Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama

Oto Ambasadorzy i Perełka Kociewia. Tytuły przyznano na V Walnych Plachandrach

Mirosława Möeller, Aktywni Kociewiacy i Bank Spółdzielczy w Skórczu, to tegoroczni zdobywcy tytułu Amabasadora Kociewia. Honorowym Ambasadorem zostało Towarzystwo Miłośników Ziemi Kociewskiej. Tytuł Perełki Kociewia przypadł Idze Tobolewskiej. W Arboretum w Wirtach trwają V Walne Plachandry Kociewskie.
V Walne Plachandry, Perłki Kociewia, Ambasadorzy Kociewia
Ambasadorzy i Perełki Kociewia przyznane. Oto laureaci

Autor: Krystyna Paszkowska | Zawsze Pomorze

Chociaż kandydatów zgłoszonych do tytułu Ambasador i Perełka Kociewia przez mieszkańców poznaliśmy już po zamknięciu listy, to decyzja Kapituły Konkursu uchyliła rąbka tajemnicy w tym zakresie dopiero podczas V Walnych Plachandrów Kociewskich, które w tym roku po pięciu latach, ponownie dotarły do Arboretum w Wirtach.

W tym roku Kapituła skorzystała z przysługującego jej prawa wyboru laureata spoza zgłoszonych przez mieszkańców kandydatów. Tak się stało w przypadku tytułu Ambasadora Kociewia w kategorii indywidualnej. Tym zaszczytnym tytułem uhonorowano Mirosławę Möeller. Kogo, jak kogo, ale Mirosławę Möeller zna pewnie każdy Kociewiak czy Kociewianka, ale nie tylko oni. Laureatka jest znaną animatorką kultury w szerokim tego słowa pojęciu. Organizuje, propaguje i rozwija działania recytatorskie upowszechniające prozę, poezję, czy przyśpiewki ludowe z Kociewia. Nic co związane z Kociewiem nie jest jej obce. Prowadząc imprezy promujące tradycje, obrzędy, kulturę kociewską swobodnie posługuje się gwarą kociewską. Jest etnografem i choreografem. Kieruje Zespołem Pieśni i Tańca Kociewie Retro. Co ważne opracowała i wydała elementarz gwary kociewskiej Godomy po naszemu”. Zasług pani Mirki dla Kociewia nie można przeszacować.

Ambasadorem Kociewia zostali m.in. Aktywni Kociewiacy (fot. Krystyna Paszkowska | Zawsze Pomorze)

W kategorii zbiorowej tytułem Ambasadora Kociewia doceniono stowarzyszenie Aktywni Kociewiacy. To organizacja wyróżniająca się na mapie społeczno-kulturalnej powiatu starogardzkiego. Aktywni Kociewiacy działają już od 2011 r. w Skórczu. Stowarzyszenie angażuje się w inicjatywy ekologiczne, gdzie wraz Nadleśnictwem Lubichowo przyczyniają się do ochrony i promowania lokalnego środowiska. Wśród podejmowanych aktywności na rzecz tych, którzy potrzebują wsparcia, pomocy, warto podkreślić, że Aktywni Kociewiacy są partnerem fundacji Kociewiacy dla Hospicjum. Poprzez uczestnictwo w licznych biegach nie tylko w Polsce, ale i zagranicą, promują region, z którego pochodzą. 

- Biorąc pod uwagę ogromne zaangażowanie, szerokie spektrum działalności oraz wpływ, jaki Stowarzyszenie Kociewskie ma na promocję regionu, nadanie mu tytułu Ambasadora Kociewia jest w pełni uzasadnione – podkreślał Sławomir Czechowski, wójt gminy Skórcz. - Stowarzyszeni nie tylko promuje Kociewie, ale także przyczynia się do jego rozwoju, integracji społecznej i ochrony środowiska.

Najwyraźniej podnoszone walory zyskały także uznanie w oczach członków Kapituły.

Kolejna kategoria – biznes. Laureatem został Bank Spółdzielczy w Skórczu, który od wielu lat jest instytucją wspierającą rozwój Kociewia. Oferuje nie tylko narzędzia finansowe i wsparcia dla lokalnej przedsiębiorczości, ale i w sposób wyjątkowy wspiera także rolników, co w naszej rolniczej gminie ma szczególne znaczenie – podkreśla Artur Herold, wójt gminy Zblewo. - Godne podkreślenia jest także społeczne zaangażowanie banku, który jest mecenasem i partnerem wielu wydarzeń kulturalnych, sportowych, czy społecznych nie tylko w naszej gminie, ale w całym regionie.

