Przedstawiciele miasta – prezydent Janusz Stankowiak i Policji – mł. insp. Adam Bork, komendant powiatowy Policji w Starogardzie, podpisali porozumienie, w którym ustalono zasady współpracy obu służb mundurowych w zakresie udzielania sobie wzajemnej pomocy z wykorzystaniem posiadanych sił i środków. Na spotkaniu obecny był komendant Straży Miejskiej Jarosław Cysarczyk.
Współpraca opierać się ma na organizowaniu i prowadzeniu wspólnych przedsięwzięć służących ochronie porządku publicznego.
W szczególności polegać ma na działaniach prewencyjnych, m.in. na planowaniu i koordynowaniu rozmieszczania służb policyjnych i straży z uwzględnieniem występujących na terenie miasta zagrożeń, tj. np. prowadzenie działań porządkowych zapewniających spokój i porządek w miejscach zgromadzeń publicznych, imprez masowych, artystycznych i sportowych.
CZYTAJ TAKŻE: Jest wyrok w sprawie tragicznego pożaru hospicjum w Chojnicach. Oskarżeni szefowie placówki winni
Dotyczy to również zabezpieczania miejsc zdarzeń – wypadków i przestępstw do czasu przybycia właściwych służb. Stałej wymiany informacji o zagrożeniach dotyczących np. porządku i bezpieczeństwa publicznego, sprawcach przestępstw i wykroczeń, wszelkich zjawisk patologii społecznej, a także obserwacji i rejestracji przy użyciu środków technicznych takich jak monitoring wizyjny. Ostatnim ogniwem łączącym obie jednostki ma być organizowanie systemu łączności Policji i Straży z uwzględnieniem lokalnych potrzeb mieszkańców i możliwości jednostek.
Jakie korzyści niesie ze sobą podpisane porozumienie?
- Podpisanie wspomnianego porozumienia umożliwia stałą wymianę informacji, co oznacza, że policja i straż miejska regularnie wymieniają się informacjami o zagrożeniach na danym terenie, aby skuteczniej reagować na sytuacje zagrażające bezpieczeństwu mieszkańców – wyjaśnia asp. szt. Marcin Kunka, oficer prasowy Komendy Powiatowej Policji w Starogardzie Gd. - Ponadto możliwe jest tworzenie tzw. wspólnych patroli, w ramach których funkcjonariusze obu formacji pełnią wspólnie służbę, co zwiększa liczbę patroli na ulicach miasta i poprawia poczucie bezpieczeństwa mieszkańców.
Porozumienie pozwala także na wspólną koordynację codziennych działań. Policja i straż miejska mogą weryfikować rozmieszczenie swoich służb, uwzględniając lokalne potrzeby i ewentualne zagrożenia. Istnieje także możliwość organizowania wspólnych szkoleń i ćwiczeń, które mają na celu podniesienie kwalifikacji funkcjonariuszy oraz poprawę współpracy między służbami.
- Warto wspomnieć tutaj również o współdziałaniu w ramach zabezpieczenia imprez masowych, takich jak koncerty, mecze czy inne wydarzenia publiczne – dodaje rzecznik. - Poza tym codzienna współpraca w ramach wspólnych służb pozwala wypracować i utrzymywać stałą łączność między jednostkami policji i straży miejskiej, co umożliwia szybkie reagowanie na sytuacje kryzysowe. Porozumienie umożliwia również współpracę w zakresie organizowania i prowadzenia wspólnych przedsięwzięć i akcji prewencyjnych, mających na celu zapobieganie przestępczości i poprawę porządku publicznego.
Napisz komentarz
Komentarze