Spektakl Nowego Teatru im. Witkacego w Słupsku
„Na borg” to rozpięta między światem nieba i ziemi baśń o prawie do godnego życia, pełna ludowego humoru, groteski i pytań o sprawy ostateczne. Wydająca ostatnie tchnienie Anielka postanawia podważyć odwieczne prawa i pozostać na ziemi. Okazuje się, że buntowniczek takich jak ona jest we wsi więcej. Wywołuje to niemałe poruszenie, a same Niebiosa wysyłają śledczych w poszukiwaniu krnąbrnych uciekinierek.
- Spektakl prezentowany jest w byłym Żydowskim Domu Przedpogrzebowym przy ul. Rabina dr Maxa Josepha 6 w Słupsku
- 6-8 września, godz. 19
- Szczegóły: www.nowyteatr.pl
***
Młoda Muzyka Dawna w gminie Kolbudy
Przed nami X, jubileuszowa edycja Festiwalu Młoda Muzyka Dawna, który odbędzie się w dniach 6–8 września w różnych miejscowościach gminy Kolbudy. Festiwal, organizowany przez Fundację Horyzonty Sztuki, ma na celu promowanie młodych artystów oraz wspieranie integracji lokalnej społeczności poprzez twórcze spotkania między artystami a publicznością.
W ramach festiwalu odbędą się nie tylko koncerty, ale również wydarzenia angażujące publiczność, takie jak warsztaty rodzinne oraz Noc Tańca z Witkiem Brodą i jego kapelą.
- Wstęp na wydarzenia wolny
- Program festiwalu: www.mlodamuzykadawna.com
CZYTAJ TAKŻE: Trójmiasto filmowe i serialowe. „Minghun”, „Furioza 2”, "Heweliusz", czyli… kręci się
***
Inauguracja Festiwalu Pianistyki Polskiej w Słupsku
7 września rozpoczyna się 58. Festiwal Pianistyki Polskiej w Słupsku.
Pierwszy Festiwal odbył się w dniach 7 - 17 września 1967 r. W popularyzacji imprezy, a także Grodu nad Słupią ogromne zasługi miał Jerzy Waldorff. Od I do XX FPP wygłaszał prelekcje, a później utrwalał w mediach wysoką pozycję tej imprezy, oraz Słupska - jako ważnego ośrodka kultury w kraju. W uznaniu zasług otrzymał tytuł Honorowego Obywatela Słupska, a popiersie Jerzego Waldorffa (dłuta Mieczysława Weltera) umieszczone jest w holu budynku słupskiej filharmonii.
- Program 58. Festiwalu Pianistyki Polskiej: stsk.slupsk.pl/festiwal-pianistyki-polskiej
- 7-11 września
- Koncert inauguracyjny: Polska Filharmonia Sinfonia Baltica im. Wojciecha Kilara, ul. Jana Pawła II w Słupsku
***
Picasso w Człuchowie
Do 22 września można oglądać w Człuchowie wystawę 16 prac Pabla Picassa. W sali wystaw czasowych Muzeum Regionalnego, a więc na człuchowskim zamku prezentowane są wybitnego artysty litografie na papierze. Powstały one jako ilustracje do „La Comedie Humaine” „Ludzka Komedia”, cyklu powieści i opowiadań Honoriusza Balzaka. Pablo Picasso swoje prace wykonał w 1954 roku na zlecenie wydawnictwa Teriade. Eksponaty prezentowane w Człuchowie pochodzą ze zbiorów Epicentrum Art Gallery z Opola.
Muzeum Regionalne w Człuchowie – Zamek, do 22 września
***
Święto Plonów w Swołowie
Powiatowo-Gminne Święto Plonów odbędzie się 7 września 2024 r. w Swołowie na terenie Muzeum Kultury Ludowej Pomorza (Zagroda nr 15).
Święto Plonów to święto dziękczynienia za plony, radość z owoców ziemi, pracy rąk ludzkich oraz szacunek dla tradycji i chleba. Tradycyjnie święto plonów będzie świętem mieszkańców Gminy Redzikowo oraz całego Powiatu Słupskiego, ale przede wszystkim, okazją do wyrażenia wdzięczności dla ciężkiej pracy rolników, którzy pod koniec sierpnia kończyć będą tegoroczne zbiory – zapowiadają organizatorzy.
W programie m.in.: przejście korowodu dożynkowego przez Swołowo (formowanie się do godziny 14:45), koncert koncert Piotra Cugowskiego. Dodatkowo: Dzień otwarty Muzeum Kultury Ludowej, jarmark dożynkowy, strefa gastronomiczna, strefa animacji dziecięcej.
Transport
Na Powiatowo – Gminne Święto Plonów, zostanie uruchomiona dodatkowa – bezpłatna – komunikacja PKS Słupsk SA. Trasa obowiązująca w dniu 7.09: Słupsk – Swołowo – Słupsk.
- Szczegóły programu i dojazdu: www.swolowo.pl
- 7 września, Swołowo teren Muzeum Kultury Ludowej Pomorza (Zagroda nr 15).
- Wstęp wolny
CZYTAJ TAKŻE: Festiwal Fotografii „W Ramach Sopotu”. Jubileuszowa 10. edycja pod hasłem „Północ”
***
Inscenizacje historyczne we Władysławowie
Muzeum Pancerne w Kłaninie, Tank Hunter oraz Centrum Kultury we Władysławowie zapraszają na kolejną odsłonę inscenizacji historycznych „Bitwa o Wielką Wieś".
6-7 września 2024 r.
- Władysławowo, wejście na plażę nr 1 przy porcie rybackim (wydma)
6 września 2024 r., godzina 19:00:
- Bitwa o Wielką Wieś (1939) - inscenizacja historyczna dioramy: od godziny 17:00
7 września 2024 r., godzina 15:00:
- lądowanie Aliantów w Normandii (D-Day, 1944) - inscenizacja historyczna dioramy: do godziny 17:00
Wstęp wolny.
***
Festiwal big-beatu pamięci Ady Rusowicz w Dzierzgoniu
Koncert Ani Rusowicz będzie kulminacją pierwszego Festiwalu Rock’n’Rolla i Big-Beatu im. Ady Rusowicz w Dzierzgoniu. Dlaczego właśnie tam? Ponieważ Ada wychowywała się w tym mieście, wzięła w nim ślub, potem dzieciństwo spędziła tam jej córka. Festiwal Rock’n’Rolla i Big-beatu im. Ady Rusowicz rozpoczną warsztaty z udziałem utalentowanych ludzi, którzy przesłali wcześniej swoje zgłoszenia – poprowadzi je Ania Rusowicz. O godzinie 16 na estradzie na Wzgórzu Zamkowym rozpoczną się występy najlepszych, wyłonionych w trakcie tych warsztatów. Po nich na scenie pojawią się młodzi ludzie, pracujący na co dzień w sekcjach wokalnej i tanecznej Dzierzgońskiego Ośrodka Kultury, następnie seniorzy z miejscowego klubu „Katarzynka”. Nie zabraknie czegoś „dla ciała”, bowiem w strefie gastronomicznej serwowane będą potrawy regionalne. Wielkim finałem wieczoru będzie koncert Ani Rusowicz, którego rozpoczęcie planowane jest około godz. 18. Co trzeba podkreślić – artystka wystąpi dokładnie w 80 rocznicę urodzin Ady Rusowicz.
- 8 września Wzgórze Zamkowe w Dzierzgoniu. Wstęp wolny
***
Wystawa „Miasto” w Fabryce Sztuk Tczewie
W tczewskiej Fabryce Sztuk ekspozycja prac Sashko Balabai „Miasto”. Urodzony w 1971 roku Sashko Balabai to reżyser filmowy, artysta audiowizualny, członek Ukraińskiej Akademii Filmowej, fotograf, dziennikarz, wolontariusz. Brał udział w wielu wystawach i projektach artystycznych. Pracuje w swoim własnym stylu, który krytycy sztuki nazwali „bąbelkowy naiw” lub „sztuka akustyczna”. Na wystawie zobaczymy wykonane tą techniką miasta, m.in. Tczew, Sopot, Poznań, Malbork, Paryż, Budapeszt, Mariupol. „Chcę żeby moje obrazy wywoływały u ludzi jasne i pozytywne emocje. To właśnie w poszukiwaniu pozytywnych emocji zanurzyłem się w malarstwie po ciężkiej depresji podczas kwarantanny. Ta arteterapia pomaga mi przetrwać chwile społecznej próżni i powrót do udanej twórczości. Pomysły na obrazy odnajduję w codzienności – to są wspomnienia z dzieciństwa, inspiracje w czasie zwiedzania wystaw sztuki, ciekawych wydarzeń, podróży. Na każdym moim obrazie są kolorowe bąbelki przypominające piłki w suchym basenie dla małych dzieci, dla mnie to symboliczny powrót do spokojnego i szczęśliwego dzieciństwa, chwile spokoju i miłości. Ponadto jeżeli przez dłuższy czas oglądasz moje obrazy – to możesz usłyszeć szelest bąbelków” – wyznaje twórca.
