Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama

O dzieleniu się dobrymi praktykami edukacyjnymi

Zaproszenie na IX Pomorską Konferencję Montessori, która odbędzie się w dniach 6-7.09.2024
O dzieleniu się dobrymi praktykami edukacyjnymi

Autor: materiały prasowe

Kiedy Maria Montessori zakładała w 1907 roku pierwsze przedszkole, nie wiedziała jeszcze, dokąd ta inicjatywa ją zaprowadzi. Władze miasta powierzyły jej za zadanie pracę u podstaw w najbiedniejszej dzielnicy Rzymu, aby - dzięki opiece nad dziećmi - poprawić jakoś życia w tym miejscu. Montessori była z natury swojej, a także z zainteresowań naukowczynią. W związku z tym jej podstawowym narzędziem pracy była obserwacja osoby dziecka, która z czasem stała się jednym z głównych filarów pedagogiki montessoriańskiej.

Początki naszej działalności związane były z marzeniem stworzenia wyjątkowego przedszkola, które będzie bawiło i uczyło poprzez książkę, sztuki plastyczne, teatr. Praca ta napędzała nas do poszukiwania metod i sposobów dotarcia do każdego dziecka, zrozumienia go i stworzenia warunków do harmonijnego rozwoju. Właśnie takim sposobem trafiłyśmy na pedagogikę Marii Montessori. Kiedy wprowadziłyśmy pierwsze elementy montessoriańskie, doznałyśmy oczarowania i zachwytu nad zmianą, jaka pojawiła się w dzieciach i w nas. Pogłębiałyśmy wiedzę o filozoficzno-pedagogicznym systemie opracowanym przez Marię Montessori i tak dziś pracuje nasze przedszkole „Skrawek Nieba” i Szkoła Podstawowa. Obserwacja pracy dziecka i jej efektów inspiruje nas do tworzenia otoczenia, w którym dziecko znajduje odpowiednie narzędzia, możliwości i chęci do rozwoju. Zaś zadaniem nas, dorosłych, jest wspieranie dziecka i trwanie przy nim.

Z tego zachwytu nad filozofią i pedagogiką Marii Montessori powstała idea dzielenia się naszymi praktykami, doświadczeniami i obserwacjami. Kiedy człowieka coś bardzo cieszy, a duma rozpiera, to ma on ochotę mówić o tym wszystkim dookoła. Tak też było i jest z nami. Dziewięć lat temu uznałyśmy, że chcemy pokazywać, jak można zmieniać świat, zaczynając od swoich małych społeczności. Zorganizowałyśmy wówczas naszą pierwszą Skrawkową Konferencję Montessori, aby pokazać pomysły i rozwiązania, które działają i w ten sposób rozpocząć dialog o edukacji z dorosłymi, od których tak bardzo zależy świat dziecka. Głównymi odbiorcami byli rodzice, nauczycielki/e i edukatorki/rzy z całej Polski.

Założeniem konferencji jest dzielić się i uczyć wzajemnie, by móc jeszcze lepiej rozumieć i wspierać dziecko. Co roku kierunkowskazem jest jakaś idea, czy temat, któremu przyglądamy się dokładniej – tym razem jest to „Dobrostan w szkole i w rodzinie”. Osoby, które wykładają i współtworzą z nami to wydarzenie to praktycy, naukowczynie/cy, wizjonerki i wizjonerzy, którzy dzielą się swoją wiedzą, inspirują i często pozwalają zobaczyć więcej. Podczas tegorocznej, IX Pomorskiej Konferencji Montessori, która odbędzie się już 6-7 września, gośćmi specjalnymi są: Natalia Hatalska, analityczka trendów, Kaja Medowska, psycholożka i propagatorka dialogu motywującego, Tomasz Bilicki, pedagog, specjalista od interwencji kryzysowych, jednocześnie uwielbiany przez młodzież nauczyciel, dr Wojciech Glac, zajmujący się badaniami mózgu i neurodydaktyką, organizator „Dni Mózgu”.

