Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama

Szarża pod Krojantami już w najbliższą niedzielę 1 września

Ponad 120 koni, nowoczesny sprzęt wojskowy, samoloty, a do tego mnóstwo „żołnierzy” i „ułanów”. To, i wiele więcej niespodzianek czekać będzie już w niedzielę, w tym roku dokładnie 1 września, na widzów w Krojantach, gdzie w 85. rocznicę pierwszego w II wojnie światowej kawaleryjskiego boju odbędzie się kolejna inscenizacja słynnej Szarży pod Krojantami. To największa impreza tego typu impreza plenerowa w tej części województwa.
Szarża pod Krojantami
Uroczystości pod Krojantami organizowane są od lat zawsze w pierwszą niedzielę września

Autor: Olek Knitter | Zawsze Pomorze

Gmina Chojnice, Fundacja „Szarża Pod Krojantami” oraz Szkoła Podstawowa w Nowej Cerkwi, a w tym roku także Urząd Marszałkowski w Gdańsku zapraszają w niedzielę 1 września do Krojant, gdzie po raz kolejny odbędzie się m.in. inscenizacja Szarży pod Krojantami.

– Jako organizatorzy staramy się pielęgnować pamięć o bohaterach i pokazywać młodym ludziom, czym jest patriotyzm i jak wielką cenę trzeba płacić za wolność i niepodległość. Zapraszamy też wszystkich miłośników oręża – mówi Lucyna Zawiszewska, sekretarz gminy Chojnice i pełnomocniczka wójta ds. organizacji Szarży.

Uroczystości pod Krojantami organizowane są od lat, zawsze w pierwszą niedzielę września. W tym roku, co zdarza się raz na kilka lat, odbędą się dokładnie 1 września, a więc w rocznicę wybuchu II wojny światowej i rocznicę pierwszej potyczki ułanów z Niemcami. Co roku na polach pod Krojantami gromadzi się od kilkunastu do nawet 20 tysięcy ludzi z całej Polski.

Uroczystości podzielone są na dwie części – patriotyczno-religijną i plenerową. Ta pierwsza rozpocznie się o 11.00 przy pomniku 18. Pułku Ułanów Pomorskich (przy drodze krajowej 22) okolicznościowymi przemówieniami. Na 11.20 zaplanowano apel poległych i składanie wieńców, a o 12.15 odbędzie się msza polowa. Po niej defilada kawalerii i orszak banderii konnych i powozów konnych poprowadzi wszystkich na pola szarży, gdzie od 13.00 do 16.00 zaplanowano m.in. pokaz współczesnego sprzętu Wojska Polskiego, pokaz taktyczny kawalerii, prezentację Prezentacja wyszkolenia bojowego zwiadowców, musztrę szwadronu kawalerii (120 koni) czy wreszcie (ok. godz. 15.15) inscenizację Szarży pod Krojantami. 

Jak zdradzają organizatorzy, w tym roku nie zabraknie nowinek – m.in. nowego sprzętu i osprzętu wojskowego wykorzystywanego w czasie inscenizacji. Warto dodać, że w tym roku po raz pierwszy odpowiada za nią Paweł Rozdżestwieński, który zastąpi Jerzego Hanisza, który podziękował za tę rolę po przeprowadzeniu dwudziestu edycji inscenizacji.
Cała uroczystość kosztować będzie ok. 450 tys. zł. 

Program widowiska historyczno-militarnego „Szarża pod Krojantami 2024” 


CZĘŚĆ PATRIOTYCZNO-RELIGIJNA (PRZY POMNIKU 18 PUŁKU UŁANÓW POMORSKICH)
  • 10.30 – wprowadzenie pocztów sztandarowych 
  • 10.45 - złożenie meldunku, podniesienie flagi państwowej na maszt
  • 11.00 – powitanie gości- przemówienia okolicznościowe 
  • 11.20 - apel poległych, składanie wieńców i kwiatów
  • 12.00 - występ dzieci i młodzieży ze Szkoły Podstawowej im. 18 Pułku Ułanów Pomorskich w Nowej Cerkwi
  • 12.15 – Polowa Msza Święta.
  • 13.00 – Odprowadzenie pocztów sztandarowych i przejście na pole szarży.
  • 13.15 – DEFILADA KAWALERII oraz orszaku banderii konnych i powozów konnych – na drodze obok pomnika 18 Pułku Ułanów Pomorskich do pola szarży 
CZĘŚĆ PLENEROWA – POLE SZARŻY
  • 13.30 – 17.00 – Teren wokół pola Szarży – POKAZ STATYCZNY SPRZĘTU współczesnego Wojska Polskiego oraz BIWAK HISTORYCZNY pt. „Wojsko Polskie 1914-2024”
  • 13.30 – Prezentacja banderii konnych ze stajni i klubów jeździeckich, a także bryczek i powozów konnych – na polu szarży
  • 14.00 – POKAZ TAKTYCZNY KAWALERII pt. „Bojowe działania plutonu kawalerii oraz plutonu taczanek” zakończony szarżą na pozorowanego przeciwnika z cięciem szablą łóz i pozorników pchanych lancą przez 30 ułanów
  • 14.20 – Prezentacja WYSZKOLENIA BOJOWEGO ZWIADOWCÓW 9 PUŁKU ROZPOZNAWCZEGO – współczesnych Ułanów Zaniemeńskich
  • 14.40 – Musztra szwadronu kawalerii (120 koni) oraz regulaminowa szarża
  • 15.00 – Wręczenie nagród za konkurs na najlepszy zaprzęg konny oraz najbardziej strojną i elegancką banderię konną
  • 15.15 – INSCENIZACJA „SZARŻA 18. PUŁKU UŁANÓW POMORSKICH POD KROJANTAMI Z 1 WRZEŚNIA 1939 r.”
  • 15.40 – Połączona szarża kawalerii konnej, zmotoryzowanej oraz pancernej i powietrznej 
  • 16.00 – Zakończenie widowiska historyczno - militarnego

Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Reklama
Reklama
Reklama