Już jutro poznamy laureatów Pomorskiej i Kaszubskiej Nagrody Literackiej „Wiatr od morza”. Dowiemy się również, który z nominowanych tytułów najbardziej przypadł do gustu czytelnikom i zwyciężył w plebiscycie „Nagroda Czytelników”, zorganizowanym przez operatora Nagrody – Wojewódzką i Miejską Bibliotekę Publiczną w Gdańsku.
Pomorska Nagroda Literacka „Wiatr od morza” i jej siostrzana Kaszubska Nagroda Literacka są najważniejszym laurem dla twórców literatury na Pomorzu. Pomorską Nagrodę Literacką mogą otrzymać książki przedmiotowo lub podmiotowo związane z Pomorzem, wydane w roku poprzedzającym wręczenie nagrody. W tym roku zgłoszonych do nagrody zostało ponad 400 tytułów. Jury Pomorskiej Nagrody Literackiej po sześciu miesiącach pracy wyłoniło nominacje.
Pomorska Nagroda Literacka „Wiatr od Morza”. Nominacje
W tegorocznej edycji Pomorskiej Nagrody Literackiej „Wiatr od Morza” o tytuł Literackiej Książki Roku walczą cztery różnorodne publikacje: dwa reportaże, biografia oraz kryminał.
- Marta Abramowicz w reportażu „Irlandia wstaje z kolan” przygląda się religijno-społecznej historii Irlandii i jej oddziaływaniu na teraźniejszość. Abramowicz podejmuje trudny, ale niezwykle aktualny temat relacji między wierzącymi a Kościołem. Jej reportaż wnikliwie i poruszająco przedstawia walkę, jaką stoczyli Irlandczycy o prawo do samodzielnego decydowania o swoim życiu.
- Stasia Budzisz w książce „Welewetka. Jak znikają Kaszuby” poprzez rozmowy z mieszkańcami Kaszub oraz korzystając z rodzinnych wspomnień opisała proces zanikania języka, kultury i tradycji kaszubskich. „Welewetka” to książka o losach kaszubskiej mniejszości – grupy, która od lat zmaga się z nieufnością otoczenia i poszukiwaniem własnej tożsamości.
- Dorota Karaś i Marek Sterlingow w biografii „Urban. Biografia” przybliżają życie i działalność jednego z najbardziej kontrowersyjnych dziennikarzy i polityków w Polsce. Autorzy tworzą nie tylko portret Jerzego Urbana, ale również ukazują kulisy politycznych gier władzy PRL, tajne układy i podejrzane interesy elit.
- „Gerda” Krzysztofa A. Zajasa to zamknięcie jego trylogii pomorskiej, w której autor raz jeszcze zmierzył się z konwencją kryminału. Tragiczne losy polskich i niemieckich postaci zderzają się z brutalnymi realiami czasów. Przemoc, masowe szabrownictwo i nagłe śmierci to tylko niektóre wątki, które działając na granicy prawa, starają się rozwikłać dwaj policjanci, wprowadzając do narracji ironiczny humor.
Pomorska Książka Roku. Nominacje
W kategorii Pomorska Książka Roku nominowano pięć tytułów, ukazujących bogactwo i różnorodność tematyczną regionu:
- Wojciech Skóra w swoim dziele „Słupsk 1945. Miasto Niemców, Sowietów i Polaków” analizuje historię miasta z trzech różnych perspektyw, podejmując z nimi polemikę. Publikacja przedstawia historię miasta, ukazując odrębne pamięci Niemców, czerwonoarmistów i Polaków, które często nie przenikają się nawzajem. To pierwszy tom opracowania.
- Reportaż Piotra Wróblewskiego, „Żarnowiec. Sen o polskiej elektrowni jądrowej”, przedstawia losy nieudanej budowy elektrowni jądrowej Żarnowiec, widziane oczami budowniczych, naukowców i mieszkańców Kaszub. Przeprowadzone rozmowy, zilustrowane faktami, tworzą obraz projektu, którego budowa na zawsze wpisała się w historię Polski.
- Łukasz Bugalski w publikacji „Zachodni front śródmieścia Gdańska. Studium urbanistyczno-konserwatorskie” opisuje fenomen gdańskiego ringu – nowatorskiego rozwiązania urbanistycznego, które powstało w miejscu rozebranych w XIX wieku fortyfikacji. Bugalski analizuje miejskie dziedzictwo Gdańska. Przeglądając plany, projekty i koncepcje przestrzenne z różnych dekad, pokazuje, że mimo obecnego chaosu, ten obszar kryje ogromny potencjał do rewitalizacji i rozwoju.
- Pisząc „Młyny wodne, wiatraki i kieraty w XIX i 1 połowie XX w. na terenie Pomorza (w granicach dawnych Prus Zachodnich). Technika i architektura”, Maciej Prarat stworzył prekursorską i nowatorską publikację, w której zebrał i przeanalizował materiały dotyczące charakterystycznych budowli przemysłowych, powstałych na Pomorzu w XIX wieku. Jego praca zyskała status kluczowej, niezbędnej do zrozumienia tego zagadnienia.
- Marcin Grulkowski przełożył na język polski przywileje króla Kazimierza Jagiellończyka wystawione Gdańskowi podczas wojny trzynastoletniej (1454-1466) i omówił ich historyczne znaczenie. „Privilegia Casimiriana. Przywileje Króla Kazimierza IV Jagiellończyka dla Gdańska z okresu wojny trzynastoletniej” liczy 319 stron i zawiera 41 ilustracji oraz 4 wizerunki przywilejów kazimierzowskich wystawionych dla Gdańska. W książce znajduje się aneks z pełną edycją dokumentów oraz ich pierwszym całościowym tłumaczeniem na język polski, wzbogacony o wstęp, opracowanie i komentarz.
Gala Pomorskiej Nagrody Literackiej „Wiatr od morza”
Laureatów we wszystkich kategoriach: Literacka Książka Roku, Pomorska Książka Roku, Całokształt Pracy Twórczej, Nagroda Czytelników oraz laureata Kaszubskiej Nagrody Literackiej poznamy na gali 18 października o godz. 18.00 w Centrum Św. Jana w Gdańsku.
Pomorską Nagrodę Literacką w obu kategoriach, a także Nagrodę za Całokształt Pracy Twórczej oraz Kaszubską Nagrodę Literacką stanowi statuetka „Wiatr od morza” (autor prof. Jacek Zdybel), nagroda ma również wymiar finansowy. Wyróżnienie „Nagroda Czytelników” ma charakter honorowy.
Fundatorem nagrody jest Samorząd Województwa Pomorskiego. Nagrody wręczy Marszałek Województwa Pomorskiego Mieczysław Struk. Galę poprowadzi Michał Piotrowski. Oprawę muzyczną gali zapewni niezawodny Dariusz Herbasz.
Tradycją jest, że część artystyczną wieczoru oddajemy w ręce artystów, którzy przykładają dużą wagę do walorów literackich wykonywanych utworów. W tym roku gośćmi VII gali Pomorskiej Nagrody Literackiej „Wiatr od morza” będzie legendarny zespół RAZ DWA TRZY.
Na galę obowiązują zaproszenia. Pula zaproszeń dla czytelników będzie przygotowana w sekretariacie Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej w Gdańsku. Można je odebrać w czwartek, 17 października w godzinach 9.00 – 15.30 (sekretariat WiMBP, Targ Rakowy 5/6 Gdańsk).
Napisz komentarz
Komentarze