Oprócz wyżej wymienionych prelegentek i prelegentów, osobami, które głównie prowadzą warsztaty są nauczycielki/e, praktycy z różnych części Polski. To oni, podczas warsztatów, opowiadają o swoich zachwytach, rozwiązaniach w pracy z uczniami/uczennicami, dzielą się swoim know how, odpowiadając na pytania uczestników/uczestniczek.

W tym roku konferencję organizujemy w dwóch miejscach. Na pierwszy dzień konferencji zapraszamy do Szkoły Podstawowej Montessori w Kowalach i Przedszkola Montessori „Skrawek Nieba”, na drugi do Stacji Orunia GAK. Razem z nami współorganizatorami konferencji są Gmina Kolbudy i GAK. Dokładny program konferencji, a także link do zapisów można znaleźć na stronie: https://konferencja.montessori.kowale.pl

Czym my chcemy się podzielić? Tym, co u nas działa, co się sprawdza i pomaga nam lepiej towarzyszyć dzieciom. Jest kilka innowacji, z których jesteśmy szczególnie dumne, a które są doskonałym dopełnieniem edukacji montessoriańskiej. Oto one: blokowe nauczanie połączone z działaniami artystycznymi, PKES, czyli Pracownia kompetencji emocjonalno-społecznych i edukacja leśna.

Kierując się wnioskami badań z zakresu neurodydaktyki, psychologii motywacji, socjologii, zmieniłyśmy w szkole formę prowadzenia zajęć na system blokowy i spiralny. Opieramy się głównie na pracy projektowej, która pozwala osiągnąć każdemu dziecku wiedzę oraz umiejętności. Przez połączenie przedmiotów humanistycznych i przyrodniczych nasi uczniowie mogą zanurzyć się w temacie, zgłębić go, wnioskować, doświadczać i podziwiać złożoność historii oraz otaczającego nas świata. Wciąż bardzo ważnym elementem jest sztuka, plastyka i muzyka, która wspiera pracę projektową, pozwalając jednocześnie na indywidualną ekspresję. Oprócz wiedzy w czasie bloków projektowych młodzi ludzie ćwiczą wiele innych umiejętności, takich jak: kreatywność, prezentacja, współpraca, wytrwałość i odpowiedzialność za swoją pracę.

Pracowania kompetencji emocjonalno-społecznych to program zajęć terapeutyczno-rozwojowych, które powstały na podstawie obserwacji potrzeb i emocji dziecięcych. Celem tych spotkań/warsztatów jest pokazanie młodym ludziom, jaka moc jest w nich i ile mogą zdziałać. A to wszystko po to, aby przy niezwykle szybko zmieniającej się rzeczywistość oraz towarzyszącego nam poczucia zagrożenia, wywołanego pandemią, wojną, kryzysem klimatycznym, lepiej poznać samego siebie, zyskać balans emocjonalny, nauczyć się różnych praktyk uważności. Zajęcia prowadzone są przez psycholożki, raz w tygodniu dla każdej klasy. W młodszych klasach bardzo ważnym elementem wspierającym i spójnym z założeniami PKES jest piątkowa edukacja przyrodnicza, czyli przeniesienie klasy i lekcji do prawdziwego lasu.

Zapraszamy wszystkich do odwiedzenia nas i poznania miejsca, gdzie dzieci od 2 do 15 r.ż. mogą wzrastać i harmonijnie się rozwijać, a my, dorośli, możemy towarzyszyć im w tej drodze. Już 6 września jest szansa na spotkanie, rozmowę i uczestnictwo w lekcjach i warsztatach, które odbędą się na terenie naszej szkoły w Kowalach.

Dokładny program konferencji, a także link do zapisów można znaleźć na stronie:https://konferencja.montessori.kowale.pl".


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Reklama
Reklama
Reklama