roku odsłonięto w niej tablice: Władysława Wagnera, Leonida Teligi, Teresy Remiszewskiej, Juliusza Sieradzkiego, Wojciecha Orszuloka, Michała Sumińskiego, Witolda Bublewskiego, Zdzisława Pieńkawy, Bolesława K. Kowalskiego, Ludomira Mączki, Kazimierza „Kuby” Jaworskiego, Dariusza Boguckiego, Zygfryda „Zygi” Perlickiego, Zbigniewa Puchalskiego, Tadeusza Siwca, Bolesława Mazurkiewicza, Aleksandra Bereśniewicza, Czesława Marchaja, Henryka Fronczaka, Bolesława Romanowskiego, Andrzeja Rościszewskiego, Henryka Jaskuły, Zbigniewa „Bacy” Żochowskiego, Ottona Weilanda, Tadeusza Ziółkowskiego, Krystyny Chojnowskiej-Liskiewicz, Piotra Bigaja, Andrzeja Lutomskiego, Andrzeja Drapelli, Józefa Unruga i Włodzimierza Głowackiego.

Więcej o autorze / autorach:
Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama