Zbudowany w 1867 r. Ratusz Oruński jest kolejnym zabytkowym XIX-wiecznym obiektem w Gdańsku, który odzyskał dawny blask. Kiedyś mieściły się tam biura administracyjne gdańskiego magistratu, komisariat milicji, a potem policji. Od czasu, gdy na Oruni Górnej powstał nowoczesny komisariat, budynek stał trochę zapomniany. Miasto stało się jego właścicielem w 2016 r., a teraz udało się go przywrócić do życia w ramach Programu Rewitalizacji Dzielnic Gdańska.
Gruntowny remont trwał 1,5 roku. Koszt prac, które uzyskały wsparcie z funduszy Unii Europejskiej, wyniósł 6,5 mln zł. Zmieniła się też funkcja budynku – teraz prowadzone tam będą przez aktywistów z Gdańskiej Fundacji Innowacji Społecznej różne działania społeczne na rzecz mieszkańców, znajdą tam też swoją siedzibę biblioteka oraz rada dzielnicy.
Ratusz Oruński oficjalnie otwarty. Będzie służyć wszystkim mieszkańcom
Uroczyste otwarcie wyremontowanego budynku odbyło się sobotę, 5 lutego o godz. 17:00. Obiekt podświetlono, a przed drzwiami wejściowymi pojawiła się wystawa dotycząca jego historii. Odsłonięto również tablicę poświęconą pamięci prezydenta Pawła Adamowicza.
– To jest coś, na co czekają mieszkańcy Oruni, bo od lat widzą budynek, w którym kiedyś mnóstwo rzeczy się działo. Swoją siedzibę miała tam policja, był tam Urząd Stanu Cywilnego. A potem ten budynek był przez wiele lat zamknięty i niszczał. Dlatego jego remont to było coś, na co czekaliśmy wszyscy – mówi Ewa Pielak, zastępca dyrektor Biura Rozwoju Gdańska, które nadzoruje przebieg rewitalizacji w wyznaczonych obszarach miasta, w tym na Oruni.
Wnętrze obiektu przebudowano tak, by był on dostosowany do potrzeb osób niepełnosprawnych. W ramach prac, wymieniono dach i antresolę znajdującą się na poddaszu, dzięki czemu pojawiła się dodatkowa przestrzeń, która będzie służyć lokalnej społeczności. Poza tym, przebudowano przyłącza do sieci infrastruktury, wykonano izolacje ścian fundamentowych oraz niezbędne instalacje wewnętrzne, przebudowano stropy i zamontowano windę. Wymieniono także stolarkę okienną i drzwiową, jak również przeprowadzono niezbędne prace konserwatorskie przy elewacji budynku. Zagospodarowano też teren wokół niego.
Napisz komentarz
Komentarze