Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama

Polskie nadzieje, dramaty i zwycięstwa opowiedziane muzyką

W sali koncertowej Polskiej Filharmonii Bałtyckiej w Gdańsku 12 listopada o godz. 19.00 odbędzie się „Nadzwyczajny Koncert z okazji 35-lecia obrad Okrągłego Stołu i pierwszych wolnych wyborów”.
Orkiestra Akademii Beethovenowskiej z Krakowa
Utwory wybitnych kompozytorów zostaną wykonane przez Orkiestrę Akademii Beethovenowskiej z Krakowa pod dyrekcją Moniki Stefaniak

Autor: Grzegorz Ziemiański

„Nadzwyczajny Koncert z okazji 35-lecia obrad Okrągłego Stołu i pierwszych wolnych wyborów” to wydarzenie, gdzie wykonywane dzieła – jak zapowiadają organizatorzy – będą muzycznym nawiązaniem do historycznych wydarzeń: Sierpnia 1980 roku, stanu wojennego oraz strajków roku 1988, które zaowocowały obradami Okrągłego Stołu i częściowo wolnymi wyborami w czerwcu 1989 roku. Wymienione tu wydarzenia są dla Polaków symbolem otwarcia nowej drogi do pokojowych przemian w Polsce i Europie. 

„Nadzwyczajny Koncert z okazji 35-lecia obrad Okrągłego Stołu i pierwszych wolnych wyborów” w Gdańsku

Jedno z dzieł muzycznych wykonywanych podczas wieczoru w swej warstwie muzycznej nawiąże do całej historii zmagań Polaków w walce o niepodległość, upamiętniając tym samym przypadającą w dniu 11 listopada 106. rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości. Utwory wybitnych kompozytorów, w tym zdobywcy Oscara, zostaną wykonane przez Orkiestrę Akademii Beethovenowskiej z Krakowa pod dyrekcją Moniki Stefaniak. Wśród solistów usłyszymy: gdańską klawesynistkę prof. Alinę Ratkowską oraz sopranistkę występującą na światowych scenach filharmonicznych i operowych Adrianę Ferfecką.

Adriana Ferfecka
Wśród wykonawców Adriana Ferfecka (Materiały prasowe)

Część muzyczną poprzedzi krótki obraz filmowy będący wprowadzeniem i odwołujący się do kontekstu historycznego całego koncertu.  

W programie usłyszymy: 

  • Koncert na klawesyn i orkiestrę Henryka Mikołaja Góreckiego,
  • III Symfonię na sopran i orkiestrę Elliota Goldenthala do poezji Barbary Sadowskiej,
  • Symfonię Wolności Jana Sanejki.

Wybór muzyki jako głównego środka przekazu historycznego jest celowym zamysłem organizatora.  

– Z ponad dwudziestoletniego doświadczenia edukacyjnego Fundacji Centrum Solidarności wynika, że łączenie dziedzictwa kulturowego z historycznym daje pożądane i dobre jakościowo rezultaty – mówi prezes Fundacji Centrum Solidarności Danuta Kobzdej. – Mamy nadzieję, że i tym razem tak będzie – melomanom przypomni ważne wydarzenia z polskiej historii, a inne grupy odbiorców rozsmakuje w dźwiękach, jakie nieść się będą, za pośrednictwem wykonawców, na scenie Polskiej Filharmonii Bałtyckiej.

  • Bilety na koncert dostępne są na stronie internetowej: bilety24.pl oraz w kasach Polskiej Filharmonii Bałtyckiej w Gdańsku, ul Ołowianka 1.
prof. Alina Ratkowska
Wśród solistów usłyszymy gdańską klawesynistkę prof. Alinę Ratkowską (fot. L. Dyczko)

Patronat honorowy nad wydarzeniem objęli Prezydent Lech Wałęsa oraz Marszałek Województwa Pomorskiego Mieczysław Struk. 

Projekt został dofinansowany ze środków Województwa Pomorskiego oraz środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury – państwowego funduszu celowego w ramach programów „MUZYKA”, realizowanego przez  Narodowy Instytut Muzyki i Tańca. 

Sponsorem  strategicznym wydarzenia  jest Energa Grupa Orlen, a patronami medialnymi: RMF Classic, TVP, TVP3 Gdańsk oraz „Zawsze Pomorze”.

Więcej o autorze / autorach:
Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama