Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama

Wybierasz się do zoo jeszcze w tym sezonie? Popatrz w górę na lemury wari

Lemury wari, które zamieszkały wiosną br. w gdańskim zoo korzystają z ostatnich promieni słońca. Powszechną sławę tym zwierzętom przyniosła swego czasu amerykańska animacja „Pingwiny z Madagaskaru”. Jednym z głównych bohaterów filmu był zabawny lemur - król Julian.
Wybierasz się do zoo jeszcze w tym sezonie? Popatrz w górę na lemury wari

Autor: Gdańskie zoo

Wari czarno-biały to krytycznie zagrożony gatunek. W kwietniu ogród zamieszkała para tych zwierząt: samica Sakina i samiec Tanjona. Czują się w Gdańsku wyśmienicie, co można zaobserwować podczas ich codziennej aktywności. Słychać je już z daleka, ponieważ komunikują się za pomocą ryczących odgłosów lub krótkich chichotów. W ten sposób ostrzegają się o zagrożeniu lub informują inne grupy o zajmowanym terytorium. Ciepłe dni pozwalają na obserwacje zwierząt na swojej wyspie, a do dyspozycji mają pokaźnej wielkości apartament. Warto patrzeć w górę, bo lemury uwielbiają przebywać wysoko w koronach drzew.

Sakina i Tanjona

Przypomnijmy, że te dwa lemury wari - samiec i samica - przyjechały do Gdańska 4 kwietnia z Wielkiej Brytanii. To samica Sakina oraz samiec Tanjona. Sakina urodziła się w Howletts Wild Animal Park, natomiast Tanjona w Kopenhadze, skąd później trafił do Colchester. Oba lemury mają po siedem lat. 

To para hodowlana, więc gdański ogród zoologiczny wyczekuje z czasem młodych.

Wari biało-czarne (łac. Varecia variegata) to gatunek endemiczny występujący wyłącznie we wschodniej części Madagaskaru, położonej przy wschodniej części Afryki, w pierwotnych lasach tej wyspy. To oznacza, że naturalnie nie występuje nigdzie indziej na świecie.

- Proszę sobie wyobrazić, że w naturze jest tych zwierząt mniej niż w ogrodach zoologicznych. Szacuje się, że na wolności żyje ich około 450-500 sztuk. Natomiast w ogrodach zoologicznych na całym świecie żyje ich blisko 800. I dlatego tak bardzo cieszymy się, że ten gatunek mógł zawitać do nas – wyjaśniała wiosną Beata Kuźniar, kierownik działu zwierząt drapieżnych w zoo.

Fot. Zoo Gdańsk

W ostatnich 20 latach populacja tego lemura zmniejszyła się o około 80 procent. Głównym zagrożeniem dla wari jest naturalny drapieżnik (jastrząb) oraz człowiek polujący dla skór i mięsa. Na wymieranie tego gatunku wpływa też nielegalna wycinka lasów i degradacja środowiska.

Apartament lemurów

Zwierzęta w Gdańsku mieszkają w specjalnie wybudowanym dla nich pawilonie o powierzchni ok. 100 metrów kwadratowych, wraz z tunelem. Wykonane z metalowej siatki przejście pozwala lemurom korzystać z wybiegu, na którym znajdują się dwie otoczone wodą, małe wysepki.

Lemury prowadzą nadrzewny tryb życia. Aktywne są głównie za dnia. Wari są świetnymi skoczkami - rekordziści skaczą nawet do 8 metrów. Są roślinożerne. Pełnią ważną rolę w ekosystemie, rozsiewając nasiona w środowisku naturalnym. 


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Reklama
Reklama