Centrum Treningu Umiejętności Społecznych w Gdańsku to innowacyjny projekt wsparcia osób zagrożonych kryzysem bezdomności, realizowany we współpracy kilku jednostek miejskich:
- Miejskiego Ośrodka Pomocy Rodzinie,
- Gdańskich Nieruchomości,
- Gdańskiego Urzędu Pracy,
- Wydziału Mieszkalnictwa,
- Wydziału Rozwoju Społecznego Urzędu Miejskiego w Gdańsku.
Realizowany jest od 2010 roku przez Towarzystwo Pomocy im. św. Brata Alberta Koło Gdańskie, a kierowany do osób, wobec których orzeczono i zrealizowano wyroki eksmisyjne, oraz osób z tzw. interwencji. Projekt finansuje miasto Gdańsk.
Centrum Treningu Umiejętności Społecznych w Nowym Porcie jest gotowe
– To dla nas ogromny krok w kierunku wsparcia najbardziej potrzebujących i realizacji polityki społecznej w naszym mieście. Dzięki przeprowadzonemu remontowi to miejsce stanie się bezpiecznym schronieniem i pozwoli nam skutecznie reagować na potrzeby osób najbardziej potrzebujących – mówi Emilia Lodzińska, zastępczyni prezydenta Gdańska ds. rozwoju przestrzennego i mieszkalnictwa. – W budynku na podopiecznych Towarzystwa św. Brata Alberta oraz Miejskiego Ośrodka Pomocy Rodzinie czekają 52 pomieszczenia, w których z pomocy może korzystać blisko 100 osób jednocześnie. Placówka została przystosowana do potrzeb osób z niepełnosprawnościami.
Remont obejmował m.in.:
- w ramach branży sanitarnej: nową instalację zimnej i ciepłej wody użytkowej, centralnego ogrzewania, wewnętrznej kanalizacji sanitarnej czy instalację hydrantową,
- w branży elektrycznej i teletechnicznej: wymianę przyłącza elektroenergetycznego, wykonanie rozdzielnicy głównej oraz piętrowych rozdzielnic odbiorczych, rozprowadzenie nowej instalacji elektrycznej, wykonanie oświetlenia ewakuacyjnego, instalacji odgromowej, uziemień czy przeciwpożarowego wyłącznika prądu.
– To bardzo ważny dzień dla nas wszystkich, którzy zajmujemy się wsparciem osób w kryzysie, w tym przypadku osób, które utraciły możliwość utrzymania swojego domu i potrzebują wsparcia, aby powrócić do tego, co zna większość z nas, do mieszkania w swoim własnym domu – podkreśla Monika Chabior, zastępczyni prezydenta Gdańska ds. rozwoju społecznego i równego traktowania. – Bardzo dziękuję wszystkim, którzy byli zaangażowani w realizację tego zadania. Jest ono bardzo potrzebne. To jedyne w Gdańsku Centrum Treningu Umiejętności Społecznych. Chcielibyśmy, aby takich miejsc było więcej, Jest ono połączone z innymi działaniami z obszaru mieszkalnictwa społecznego, zwłaszcza z Gdańskim Programem Mieszkalnictwa Społecznego. Cieszę się, że wróciło, że otworzyło swoje progi, że będziemy mogli je wykorzystywać dla dobra potrzebujących mieszkańców Gdańska.
Również Wojciech Bystry, prezes Towarzystwa Pomocy im. św. Brata Alberta podkreśla spójność systemu polityki pomocowej miasta.
– Bardzo się cieszę, że funkcjonujące od wielu lat Centrum Treningu Umiejętności Społecznych otrzymało tak fajny budynek, który poprawia możliwości pracy z osobami, które potrzebują takiego wsparcia. Tutaj należy podkreślić, że projekt Centrum jest bardzo innowacyjny, nie tylko w skali Gdańska, ale w skali całego kraju. A także w skali światowej, ponieważ przedstawiciele naszego Towarzystwa pokazywali go m.in. w Paryżu na ECD.
Problem związany z zadłużeniami, z tym, że osoby nie radzą sobie z substancją mieszkaniową, jest tak naprawdę problemem ogólnoświatowym. I dlatego Centrum Treningu Umiejętności Społecznych jest tak bardzo ważne na mapie pomocy społecznej. Nie jest też oderwane od rzeczywistości pomocowej miasta, co jest bardzo ważne. Tworzymy spójny system. Osoby, które tutaj trafiają, zostają objęte wsparciem Miejskiego Ośrodka Pomocy Rodzinie, ale też korzystają z różnego rodzaju innych działań: czy w ramach Centrum Integracji Społecznej, czy innych możliwości związanych z odrabianiem zadłużenia. Mają szansę na to, żeby otrzymać mieszkanie i normalnie funkcjonować.
Wojciech Bystry / prezes Towarzystwa Pomocy im. św. Brata Alberta
Wskaźniki Centrum Integracji Społecznej pokazują, że 100% osób, które tam trafiają, to osoby, które nie płacą za swoje mieszkanie. Po realizacji zadania, w przeciągu 10 lat, wskaźnik pokazuje, że ponad 80% osób opłaca znowu swoje mieszkania.
Napisz komentarz
Komentarze