Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama

Startują Gdańskie Targi Książki! Święto dobrej literatury, popularnej, ale i tej mniej znanej

W piątek, 13 września rozpoczną się 6. Gdańskie Targi Książki. Ciesząca się ogromną popularnością impreza potrwa do niedzieli
Gdańskie Targi Książki
Gdańskie Targi Książki cieszą się ogromną popularnością

Autor: Gdańskie Targi Książki | Facebook

Gdańskie Targi Książki to święto dobrej literatury: tej popularnej, nagradzanej, ale i niszowej, mniej znanej. Trzydniowe targi są czasem spotkań autorskich i premier wydawniczych. To także okazja, by porozmawiać o literaturze, kulturze oraz aktualnych kwestiach społecznych z pisarzami i pisarkami, wziąć udział w debatach, warsztatach i panelach dyskusyjnych. 

- Proza, poezja, reportaż, komiks, literatura dziecięca i młodzieżowa (young adult) czekają na każdego, kto zechce nas odwiedzić w Europejskim Centrum Solidarności – zapraszają organizatorzy.

Wśród gości Andrzej Stasiuk (fot. Tomasz Gotfryd)

Poznaj autora

W programie m.in., tak lubiane przez czytelników, spotkania autorskie. Wśród gości m.in. Filip Springer, Joanna Bator, Andrzej Stasiuk, Jacek Hugo-Bader, Zbigniew Rokita, Jan Daniluk. To okazja do rozmowy, stawiania pytań, ale i podpisywanie książek, z których wiele będzie u miało swoje premiery. 

Już pierwszego dnia targów, w piątek będzie można poznać autorów książek nominowanych do Nagrody Literacka Podróż Hestii. Z czytelnikami spotkają się: Karolina Lewestam, autorka książki „Silla", Zygmunt Miłoszewski, autor „Hydropolis 2. Walcz", Katarzyna Ryrych, autorka „Księżniczki na wygnaniu, czyli osiem żywotów Reginy Różyczki", Maria Strzelecka, autorka książki „Hajda. Beskid bez kitu", Natalia Szostak, autorka „Zguby" .

Z czytelnikami spotkają się też Michał Rusinek i Iwona Kalenik, a to w związku premierą książki pt.: „Gdańsk z lotu ptaka dla dziewczynki i chłopaka”. Z kolei Jacek Lewinson promować będzie „Angielsko-polski słownik seksualizmów”. 

O książce pt.: „Europejczycy z kantonu Polska” - rozmowa z Basilem Kerskim. 

A o „1989. Pozytywny mit” mówić będą Mirosław Wlekły oraz Danuta Kuroń.

W niedzielę spotkanie z Julią Armfield i polska premiera książki pt. „Nasze podmorskie żony” (fot. Sophie Davidson)

Dyskusje i debaty

W sobotę: „Czy ptaki są głupie?” - to tytuł rozmowy z Markiem Maruszczakiem, autorem hitu „Głupie ptaki Polski”. O swojej książce „Testament” opowie przybyłym ks. Adam Boniecki. 

W sobotę także rozmowa dotycząca książki o cechach rzemieślniczych w dawnym Gdańsku. To spotkanie z okazji obchodów 75-lecia wydawnictwa Muzeum Narodowego w Gdańsku.„Literatura w walce o równość" to z kolei tytuł debaty o ustawie o związkach partnerskich. W dyskusji wezmą udział: Renata Lis, Marta Abramowicz, Piotr Jacoń. 

„Co YA paczę?” - pod takim hasłem odbędzie się dyskusja panelowa o modelach zachowań i relacjach międzyludzkich w literaturze YA, przekładanej i nie tylko. Jak i dlaczego ją tłumaczyć - porozmawiają tłumaczki i tłumacze specjalizujący się w przekładach YA.

„Literatura kobieca” – to z kolei spotkanie autorskie z Małgorzatą Rogalą i Wiolettą Piasecką. Rozmowę poprowadzi dziennikarka „Zawsze Pomorze” Ryszarda Wojciechowska. Joanna Jax - mistrzyni powieści obyczajowo-historycznych mówić będzie m.in. o tym, dlaczego historia najnowsza to podatny grunt dla jej wyobraźni.

Mieczysław Gorzka spróbuje wytłumaczyć, dlaczego wszystkie gatunki prowadzą do kryminału. Krzysztof Bochus z kolei będzie odpytywany ze swojego literackiego "ojcostwa", a także uchyli rąbka tajemnicy swojej najnowszej książki pt. "Kamień tunguski" , która ukaże się już w październiku. 

Marta Dzido opowie o książce pt.: „Kobiety Solidarności. Materiały odrzucone”, a Mieczysław Gorzka o książce „Wszystkie gatunki prowadzą do kryminału”. Tego samego dnia spotkanie autorskie z Alkiem Rogozińskim i premiera tytułu „Jak wykończyć teściowe”. 

W programie też propozycje dla najmłodszych: choćby warsztaty dla dzieci z Salcią Hałas i Martą Kurczewską wokół książki „Bliżej”.

W niedzielę spotkanie autorskie z Janem Danilukiem i promocja książki pt.: „Narodziny miasta. Miniatury o wilhelmińskim Gdańsku (1890-1914)” (fot. Dawid Linkowski)

Rodzinnie

Także w sobotę odbędzie się gala wręczenia Nagrody Edytorskiej Polskiego PEN Clubu i Konsula Honorowego Wielkiego Księstwa Luksemburga w Sopocie.

Na niedzielę z kolei zaplanowano spotkanie ze Stefanem Chwinem i promocję jego książki „Mój Gdańsk”. Tego samego dnia - polska premiera książki pt. „Nasze podmorskie żony” Julii Armfield. 

Mariusz Szczygieł będzie natomiast gościem spotkania dla rodzin z dziećmi od lat 5, w ramach specjalnej edycji projektu „Książka w roli głównej” Teatru Miniatura. 

I kolejna propozycja dla najmłodszych: warsztaty Teatru Miniatura pt.: „Książka w roli głównej” dla dzieci w wieku 5-11 lat. Zajęcia poprowadzi Monika Tomczyk, pedagożka teatralna. Liczba miejsc ograniczona - obowiązują zapisy. Zgłoszenia uczestników na adres: [email protected]

W niedzielę także promocja tytułu „Narodziny miasta. Miniatury o wilhelmińskim Gdańsku (1890-1914)” i spotkanie autorskie z Janem Danilukiem.

  • Szczegóły bogatego programu: www.gdanskietargiksiazki.pl
  • 13-16 września, Europejskie Centrum Solidarności (Pl. Solidarności 1, Gdańsk)
  • Wstęp na wszystkie wydarzenia jest bezpłatny
Więcej o autorze / autorach:
Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama