Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama Ziaja kosmetyki kokos i pomarańcza

„Madonny Kaszubskie” na pendrivie. Były słowa i nuty, a teraz będą nagrania

Już niebawem na rynku fonograficznym ukaże się nagrany na pendrive cykl jedenastu pieśni w języku kaszubskim na baryton z podkładem fortepianowym „Madonny Kaszubskie”.

Autorem słów jest muzyk, poeta i wykładowca Tomasz Fopke, a muzykę skomponował laureat m.in. konkursów kompozytorskich Michał Sołtysik. Utwory dedykowane poszczególnym patronkom miejsc kultu Maryjnego na Pomorzu, nie są co prawda nowe, gdyż powstały kilka lat temu, ale teraz udało się je nagrać w studio. I właśnie trafiły na rynek fonograficzny. 

Autor słów podkreśla, że kaszubska pieśń maryjna jest pieśnią młodą, bo pierwsza publiczna prezentacja miała miejsce w 1966 roku podczas uroczystości koronacji Matki Boskiej Sianowskiej na Królową Kaszub. 4 września tamtego roku zabrzmiała właśnie „Swiónowskô Panienka” księdza Franciszka Gruczy. Tego samego dnia deklamowano również tekst „Kaszëbsczi Królewi” Jana Trepczyka, który dziś jest najpopularniejszą pieśnią sakralną w języku kaszubskim. W kolejnych latach kaszubscy twórcy dedykowali Maryi kilkadziesiąt pieśni oraz dwie większe formy muzyczne. Teraz powstało dzieło, które honoruje patronki najważniejszych kaszubskich sanktuariów i miejsc kultu. 

Kilka lat temu Tomasz Fopke zaproponował warszawskiemu kompozytorowi Michałowi Sołtysikowi stworzenie do jego słów cyklu pieśni na baryton z fortepianem. Do tej pory znane było jedynie wydawnictwo z tymi utworami (słowa i nuty). Teraz dołączy do tego też muzyka.

– W 2018 i w 2019 roku przesyłałem Michałowi Sołtysikowi kolejne teksty kaszubskie, ich tłumaczenia i nagrania wymowy, co jest bardzo istotne dla utrzymania prozodii języka w pieśni. Materiał nutowy był gotowy pod koniec listopada i wtedy zaprezentowałem go księdzu Robertowi Kaczorowskiemu, który wyraził chęć wykonania cyklu. On zaprosił też do współpracy wyśmienitą pianistkę Martę Kur i zaproponował doświadczonego realizatora dźwięku w osobie Mariusza Zaczkowskiego. Najpierw zarejestrowano warstwę instrumentalną. Kolejno nagrywano prezentacje wokalne. Niezbędne były konsultacje językowe, które zapewniłem. I tak po kilku latach powstało dzieło, którego efekt finalny ma szansę na długo zapaść w pamięci melomanów – tłumaczy Tomasz Fopke.

Nowych nagrań można było posłuchać nie tak dawno podczas koncertu w ramach Spotkań z muzyką Kaszub w Muzeum Piśmiennictwa i Muzyki Kaszubsko-Pomorskiej w Wejherowie. Podczas koncertu wykonali je: Aleksandra Kucharska-Szefler – sopran, Robert Kaczorowski – baryton, Agnieszka Waśniewska – obój, Marta Kur – fortepian i Witosława Frankowska.

W ciągu najbliższych dni nagrania dostępne będą do zakupu w sklepie internetowym www.czec.pl.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Reklama
Reklama
Reklama