Prezes BS w Skórczu (fot. Krystyna Paszkowska | Zawsze Pomorze)

Wójt zaznaczył także, że BS w Skórczu jest placówką cieszącą się od pokoleń autorytetem wśród mieszkańców i instytucji. Jest godnym zaufania partnerem nie tylko w biznesie, ale także w codziennym życiu mieszkańców gminy. Niezależnie od tradycyjnie przyznawanych tytułów Ambasadora Kociewia Kapituła postanowiła przyznać jeszcze jeden – honorowy tytuł. Honorowym Ambasadorem Kociewia zostało Towarzystwo Miłośników Ziemi Kociewskiej, które w ubiegłym roku świętowało już jubileusz 50-lecia działalności. 

Pierwsze działania mające na celu powołanie towarzystwa, które zajmowałoby się ochroną dziedzictwa Kociewia oraz propagowaniem regionu sięgają 12 grudnia 1956 r. Kiedy to zawiązało się w Starogardzie Gdańskim Zrzeszenie Kociewskie. 13 stycznia 1957 r. odbył się Zjazd Kociewiaków. Z tych zalążków w 1973 r. powstało Towarzystwo Miłośników Ziemi Kociewskiej, które działa nieprzerwanie do dziś. Każdy z członków swoim działaniem zapisał się w pamięci mieszkańców Kociewia. Swoim życiem pokazują, jak wartościowi ludzie stąd pochodzą i ile się tutaj dzieje. Jednym z wymiernych efektów działalności TMZK jest ponad 30 ulic w Stargardzie Gdańskim, które noszą imiona osób zasłużonych dla Kociewia. Stowarzyszenie przez wiele lat organizuje Biesiady Literackie w Czarnej Wodzie oraz konkurs na najlepsze poświęcone Kociewiu prace magisterskie, licencjackie, a ostatnio także na prace pisane na studiach podyplomowych. Jak podkreślają członkowie Towarzystwa, byliby bardzo szczęśliwi, gdyby miłością do Kociewia udało im się zarazić jak najwięcej młodych osób, bo to w nich jest przyszłość tej pięknej ziemi.

CZYTAJ TEŻ: V Plachandry Wielkie. Kolejna wielka integracja Kociewiaków, tym razem w Wirtach

Perełką Kociewia została Iga Tobolewska – starogardzianka, która połączyła swoje pasje z umiłowaniem Kociewia. Zajmuje ją decotyw, czyli rękodzieło inspirowane codziennością i Kociewiem. Tworzy nietuzinkowe malowane kartki okolicznościowe, akwarelowe ilustracje dla domowego wnętrza, ręcznie wykonywane hafty. Bazuje na twórczości mistrzyni haftu kociewskiego Marii Wespy. Zajmuje się także copywritingiem, czyli tworzeniem tekstów na potrzeby internetowej reklamy.

O sobie mówi tak: Pochodzę z Kociewia i mieszkam w jego stolicy. W toku swojego życia podejmowałam wiele hobby, które wszechstronnie mnie rozwijały, jednak żadne z nich nie łapało mnie za serce tak jak haftowanie i rysowanie. Z wykształcenia jestem kryminologiem i pedagogiem resocjalizacyjnym, a z serca jestem mamą, żoną, przyjaciółką, siostrą i artystką. Jestem wdzięczna, że moją pasję odkryłam tak wcześnie w życiu. Przyszła do mnie, kiedy miałam 21 lat i już ze mną została. Dzięki niej mogę kultywować zajęcie rodzinne (szyje moja mama, szyła też jej siostra), a także tradycje kultury regionalnej mojej małej ojczyzny – Kociewia. 

Ambasador Kociewia:

Kategoria indywidualna
Mirosława Möeller

Kategoria zbiorowa
Aktywni Kociewiacy

Kategoria biznesu
Bank Spółdzielczy w Skórczu

Honorowy Ambasador
Towarzystwo Miłośników Ziemi Kociewskiej

Perełka
Iga Tobolewska


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Reklama
Reklama
Reklama