Historia futbolu w Starogardzie Gdańskim i Kazimierz Deyna
Jak zaznaczają pomysłodawcy publikacji, historia starogardzkiej piłki nożnej jest bardzo bogata, obfitująca w szereg sukcesów. Największa postacią na starogardzkim piłkarskim firmamencie jest niewątpliwie Kazimierz Deyna, jednak w historii tej dyscypliny sportu ważne role odgrywali także inni piłkarze, trenerzy i działacze, o których się mało wspomina lub w ogóle. Stąd już tylko krok do pojawienia się inicjatywy upamiętniającej zasługi sportowego świata. Z inicjatywy Zbigniewa Schwarza grupa osób postanowiła wydać książkę przybliżającą historię starogardzkiego futbolu.
- Uznałem, że warto byłoby przypomnieć piłkarzy, trenerów i działaczy, którzy przez te wszystkie lata tworzyli w naszym mieście piłkę nożną – mówi Zbigniew Schwarz, który do współpracy przy tworzeniu książki zaprosił kilka innych osób, które pracują już nad treścią tej publikacji. - Dla jej rozwoju poświęcali swoje zdrowie i życie prywatne. Takich osób było mnóstwo i warto ich przypomnieć. To byłby dla nich taki pisany pomnik.
CZYTAJ TEŻ: Budowa centrum im. Deyny w Starogardzie Gdańskim coraz bliżej. Budowa ruszy w 2024 roku
Zespół autorski, który tworzą: Mariusz Brodnicki, Zbigniew Potocki (okres przed i w trakcie II wojny światowej), Zbigniew Schwarz i Wiesław Wika (powojenny aż do 1980 roku) oraz Oskar Kamiński i Daniel Szczypior (po 1980 roku do lat współczesnych) podzielił się zadaniem.
Zbigniew Schwarz od lat interesuje się sportem, a w szczególności historią starogardzkiej piłki nożnej. Udało mu się pozyskać wiele ciekawych interesujących wątków na ten temat.
- Kazimierz Deyna jest takim spoiwem dawnej historii starogardzkiego futbolu z okresem współczesnym, kiedy to funkcjonowało u nas wiele klubów – mówi Daniel Szczypior. - Ja z Oskarem Kamińskim będziemy się zajmować ostatnim okresem, czyli od lat 80-tych do dzisiaj. W tym okresie wybija się szczególnie wicemistrzostwo Polski juniorów zdobyte w 1983 roku przez drużynę trenera Kazimierza Jankowskiego. Należy też jednak pamiętać o innych klubach, które powstawały. Zdajemy sobie sprawę, że to nie zawsze są tak wielkie wydarzenia jak Mistrzostwa Europy, czy Mistrzostwa Świata, ale to nie zmienia faktu, że trzeba się tym zająć i pokazać tych wszystkich ludzi, którzy nawet na szczeblu III czy IV Ligi coś robili - dodaje.
Książka o futbolu w Starogardzie Gdańskim. Twórcy zbierają zdjęcia i pamiątki
Twórcy książki nie zakończyli jeszcze przygotowania treści. Nadal poszukują zdjęcia, pamiątki, wszelkie informacje, które mogłyby przyczynić się do wydania tej dobrze zapowiadającej się publikacji.
- Chcielibyśmy, aby w tym wydawnictwie znalazły się zdjęcia, notatki, pamiątki i inne ciekawostki, aby to było ciekawe nie tylko dla tych, którzy lubią piłkę nożną – mówi Daniel Szczypior.
Pomysłodawcy publikacji chcą dotrzeć do mieszkańców Starogardu, ale i nie tylko, którzy posiadają jakieś stare fotografie, wycinki z gazet, proporczyki, inne pamiątki, które wzbogaciłyby książkę.
W sprawie wydania książki o starogardzkim piłkarstwie autorzy książki prowadzą rozmowy z przedstawicielami samorządu, aby pomogli nie tylko finansowo w tym przedsięwzięciu. Przed zespołem autorskim nie lada wyzwanie, tym bardziej że chcą, aby książka ukazała się w październiku przyszłego roku. Planują, aby zbiegło się to z oficjalnym otwarciem Centrum Edukacyjno-Szkoleniowego im. Kazimierza Deyny, gdzie dominującą rolę odgrywać będzie część muzealna poświęcona legendzie polskiej piłki nożnej.
- Jeśli masz jakieś pamiątki, fotografie i informacje na temat historii starogardzkiej piłki nożnej skontaktuj się pod numerem tel. 504 543 714 lub e-mail: [email protected] – apelują.
Napisz komentarz
Komentarze