- 10.09, godz. 18.00 – wernisaż
- Wystawa czynna do 30.09
- Fabryka Sztuk, Tczew, ul. 30 Stycznia
Spotkanie autorskie z Tomaszem Hildebrandtem
Na spotkanie autorskie z Tomaszem Hildebrandtem zaprasza Miejska Biblioteka Publiczna w Tczewie. Autor książek z gatunku: horror, kryminał, sensacja, thriller, literatura piękna tym razem da się poznać jako poeta. Będzie promował swój pierwszy tomik wierszy „Skroplina”.
Spotkanie poprowadzi Tomasz Płatek.
10 września w budynku głównym Miejskiej Biblioteki Publicznej w Tczewie przy ul. Jarosława Dąbrowskiego 6.
Wstęp wolny
O autorze:
Tomasz Hildebrandt urodził się w 1977 roku w Tczewie. To w tym mieście ostatecznie osiadł na stałe po latach emigracji i poszukiwań życiowej drogi. Jest absolwentem wydziału prawa Uniwersytetu Gdańskiego i University of Glasgow. Po powrocie do Polski zaczął pisać książki i zajmować się animacją kultury. Pracował, m.in. w Europejskim Centrum Solidarności oraz przy organizacji i produkcji wielu wydarzeń: festiwali, koncertów czy widowisk. Kierował projektem Strefy Kibica EUFA EURO 2012. Był dyrektorem klubu Plama Gdański Archipelag Kultury. Szefował Międzynarodowemu Festiwalowi Teatrów Plenerowych i Ulicznych FETA. Pod koniec 2019 r. wygrał konkurs na dyrektora Centrum Kultury i Sztuki w Tczewie. Pełni tę funkcję do dziś.
Literacko debiutował w 2010 roku przychylnie przyjętą przez krytyków powieścią „Wyjechać, nie wrócić”, a w kolejnych latach ukazały się powieści „Doty”, „Góry umarłych”, „Wymiary mroku”, „Czerwony szkwał”, a opowiadanie „Opowieść wigilijna” znalazło się w zbiorze „Upiorne święta”.
***
Targowisko Staroci na tczewskiej starówce
Już 8 września na Starym Mieście zagości targ staroci i różnorodności. To miejsce dla kolekcjonerów, rękodzielników i wszystkich tych, którzy chcą sprzedać już niepotrzebne, a zalegające w domu rzeczy.
Niepowtarzalne wyroby handmade, stare przedmioty z duszą, odzież i dodatki, książki i zabawki, naturalna żywność – to wszystko znajdziemy na ponad 150 stoiskach. Przez kilka godzin będziemy mogli zrobić zakupy, poszperać wśród tysiąca drobiazgów, a także porozmawiać z wystawcami. Dla dzieci przygotowano strefę zabaw, warsztatów oraz grę z nagrodami.
PROGRAM:
10.00-15.00 - strefa handlu
10.30-14.30 - strefa animacji: gra terenowa szlakiem rzemiosła w ramach Europejskich Dni Dziedzictwa, warsztaty lalki motanki, warsztaty garncarstwa
MIEJSCE:
Tczew: plac Hallera, Skwer Doktora Schefflera, ul. Mickiewicza, ul. Krótka, ul. Jarosława Dąbrowskiego (deptak), ul. Wyszyńskiego (deptak), ul. Łazienna (fragment przy bibliotece)
KOMUNIKATY:
Zmiana organizacji ruchu (całkowite wyłączenie pl. Hallera – vis a vis kamienic 1-6 i 20-24)
***
Napisz komentarz
Komentarze