Jedną z najczęstszych przyczyn wielu problemów zdrowotnych najmłodszych Polaków jest zbyt niski poziom aktywności fizycznej. By zrozumieć powagę problemu, wystarczy przytoczyć kilka faktów: 32 proc. polskich dzieci w wieku 7-9 lat ma nadwagę lub jest otyłych - wynika z danych Światowej Organizacji Zdrowia. W europejskich statystykach daje to Polsce niechlubne 8. miejsce!
Instytucje zajmujące się zdrowiem Polaków szacują, że na astmę cierpi 8-10 proc. dzieci, a choroby alergiczne (np. alergiczny nieżyt nosa, alergie pokarmowe czy atopowe zapalenie skóry) dotykają 20-30 proc. Szacuje się też, że nawet 50-60 proc. dzieci i młodzieży w wieku szkolnym ma różnego rodzaju wady postawy (np. skrzywienia kręgosłupa, płaskostopie, problemy z ustawieniem miednicy i kolan).
Fundacja „Sport na Zdrowie” od 2011 roku aktywnie działa na rzecz innowacyjnych terapii, edukacji prozdrowotnej, rehabilitacji i aktywizacji sportowej wśród dzieci i młodzieży oraz osób z niepełnosprawnością. Realizowane przez nią programy wykorzystują wyjątkowe warunki klimatyczne Pomorza oraz zasoby naturalne, czyli sopocką solankę.
Nasi podopieczni, uczestnicząc z zajęciach profilaktycznych czy leczniczych, uczą się również, jak radzić sobie z chorobą, zerwać ze stereotypami, przekroczyć ograniczenia, uwierzyć w siebie, w pełni korzystać ze swoich możliwości. Współpraca Fundacji z wybitnymi specjalistami zaowocowała opracowaniem innowacyjnych terapii wspomagających leczenie farmakologiczne takich chorób jak: astma, atopowe zapalenie skóry, otyłość, wady postawy, choroby neurologiczne – mówi Joanna Małaczyńska-Rentfleisz, dyrektor Ośrodka Terapii, Edukacji i Aktywizacji Sportowej dla Dzieci, prowadzonego w Sopocie przez Fundację Sport na Zdrowie.
Konferencja „Rola aktywności fizycznej w profilaktyce i terapii chorób cywilizacyjnych w wieku rozwojowym” organizowana w Szemudzie to kolejne działanie Fundacji, które ma na celu podnoszenie świadomości zdrowotnej mieszkańców Pomorza.
W Szemudzie o profilaktyce
O różnych aspektach zdrowia, profilaktyki prozdrowotnej, leczenia i fizjoterapii mówić będą uznane autorytety z pomorskich uczelni wyższych i szpitali.
Wiedza o pozytywnej roli aktywności fizycznej u dzieci z problemami zdrowotnymi, także jako elemencie profilaktyki chorób cywilizacyjnych, zbyt wolno jeszcze przebija się do świadomości społecznej. Dlatego intensyfikujemy nasze działania i chcemy regularnie edukować w tym zakresie osoby pracujące z dziećmi, m.in. nauczycieli wychowania fizycznego, nauczycieli wychowania początkowego, trenerów, fizjoterapeutów oraz, oczywiście, rodziców i opiekunów – podkreśla Joanna Małaczyńska-Rentfleisz.
Przy okazji konferencji okoliczni mieszkańcy będą mogli skorzystać z bezpłatnych badań i zabiegów profilaktycznych, m.in.: badania składu ciała, pomiaru ciśnienia i cukru, lampy sollux, lampy bioptron oraz boa mini.
Program konferencji
- 10.00 otwarcie konferencji
- 10.15 Astma i choroby alergiczne jako problem społeczny wśród dzieci i młodzieży – lek. Magdalena Rodziewicz, specjalista pediatrii i alergologii, Szpital Polanki w Gdańsku
- 10.30 Problem otyłości i wad postawy wśród dzieci i młodzieży – prof. dr hab. n. med. Barbara Kamińska, Gdański Uniwersytet Medyczny
- 10.50 Problemy neurologiczne wieku rozwojowego – prof. dr hab. n. med. Ewa Pilarska, Gdański Uniwersytet Medyczny
- 11.10 Wpływ edukacji prozdrowotnej i aktywności sportowej na poprawę jakość życia osób z problemami zdrowotnymi – dr n. med. Ewa Grymel-Kulesza, Wyższa Szkoła Zdrowia w Gdańsku
- 11.50 Czy sport jest tylko dla wybranych? Aktywność fizyczna a profilaktyka chorób przewlekłych w różnych etapach życia – dr hab. Anna Szumilewicz, prof. AWFiS Akademia Wychowania Fizycznego i Sportu w Gdańsku
- 12.10 Dziecko przewlekle chore w placówce oświatowej – Marzena Kozłowska, pedagog, psychotraumatolog, Pomorskie Centrum Edukacji Nauczycieli
- 12.30 Innowacyjne metody wsparcia w chorobach cywilizacyjnych – Joanna Małaczyńska Rentfleisz, dyrektor Fundacja Sport na Zdrowie
- 12.45 Podsumowanie, czas na dyskusje, pytania do prowadzących
Udział w konferencji jest bezpłatny. Obowiązuje rejestracja na stronie: https://sportnazdrowie.org/. Tam też można znaleźć program wydarzenia oraz informacje o prelegentach.
Port Zdrowia w Szemudzie
Również 17 września w Szemudzie zainauguruje działalność, stworzony przez Fundację Sport na Zdrowie na wzór sopockiej placówki, ośrodek Port Zdrowia. Znajdą się tam m.in.: nowoczesny basen rehabilitacyjny z sopocką solanką, sale rehabilitacyjne z tężnią solankową, salą do haloterapii, sala fizjo, gabinet lekarski i zabiegowy.
Napisz komentarz
Komentarze