W Europejskim Dniu Przywracania Czynności Serca na pokładzie żaglowca Dar Młodzieży odbyła się próba bicia rekordu w liczbie osób jednocześnie wykonujących resuscytację krążeniowo-oddechową.
- W Gdyni w biciu rekordu wzięło udział ponad 200 uczestników. Na samym „Darze Młodzieży” dokładnie 210 osób jednocześnie – w ciągu 30 minut – przeprowadzało akcję RKO. Bardzo się cieszymy - mówi Zuzanna Szwedek-Kwiecińska, rzeczniczka prasowa Uniwersytetu Morskiego w Gdyni.
CZYTAJ TEŻ: Jerzy Owsiak odebrał tytuł Honorowego Obywatela Gdańska
Na pokładzie Daru Młodzieży resuscytację wykonywało 35 załóg. Każdy zespół składał się z 6 osób. Wśród uczestników byli uczniowie szkół podstawowych i ponadpodstawowych, studenci i pracownicy Uniwersytetu Morskiego w Gdyni oraz przedstawiciele służb odpowiedzialnych za bezpieczeństwo publiczne. Pozostałe drużyny wykonywały RKO w namiocie ustawionym na nabrzeżu Pomorskim.
Wydarzenie było częścią ogólnopolskiego przedsięwzięcia organizowanego przez WOŚP w ramach programu „Ratujemy i uczymy ratować”. Próby pobicia rekordu organizowano już 7 razy – w latach 2013-2019. Do tej pory w akcji uczestniczyło w sumie ponad 661 tys. osób. Największą frekwencją cieszyła się edycja z 2019 roku – wzięło w niej udział 150 560 uczestników w 1 380 miejscach. Tego, czy w tym roku rekord padł, dowiemy się za kilka dni.
- Rekord w udzielaniu pierwszej pomocy to jest wydarzenie, które organizujemy w ramach naszego programu edukacyjnego „Ratujemy i uczymy ratować”. Sam program ma 18 lat, rekord bijemy po raz ósmy. W tym roku po dłuższej, pocovidowej przerwie. Liczymy na to, że jak najwięcej osób będzie razem z nami. W tym momencie to ponad 100 tysięcy osób i ponad 1 000 instytucji, natomiast ostateczny wynik akcji będziemy mogli podać za kilka dni, kiedy organizatorzy wszystkich wydarzeń w całej Polsce, bo nie tylko tu w Gdyni jesteśmy, zweryfikują liczbę uczestników – podkreśla Aleksandra Rutkowska, rzeczniczka prasowa Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy.
WOŚP zagra dla onkologii i hematologii dziecięcej
Podczas akcji ogłoszono również cel 33. finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy.
Zagramy dla onkologii i hematologii dziecięcej. Dla onkologii dziecięcej ostatni raz graliśmy 10 lat temu. Te 10 lat pokazało, jak można jeszcze skuteczniej ratować zdrowie dzieci, a także ich życie. Sprzęt, który chcemy kupić, jest najnowszej generacji - powiedział Jurek Owsiak
Rejestracja sztabów już się rozpoczęła i potrwa do 18 listopada.
Napisz komentarz
Komentarze