Od samego początku działania w Sztumie tej szkoły, nazywana jest potocznie "Medykiem" i to określenie stosowane do dziś. Mimo wielu zmian organizacyjnych, kadrowych, wprowadzania nowych kierunków kształcenia. W roku 1960 było to czteroletnie Państwowe Liceum Pielęgniarstwa. Od roku 1996 placówka ma status szkoły policealnej. Dziś przygotowuje m.in. opiekunów medycznych, opiekunki środowiskowe, asystentki stomatologiczne, terapeutów zajęciowych, asystentów osoby niepełnosprawnej, techników masażystów czy podologów. Kierunków prowadzi łącznie 12.
CZYTAJ TEŻ: Sztum: ponad 100 milionów kosztować będą inwestycje w tutejszym szpitalu
Siedzibą szkoły jest duży gmach wchodzący w skład kompleksu szpitala w Sztumie. Nauka odbywa się tylko w części pomieszczeń, pozostałe kondygnacje zajmują oddziały szpitalne. Od wielu lat podnoszono potrzebę nowego lokum dla uczennic i uczniów - impulsem stało się przejęcie szpitala przez nowego operatora, grupę American Heart Of Poland. W rozmowach ze sztumskim Starostwem Powiatowym, odpowiedzialnym za organizację opieki medycznej na terenie powiatu, grupa AHP wskazywała na potrzebę wykorzystania całego budynku, m.in. na rozbudowę rehabilitacji oraz rehabilitacji kardiologicznej. Oczywiście po gruntownym remoncie i modernizacji, szpitalne budynki pochodzą przecież sprzed połowy poprzedniego stulecia.
Porozumienie osiągnięto. Pomorska Medyczna Szkoła Policealna otrzyma nowy budynek, zaprojektowany i zbudowany od podstaw zgodnie z potrzebami takiej placówki. Finansowanie tej inwestycji zapewnił Urząd Marszałkowski, w kosztach partycypuje też samorząd powiatu sztumskiego. Nowa szkoła powstaje na terenie szpitala, tworząc prawdziwy medyczny kompleks. Nie będzie też problemu z praktycznymi zajęciami dla części kierunków.
ZOBACZ RÓWNIEŻ: Sztum: Szpital zamyka oddział pediatryczny. Co z pacjentami?
- Nowy budynek jest już gotowy w stanie surowym, trwa wyposażanie w instalacje, posadzki, podłogi, wszelką armaturę. Wkrótce rozpocznie się wstawianie mebli oraz wyposażenia specjalistycznego. Nowy rok szkolny 2024/2025 szkoła rozpoczyna jeszcze w dotychczasowym lokum, lecz za rok z pewnością stanie się to już w nowym budynku. Dla szkoły to wielka szansa rozwoju, ponieważ stary budynek nie pozwalał na rozmaite inwestycje, teraz to się zmieni. Szkoła będzie "na swoim", natomiast operator szpitala zyska możliwość przygotowania całego gmachu rehabilitacji pod swoje potrzeby - informuje Leszek Sarnowski, starosta sztumski.
Warto zwrócić uwagę, że sztumska szkoła przygotowuje wykwalifikowanych pracowników w wielu specjalnościach związanych z medycyną, które są często niedostrzegane i niedoceniane. Lekarze i pielęgniarki kształcą się na poziomie szkół wyższych, tymczasem bez wielu pracowników innych profesji nie sposób wyobrazić sobie pracy szpitala czy poradni.
Napisz komentarz
Komentarze