W zbiorach Muzeum Narodowego w Gdańsku oraz innych muzeów regionu znajduje się wiele niezwykłych przedmiotów o nietypowych kształtach i zapomnianym już dziś przeznaczeniu - puchar zrobiony z rogu żubra, cynowa armatka z jednym kołem, niewielki żelazny powóz, metalowe i drewniane wywieszki w kształcie beczek lub strzał, a także srebrne, cynowe i drewniane puchary, kubki i skrzynki.
Na wielu z nich wyryto nazwiska zapomnianych dziś ludzi i najróżniejsze znaki ukazujące na przykład głowy wołu, koła zębate lub cyrkle i wiele innych wizerunków. Najstarsze z tych przedmiotów pochodzą z epoki średniowiecza, najnowsze z końca XIX w. Przedmioty te były użytkowane przez członków korporacji, które nazywamy cechami.
CZYTAJ TAKŻE: Chwytał zmienność natury i migotliwość światła. Nowa wystawa w Pałacu Opatów
- Cechy były wspólnotami osób wykonujących ten sam zawód, zapewniającymi im bezpieczeństwo i stabilność pracy, także wzajemną pomoc w wypadku problemów w prowadzeniu tych małych przedsiębiorstw. Funkcje i znaczenie cechów wykraczały jednak daleko poza sferę zawodową i obejmowały wiele codziennych spraw, takich jak opieka nad chorymi, sierotami i wdowami oraz udział we wspólnotach religijnych, który na co dzień wyrażał się wspólną modlitwą – mówią twórcy wystawy „Wspólnoty pracy i wiary. Cechy w miastach Prus Królewskich” w gdańskim Muzeum Narodowym. - Postanowiliśmy pokazać na naszej wystawie liczne zachowane w zbiorach naszego muzeum, oraz w innych muzeach regionu, zabytki związane z działalnością cechów w miastach dawnych Prus Królewskich. Chcieliśmy poznać ich historie, a jednocześnie historie ludzi, którzy je użytkowali. Tak poznaliśmy wytwórcę łyżek, któremu tylko ze względu na podeszły wiek pozwolono sprzedawać je przed gdańskim Dworem Artusa, malarza-wynalazcę, któremu inni gdańscy malarze grozili pobiciem i zniszczeniem majątku i wiele innych osób... Okazało się, że przedmioty pokazane na wystawie odsłaniają świat znacznie bardziej złożony, intrygujący również współczesnego człowieka. Skłaniają nas bowiem do namysłu nad tym, w jaki sposób funkcjonuje społeczeństwo i gospodarka oraz jakie są rzeczywiste narzędzia i hamulce rozwoju.
Na wystawie „Wspólnoty pracy i wiary. Cechy w miastach Prus Królewskich”, w towarzyszącej jej dwutomowej publikacji oraz w ramach wydarzeń związanych z wystawą zaprezentowane zostały wyniki kilkuletniej pracy muzealników.
- Odsłaniamy historię – wyjaśniają - ale także zachęcamy do refleksji nad tym, czy świat, o którym opowiadają prezentowane zabytki i dokumenty nie jest czasem podobny do naszego i czy nie musimy mierzyć się z tymi samymi codziennymi wyzwaniami, przed którymi stali bohaterowie naszych opowieści?
- 13 września - 24 listopada 2024
- Wernisaż: 13 września, godz. 18:00, Zielona Brama, Długi Targ 24 w Gdańsku
Napisz komentarz
Komentarze