Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama

Uzdrowisko Niedźwiednik. Przed nami 15. odsłona popularnego festiwalu Narracje

Instytut Kultury Miejskiej wraz z Gdańską Galerią Miejską zapraszają na Niedźwiednik na kolejną edycję festiwalu Narracje. Instalacje i interwencje w przestrzeni dzielnicy zobaczymy 15 i 16 listopada.
Uzdrowisko Niedźwiednik. Przed nami 15. odsłona popularnego festiwalu Narracje

Autor: Karol Makurat | Zawsze Pomorze

Narracje 2024 na gdańskim Niedźwiedniku

Narracje to festiwal sztuki współczesnej prezentowanej w przestrzeni publicznej Gdańska. Prace artystyczne, jak wyjaśniają organizatorzy,  stają się nawigatorem miejskiej przygody: posługując się różnymi narzędziami, pozostają w bliskiej relacji z przestrzenią. Prowokują, interweniują i zrywają warstwy codzienności, by ujawnić ukryte znaczenia. Festiwal odbywa się każdego roku jesienią, zawsze w innej dzielnicy, która staje się punktem odniesienia i inspiracją

Kuratorami 15. edycji Festiwalu sztuki współczesnej zostali Zuzanna Mielczarek — architektka i badaczka oraz Mateusz Włodarek — socjolog i kulturoznawca. Ich koncepcja „Uzdrowisko Niedźwiednik”, ma na celu zadanie pytania o to, czy osiedle mieszkaniowe może stać się całorocznym sanatorium dla jego mieszkańców.

Narracje na Oruni (fot. Bogna Kociumbas-Kos)

Biogramy kuratorów Festiwalu Narracje 2024

Zuzanna Mielczarek - architektka, badaczka architektury, kuratorka. Absolwentka Wydziału Architektury w Delft w Niderlandach, doktorantka Wydziału Architektury Politechniki Warszawskiej w dziedzinie mieszkalnictwa. Na Wydziale Architektury w Brnie prowadzi razem z Kacprem Kępińskim Inclusive Housing Studio. Ekspertka ds. projektów innowacyjnych i społecznych w PFR Nieruchomości. W Narodowym Instytucie Architektury i Urbanistyki zajmuje się kuratorstwem wystaw i projektów popularyzatorskich. Wspólnie z Kamilem Trepką prowadzi „Podcast Mieszkaniowy" Krytyki Politycznej.

Mateusz Włodarek – kulturoznawca, socjolog oraz badacz architektury. Ukończył studia kuratorskie na Uniwersytecie Artystycznym w Poznaniu i obecnie jest doktorantem na Wydziale Socjologii Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Pracował w Zachęcie – Narodowej Galerii Sztuki, gdzie specjalizował się w dokumentowaniu najnowszych zjawisk w sztuce. Aktualnie związany jest z Narodowym Instytucie Architektury i Urbanistyki, gdzie pracuje nad projektami wystawienniczymi.

Narracje na Oruni (fot. Bogna Kociumbas-Kos)

Narracje 2025. Chcesz zostać kuratorem?

Instytut Kultury Miejskiej wspólnie z Gdańską Galerią Miejską zapraszają kuratorów oraz kuratorki z Polski i zagranicy do udziału w otwartym konkursie na koncepcję 16. edycji festiwalu Narracje. Przyszłoroczna edycja odbędzie się w dniach 7-8 listopada 2025 r. w gdańskiej dzielnicy Aniołki. Zgłoszenia można przesyłać drogą mailową na adres: [email protected] lub pocztą tradycyjną na adres: Instytut Kultury Miejskiej, Targ Rakowy 11, 80-806 Gdańsk, z dopiskiem „NARRACJE 2025”.

Aniołki, dzielnica, która wzięła nazwę od kościoła Wszystkich Bożych Aniołów, wyróżniają się szeregiem historycznych, charakterystycznych miejsc, które wciąż odgrywają istotną rolę w historii miasta. Wielka Aleja Lipowa, powstała przeszło 250 lat temu, to unikalna w skali kraju czterorzędowa aleja śródmiejska, założona w XVIII wieku z inicjatywy burmistrza Daniela Gralatha. Plac Zebrań Ludowych, dawniej miejsce turniejów rycerskich i jarmarków, obecnie służy jako przestrzeń dla wydarzeń kulturalnych. W dzielnicy znajduje się także założony pod koniec XIX wieku Park Steffensów. Inne ważne punkty to Czołg-pomnik T-34, willa Leona Astrachana oraz znajdująca się w dawnym budynku ujeżdżalni Opera Bałtycka, stadion Lechii Gdańsk i Politechnika Gdańska, która do dziś jest jednym z najbardziej charakterystycznych budynków nie tylko dzielnicy, ale i całego miasta.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Reklama
Reklama
Reklama